WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Kabina czy wanna? Co wybrać do naszej łazienki?

Minęły czasy, kiedy temat wyposażenia łazienki, jej wystroju był dla nas abstrakcją. W okresie poprzedniego systemu łazienkę urządzało się raz na wiele lat z uwagi na chroniczny niedobór wszelkich materiałów wykończeniowych i wyposażenia nie wspominając już totalnym braku różnorodności. Zdobycie czegokolwiek wymagało dużego wysiłku. Dziś sytuacja jest zgoła odmienna, łazienki remontujemy o wiele częściej, możliwości aranżacyjne są olbrzymie, co nie znaczy, że wszystko przebiega już bezproblemowo, kiedy myślimy o wykończeniu naszej wizytówki domu oraz jej wyposażeniu. Jedną z kwestii, bardzo często występującą i istotną pozostaje wybór naszego podstawowego elementu wyposażenia, od którego często zaczyna się planowanie, mianowicie kabiny prysznicowej lub wanny. Zdecydowana większość łazienek w nowych budynkach nie ma aż tak dużych rozmiarów, aby pozwolić można było sobie na zmieszczenie brodzika i wanny jednocześnie. Stąd często rodzi się dylemat, co będzie praktyczniejsze oraz odpowiedniejsze dla większej części domowników, niejednokrotnie musimy iść tutaj na kompromis. Dziś wszelkie statystyki sprzedaży świadczą o zdecydowanej dominacji kabiny prysznicowej nad wanną, preferencje więc w stosunku do okresu minionego systemu zdecydowanie się zmieniły, to wanna kiedyś królowała w naszych łazienkach.

 

Kabina prysznicowa nie bez powodu zyskała na popularności, jest to związane z coraz aktywniej i szybciej toczącym się życiem, to pod natryskiem o wiele mniej czasu zajmie nam poddanie się zabiegom higienicznym, wanna służy dziś do kąpieli, ale przede wszystkim relaksującemu wylegiwaniu się, nie można tu wykąpać się w 10 – 15 minut, jak pod prysznicem. Kabina prysznicowa ma poza tym o wiele więcej innych zalet niż wanna; bardzo łatwo się do niej dostać nawet osobom starszym (wiele modeli jest niskopodłogowych), kąpiel bierze się stosunkowo szybko i o wiele bardziej higienicznie niż w wannie, zużywa się dużo mniej wody, niebagatelnym jest fakt, że zajmuje też zdecydowanie mniej miejsca w łazience niż wanna (mówimy o kabinie np. 80 x 80 cm, bo są większe). Dla rodziny, w której wiele osób korzysta z jednej łazienki jest to jedyne praktyczne rozwiązanie, jak i dla osób aktywnych, żyjących szybko, które więcej niż raz dzienne biorą kąpiel. Częsty wybór kabiny wypływa nie tylko z powodu niewystarczających rozmiarów naszych łazienek, prysznic zyskuje na popularności nawet w dużych łazienkach, a wpływ na to mają wspomniane wcześniej m.in. walory ekonomiczne, praktyczne i zdrowotne, dowodem jest bardzo szeroki wybór także dużych kabin dochodzących nawet do 90 na 140 centymetrów (choć są i większe), których sprzedaż szybko rośnie. Tak duża kabina przewyższa komfortem wannę, której standardowy wymiar to 160 na 70 centymetrów, w takiej kabinie zmieszczą się swobodnie dwie osoby.

 

Czy zatem to zmierzch wanny? Pomimo rzadszego stosowania na pewno nie zniknie z oferty producentów. Aczkolwiek wanna stała się dziś raczej miejscem relaksu, a nie tylko samej higieny. Zwykła wanna dla wielu nie jest już tak atrakcyjna, dużo osób decydując się na wannę wybiera (w miarę zasobności portfela oczywiście) wannę SPA oraz z hydromasażem bądź wyszukane modele jacuzzi. Jednak tradycyjna wanna nie traci wszystkich swoich zalet, szczególnie w rodzinach z małymi dziećmi jest praktyczna, a jeśli lubimy relaksującą kąpiel przy świecach to jest niezastąpiona, nie musi mieć hydromasażu.

 

A co jeśli chcemy mieć koniecznie i prysznic i wannę, a nie starcza miejsca na obydwa? Rozwiązaniem będzie tradycyjna wanna z odpowiednim do danego modelu wanny rozsuwanym, czy otwieranym parawanem, szklanym lub z tworzywa. Drugim kompromisowym rozwiązaniem może być bardzo głęboki brodzik kabiny prysznicowej, tak przydatny, kiedy mamy małe dzieci. Jest jednak rozwiązanie, które łączy w sobie wannę oraz wydzieloną część prysznicową. Wanna taka posiada trochę inny kształt niż tradycyjna, ma zarówno poziomą jak i pionową komorę. W osłoniętej szklanym parawanem części prysznicowej, wydzielonej z fragmentu wanny zainstalowane są akcesoria łazienkowe bądź panel prysznicowy. Jest to proste i praktyczne rozwiązanie umożliwiające wzięcie szybkiej kąpieli pod prysznicem lub jeśli mamy na to ochotę półgodzinnej kąpieli np. przy nastrojowych świecach. Wanna jest także praktyczna podczas kąpania małych dzieci, choć mniej bezpieczna dla osób starszych, którym do kabiny na brodziku, np. niskopodłogowym wchodzi się o wiele łatwiej.

 

Cóż zatem dla nas będzie lepsze: wanna czy kabina, musimy sami zdecydować kierując się indywidualnymi preferencjami. Rzeczą pewną jest natomiast, że jeśli posiadamy wystarczająco obszerną łazienkę powinniśmy wyposażyć ją tak w wannę jak i w natrysk.

 

Oto podobne publikacje:

Ceramika czerpiąca z tradycji.

Wanna, ale z jakiego materiału?

 

Opracowanie: Wojciech Gośliński

Data publikacji: 25.01.2011

Oceń artykuł