WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Syfony, korki umywalkowe, zawory – funkcja użytkowa i estetyczna.

Są to niezbędne akcesoria łazienkowe, które prócz tego, że mają sprawnie służyć, mogą być eleganckie pod względem wizualnym, jeśli będą odkryte. Wybór właściwego rozwiązania, choć to niby tylko niewielkie elementy wyposażenia, drobiazgi, nad którymi często w ogóle się nieSyfony, korki umywalkowe, zawory - funkcja użytkowa i estetyczna. zastanawiamy, może wpłynąć na komfort oraz sferę estetyczną łazienki, a szczególnie w przypadku syfonu także na aspekt designu tego wymagającego wnętrza remontowanego i urządzanego mieszkania lub domu.

 

Syfon umywalkowy.

 

Projekt łazienki może stanowić, że umywalka nie posiada szafki z drzwiczkami, ma wisieć samodzielnie lub być podparta blatem, szafką bez drzwiczek, wówczas naturą rzeczy należy kupić syfon ozdobny, gdyż będzie to celowo wyeksponowany detal mający się komponować z wystrojem łazienki, pod względem estetycznym nie może wówczas odbiegać od baterii umywalkowej.
Syfon ozdobny może mieć różne kształty; być zaokrąglony czy kanciasty, będzie wykonany z mosiądzu, zewnętrznie chromowany, z efektem stali szczotkowanej lub zależnie od stylu wykończenia biały albo też w stylu retro.
O ile w przypadku stosowania szafki z drzwiczkami lub ceramicznej nogi, podejścia wody i odpływ wychodzące ze ściany mogą znajdować się na standardowej wysokości, nie muszą być również w idealnej osi symetrii względem umywalki, podłączenie zwykłego syfonu z pcv oraz wężyków baterii do zaworków nie będzie wówczas stanowiło problemu, ewentualne małe przesunięcie będą skrywać drzwiczki albo noga, o tyle w wariancie z odkrytym syfonem owe podejścia i odpływ muszą bezwzględnie być w osi symetrii z umywalką i też na odpowiedniej wysokości, często zachodzi konieczność zmiany wysokości podejść, a wszystko zależnie od konstrukcji szafki bezdrzwiowej, półek podtrzymujących czy blatu, rodzaju umywalki i wysokości ich usytuowania.
Mając w planach zastosowanie odkrytego syfonu, jeszcze przed podjęciem prac remontowych i wykończenia łazienki należy na miejscu mieć dostarczoną umywalkę, określić usługodawcy, tj. wykonawcy sposób oraz precyzyjne miejsce jej zawieszenia, aby dokonać zazwyczaj koniecznych, często niewielkich, podtynkowych przesunięć podejść wody, gdyż po opłytkowaniu ścian byłoby to niemożliwe. Zarówno syfon jak i chromowane zaworki, do których podłączone są wężyki, muszą być na właściwych wysokościach i w osi symetrii umywalki, aby nie zakłócało to sfery estetycznej wnętrza.
Umywalka z odkrytym syfonem pasuje do klasycznych, wysublimowanych i nowoczesnych ale również stylizowanych aranżacji, ten detal koniecznie musi być uwzględniony na etapie projektowania łazienki.

 

Korek spustowy.

 

Podobnie jak śliczna i wygodna w użytkowaniu bateria umywalkowa, tak samo korek może być gustownym i funkcjonalnym dopełnieniem aranżacji łazienki, będzie miał chromowane wykończenie dekielka, jest w pełni automatyczny i komfortowy w funkcji, wystarczy lekko nadusić korek aby nastąpiło jego zamknięcie, ponowne naduszenie powoduje otwarcie korka, to tzw. korek Clik-clak, doskonałe rozwiązanie powodujące całkowite zarzucenie korka z sitkiem i gumowym korkiem czy korka zamykanego wystającym obok baterii pręcikiem, co było dość niewygodne i awaryjne.
Korek Clik-clak pasuje do każdej umywalki, jest kompatybilny z każdym rodzajem syfonu, konstrukcja mechanizmu korka powoduje, że nie osadzają się na nim zanieczyszczenia, jest higieniczny, efektowny i elegancki, ma ładny kształt, a przy tym jest super wygodny w użytkowaniu, wierzchnia, chromowana część wykonana jest z trwałego materiału, łatwego do mycia, odpornego na środki chemiczne w zakresie takim jak bateria, to rozwiązanie najczęściej stosowane i sugerowane przez naszą firmę podczas remontów mieszkań i usługi wykończenia łazienek w Poznaniu.

 

Zaworki, tzw. kraniki.

 

To do nich podłączone są wężyki od baterii, w szafce z drzwiczkami pełnią wyłącznie funkcję użytkową, ale w wersji z odkrytym syfonem one również będą widoczne, firmy je produkujące mają w swojej ofercie zaworki wyróżniające się estetycznym wykonaniem, posiadające gustowne pokrętła, mają rozmaite kształty; obłe lub geometryczne i wyrafinowane, pokryte chromem stanowią element zdobiący łazienkę na równi z syfonem czy baterią. Najlepszego gatunku zaworki wykonane są z mosiądzu, wyposażone w głowice ceramiczne, trwalsze i mniej wrażliwe na uszkodzenie w wyniku osadzania się kamienia niż zwykłe z gumowymi uszczelnieniami.

 

Syfony, korki spustowe czy zaworki, zależnie od projektu łazienki w ramach usługi projektanta mogą stanowić funkcjonalną dekorację łazienki, uatrakcyjniającą to wnętrze mieszkania, syfony i zaworki nie muszą być już ukryte w szafce, zaś korek może mieć walory zdobnicze, przy tym w wersji Clik-clak być szalenie komfortowy, te niewielkie elementy w wersji odkrytej dają więcej swobody aranżacyjnej, mogą wpłynąć na końcowy efekt estetyczny i też użytkowy, jako zwieńczenie udanego remontu i wykończenia.

 

Zapoznaj się z innymi wpisami:

Baterie podtynkowe w aranżacji łazienki.

Rozwiązania wpływające na komfort w łazience.

Drewno w aranżacji łazienki.

 

Opracowanie: Wojciech Gośliński

Data publikacji: 24.07.2016

Oceń artykuł