WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Rozwiązania wpływające na komfort w łazience.

Łazienka jako wnętrze mieszkania, które podczas remontu i wykończenia zazwyczaj najbardziej nas absorbuje, zarazem nie mało kosztuje, jednocześnie ma przetrwać próbę czasu, tj. spełniać swoją funkcję jako pomieszczenie na ile się da wygodne i funkcjonalne, naturąRozwiązania wpływające na komfort w łazience. rzeczy musi być zaprojektowane z rozmysłem.

Udogodnień bezpośrednio wpływających na odczucie komfortu jest nie mało, oto niektóre z nich:

 

1. Łazienka służy do przeprowadzania zabiegów higienicznych, branie prysznica powinno być przyjemne i też wygodne, codzienne użytkowanie stanowiska prysznicowego ułatwia wersja z opłytkowaną bezprogową podłogą z zainstalowanym odpływem liniowym, np. z firmy Viega, jeśli wysokość przyłącza rury odpływowej do instalacji pionu kanalizacyjnego nie pozwala na to, aby podłoga prysznica była w jednym poziomie z podłogą łazienki, gdyż syfon liniówki musi się znaleźć poniżej poziomu posadzki, wówczas stosuje się kilkucentymetrowej wysokości podest wykonany z zaprawy posadzkarskiej, na tyle wysoki, aby umożliwił grawitacyjny spływ wody, taki zabieg nie pogarsza estetycznego efektu wykończenia łazienki.

 

2. Opłytkowana podłoga prysznica, to nie jedyna najwygodniejsza opcja, drugą będzie brodzik niskopodłogowy, zwykle jest wykonany z akrylu i osadzany na gotowej, opłytkowanej podłodze, ma niewielki próg, o wysokości zaledwie ok. 4 centymetrów, przewagą brodzika w stosunku do opłytkowanej podłogi jest to, że przyjmuje temperaturę otoczenia, zatem jest przyjemny dla gołych stóp, brodzik z płytkami, ale także brodzik kamienny, będą zimne i rozgrzeje je dopiero ciepła woda podczas brania prysznica, ale rozwiązaniem, aby podłoga była ciepła gdy wchodzimy do kabiny prysznicowej jest zamontowanie bezpośrednio pod płytkami elektrycznej maty grzejnej, np. firmy Devi, która obecnie daje aż 20 lat gwarancji na swoje produkty, co świadczy o jakości i trwałości tej technologii, często stosowanej podczas usługi remontowej i pełnego wykończenia wnętrz, naturalnie matą wykłada się wówczas całą podłogę łazienki, nie jest to prądożercze urządzenie, ma zaledwie kilkaset wat mocy, po włączeniu maty regulatorem ściennym płytki rozgrzewają się błyskawicznie.
Do komfortowego, ale to już pewnie gadżetu, zaliczyć możemy deskę sedesową z funkcją jej podgrzewania.

 

3. Zarówno odpływ liniowy czy syfon niskiego brodzika zbudowane są tak, aby umożliwić czyszczenie syfonu od góry, wszystkie elementy wyciąga się dając pełen dostęp do jego środka, instalując wannę, warto wybrać model z możliwością zamontowania takiego samego tzw. samoczyszczącego syfonu, wyeliminuje nam to konieczność montowania drzwiczek rewizyjnych w zabudowie wannowej czy konieczność demontowania obudowy akrylowej przy każdym czyszczeniu syfonu.

 

4. Do bezpiecznych rozwiązań z uwzględnieniem szczególnie małych dzieci należą m.in.: termostatyczna bateria prysznicowa lub wannowa, nie dopuści, aby wypłynęła zbyt gorąca woda, elegancki system napełniania wanny przez odpływ, dzięki niemu bateria nie wystaje ze ściany, o którą nie trudno dziecku uderzyć główką, gniazda elektryczne z klapką podłączone do instalacji różnicowoprądowej, bryzgoszczelne oprawki lamp IP55, dywanik antypoślizgowy, taborecik aby dziecko sięgnęło do umywalki, system uniemożliwiający otwieranie drzwiczek szafek przez maluchy, drzwi z możliwością otwarcia ich od zewnątrz.

 

5. Branie prysznica, gorąca kąpiel w wannie, wszystko to generuje mnóstwo pary wodnej, po tym zabiegu często chcemy skorzystać w lustra nad umywalką, lecz nie za bardzo od razu możemy, gdyż uniemożliwi nam to jego zaparowanie, tutaj pomocną będzie mata grzejna, tym razem z przeznaczeniem właśnie dla luster, jest bardzo cienka, przykleja się ją na spodzie lustra tak jak samoprzylepną naklejkę i podłącza do instalacji elektrycznej, ale na rynku są też lustra już z zamontowaną matą, dzięki prostemu sposobowi po uruchomieniu maty włącznikiem ściennym, możemy zapomnieć o zaparowanym lustrze.

 

6. Para wodna generowana w czasie kąpieli i jej negatywny wpływ na substancję budynku, wyposażenie łazienki oraz ogólnie jej użytkowanie, w tym sprawę higieny, to czasami zmora nawet nowo wybudowanych poznańskich mieszkań i domów do wykończenia wnętrz, pamiętajmy, że podczas brania natrysku może wytworzyć się nawet 500 ml wody w postaci pary wodnej, problem pojawia się gdy szwankuje wentylacja, otóż aby był wystarczający ciąg w kanale wentylacyjnym musi być spełnionych kilka warunków; długość kanału wentylacyjnego w kominie musi mieć minimum 2 metry, drzwi łazienkowe muszą u dołu posiadać kratkę lub otwory wentylacyjne, okna w mieszkaniu muszą być lekko rozszczelnione, gdyż ruch powietrza w domu odbywa się z kierunku wszystkich pomieszczeń właśnie do kratki wentylacyjnej w łazience.
Pozbycie się wilgoci ułatwia wymuszona wentylacja, montuje się wówczas elektryczne wentylatory albo też o wiele bardziej efektywne turbiny wentylacyjne ukryte np. w suficie podwieszanym, ich montaż na etapie usługi remontowania możliwy jest wyłącznie gdy łazienka posiada indywidualny kanał wentylacyjny, nie mogą być do niego podłączone inne mieszkania budynku.
Bardzo skuteczny jest także elektryczny osuszacz powietrza, zwłaszcza gdy w łazience wieszamy pranie, po kilku godzinach działania osuszacza wszytko mamy suche, a zważmy przy tym, że ręcznik, który po wieczornej kąpieli rano będzie jeszcze mokry, świadczy, że coś z wentylacją jest nie tak, na ręczniku rozwiną się mikroorganizmy, na suficie może pojawić się pleść i grzyb, wszystko to nie służy naszemu zdrowiu.

 

7. Rozwiązania higieniczne w tym higienicznym w końcu wnętrzu powinny stanowić priorytet; może to być choćby miska ustępowa rimfree nie posiadająca wewnętrznego kołnierza tak trudnego do wymycia, deska sedesowa oraz pozostała ceramika zawierające aktywny składnik bakteriobójczy (związek srebra) hamujący rozwój bakterii, wprowadziła to m.in. firma Cersanit (linia Pure Silver Protect).
Jeśli wielkość łazienki dyskwalifikuje montaż bidetu, funkcjonalnym gadżetem będzie przystawka bidetowa zainstalowana na misce wc w takim samym miejscu jak w bidecie.
Sposób użytkowania łazienki również wpływa na aspekt higieniczny; trudno pewnie byłoby skłonić mężczyzn aby wszystkie potrzeby fizjologiczne załatwiali na siedząco, tak jak kobiety, ale robienie siusiu na stojącą to pewnik fontanny pełnej bakterii wokół miski wc, natomiast na podstawie badań w słuchawce prysznica bardzo szybko namnażają się drobnoustroje, rozwiązaniem jest przed rozpoczęciem kąpieli odpuszczenie niewielkiej ilości wody.

 

Aranżacja łazienki, jej remont i wykończenie nie powinny bazować wyłącznie na wizualizacjach, w zakres opracowania merytorycznego sporządzanego przez projektanta wnętrz, w przypadku gdy zamówimy taką usługę, powinien wchodzić aspekt użytkowy poruszający zagadnienia funkcjonalne, higieniczne, wszelkie udogodnienia uatrakcyjniające to pomieszczenie, wpływające na to, że łazienka będzie w pełni przyjazna domownikom, odpuszczając sobie usługi projektanta zawsze możemy liczyć na fachowe doradztwo przedstawiciela kompetentnej firmy remontowej, która zajmie się kompleksowym przysposobieniem łazienki poznańskiego mieszkania do komfortowego jej użytkowania.

 

Zapoznaj się z podobnymi artykułami:

Łazienka połączona z sypialnią – czy to fanaberia?

Drzwi do łazienki – co jest najważniejsze przy ich wyborze?

 

Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 24.04.2016

Oceń artykuł