WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Oświetlenie łazienki.

Oświetlenie w łazience, to wypełnienie funkcji praktycznej ale i estetycznej, korzystanie z łazienki musi być na tyle komfortowe, na ile to możliwe, światło musi wytworzyć wrażenie, że łazienka jest czysta i świeża. Niezależnie ile czasu spędzamy w tym wnętrzu, odpowiednie oświetlenie zawsze powinno nas wprawiać w dobry nastrój, w końcu to przestrzeń naszych drobnych rytuałów pielęgnacyjnych i higienicznych no i miejsce relaksu, a dla większości z nas pewnie też wizytówka domu. Niezapominajmy, że oświetlenie, to jak dobry makijaż, wyeksponuje to, co najpiękniejsze, tu odpowiednim światłem, np. ukierunkowanym można podkreślić wybrane elementy wyposażenia.

 

Światło, to przestrzeń, jeśli nie będzie go wystarczająco dużo, łazienka może wydawać się mniejszym pomieszczeniem niż jest nim w rzeczywistości, tym bardziej w przypadku ciemnych płytek. Skuteczność oświetlenia zależna jest nie tylko od mocy żarówki ale też od stopnia pochłaniania światła przez otoczenie, jasne i gładkie powierzchnie odbijać będą więcej światła, zaś ciemne i fakturowane pochłoną światło w sporej części. Podstawa to oczywiście wystarczająco mocne górne światło, zwykle zainstalowane w jednym punkcie po środku sufitu w postaci np. plafonu czy dekoracyjnego żyrandola łazienkowego, wtedy uzyskamy rozproszone, równomierne oświetlenie bez zbędnych cieni i obszarów kontrastowych, tj. za słabo lub za mocno oświetlonych, inne rozwiązanie, to listwa z kilkoma
kierunkowymi lampami halogenowymi, wówczas oświetlamy dowolnie wybrane elementy łazienki. Jednak zabieg poprawiający odczucie większej przestrzeni, to montaż kilku oczek punktowego oświetlenia halogenowego w suficie podwieszanym g-k, da one wyraźnie i czyste światło, oprawki dostępne są w rozmaitych wzorach, równomierne rozmieszczenie punktów na suficie spowoduje optymalne oświetlenie środka łazienki i przede wszystkim wyraźniejsze oświetlenie ścian, mniejsze natomiast sufitu. Ogólny wizualny efekt, to łazienka lepiej doświetlona, obszerniejsza, niż jest faktycznie, pomimo obniżenia sufitu o ok. 10cm w celu schowania w nim oprawek halogenów, łazienka po włączeniu oświetlenia i tak wyda się wyższa, gdyż światło wydobywa się z płaszczyzny sufitu, plafon lub lampa wisząca nie da tego efektu, dodatkowo światłem punktowym podkreślić można ciekawsze elementy na ścianie, strukturę płytki, mozaikę, dekory, etc., przy tym oświetleniu do uzyskania jest efekt światłocienia, poza tym jaskrawsze „punkciki świetlne” efektownie odbijają się w armaturze i płytkach dodając im subtelnego uroku. Tu jedna uwaga: podczas montowania modnego ostatnio oświetlenia LED pamiętajmy, że daje ono mniej światła, niż oczko halogenu na 230V. Koniecznie zwróćmy uwagę na barwę światła, najprzyjemniejsza dla oka będzie barwa ciepła, biała i miękka. Jeśli łazienka jest wystarczająco duża, możemy zwiększyć jej funkcjonalność poprzez wyodrębnienie w niej światła głównego i dodatkowo miejscowego, tj. np. nad wanną, kabiną prysznicową czy szafkami.
Istotnym elementem, który powinien być zdecydowanie wyraźnie oświetlony, to lustro, trudno np. o precyzyjny makijaż czy ogolenie się bez efektywnego światła przy lustrze, które ze względów praktycznym powinno być załączane niezależnie od światła głównego. Podstawa to równomierne oświetlenie twarzy, wykluczone jest powstawanie na niej cieni, tu najlepsze będą dwa kinkiety po lewej i prawej stronie lustra na wysokości głowy, koniecznie z mlecznymi kloszami zapewniającymi maksymalne rozproszenie światła aby nie raziły w oczy lub też panele świetlne, też mleczne nad lustrem lub po jego bokach.

oświetlenie łazienki

W kwestii wytworzenia światłem w łazience odpowiedniego nastroju np. podczas kąpieli panuje pełna dowolność, zależnie od wybranego stylu, mogą to być kinkiety ścienne z łagodnym światłem, efektownym będzie zastosowanie paska diody LED na 12V, który ukryty będzie w wypuście w suficie g-k i łagodnie obmywający światłem sufit lub też ściany lub podświetlenie jakiejś dekoracji ściennej, wnęki, półki czy wpustu w zabudowie wanny przy podłodze, co da efekt uniesienia wanny. Natężenie światła można tu zmieniać ściemniaczem, pasek LED może być też zainstalowany w listwie dekoracyjnej wkomponowanej w płaszczyznę płytek ściennych lub podłogowych. Istnieją też inne gadżety świetlne, podświetlane luksfery, systemy oświetlenia np. odpływu liniowego w kabinie prysznicowej, baterii lub wylewki deszczownicy z podświetleniem nawet wypływającej wody i to w zmieniających się kolorach, oświetlenia szklanych półek lub szkła dekoracyjnego z efektem szronienia, spękania itd. Ponieważ wybieramy lampy do łazienki, czyli wilgotnego pomieszczenia, warto zwrócić uwagę na opakowaniu na informację o ochronie IP, zapewnia ona bezpieczeństwo oraz odporność na korozję i wilgoć.

oświetlenie łazienki  oświetlenie łazienki

Przeczytaj również artykuły:

Napełnianie wanny bez baterii.

Kabina czy wanna? Co wybrać do naszej łazienki?

 

Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 08.07.2012

Oceń artykuł