WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Osprzęt elektryczny w łazience – funkcjonalność i bezpieczeństwo.

Łazienka służy nam do zabiegów higienicznych i relaksu zarazem, jej wygodne i bezpieczne użytkowanie powinno być dla nas ważne, toteż na etapie projektowania łazienki istotnym jest rozplanowanie takiej liczby gniazd elektrycznych, która zaspokoi zapotrzebowanie na prąd całego elektrycznego wyposażenia łazienki.

 

Bardzo ważne jest tutaj rozmieszczenie gniazd (oczywiście z bolcami uziemiającymi i klapkami) w zgodzie z zasadami bezpieczeństwa i wykonanie instalacji elektrycznej wg obowiązujących standardów i przepisów, czyli zainstalowanie wyłącznika różnicowoprądowego o znamionowej wartości 30 mA jako oddzielnego zabezpieczenia całej instalacji elektrycznej w łazience, jesteśmy wówczas chronieni przed ewentualnym porażeniem i zwarciami. Do pralki najlepiej mieć gniazdo za jej tyłem (tył obudowy to umożliwia), gdyż i tak wskazane jest podłączenie pralki na stałe, dzięki temu gniazdo i wtyczka nie są na widoku, musi być to koniecznie gniazdo tzw. wysokoprądowe 16 A, natomiast gniazdo (najlepiej podwójne) przy umywalce/lustrze służące zwykle do podłączenia suszarki, lokówki, golarki itp. połączmy razem z praktycznym włącznikiem do kinkietów nadumywalkowych w estetycznym systemie ramkowym. Zawczasu pomyślmy też, czy nie będziemy chcieli mieć podgrzewacza elektrycznego w grzejniku lub np. odświeżacza powietrza,
co wymusi zainstalowanie bezpośrednio przy nich dodatkowych gniazd. Koniecznie należy wydzielić strefy suche i mokre, te drugie, to bliskie sąsiedztwo wanny, kabiny prysznicowej, tu bezpieczna odległość gniazda, to min. 60cm w poziomie, zaś od umywalki min. 40cm w pionie i nie powinno być gniazda w jej świetle, pozostałe gniazda, włączniki czy sterowniki np. maty grzejnej powinny być na minimalnej wysokości 120cm od podłogi (z wyjątkiem gniazda do pralki, jeśli będzie „schowane” za nią). Oprawki oświetlenia głównego, sufitowego powinny znajdować się min. 2m nad podłogą. Łazienka należy do pomieszczeń mokrych, gniazda jak i oprawki oświetlenia powinny posiadać oznaczenie IP 44, zapewniające bryzgoszczelność, czyli niewrażliwość na przypadkowe zachlapanie wodą, dobrze jeśli zamontujemy oświetlenie niskonapięciowe, choć nie jest to niezbędne dla osiągnięcia całkowicie bezpiecznej łazienki.

 

Gniazda i włączniki są niezbędnym i oczywistym elementem wyposażenia łazienki, nie usiłujmy na siłę ich ukryć, tym bardziej, że dostępne są włączniki i gniazda stanowiące niejako same w sobie dekorację, możemy kupić różnokolorowe gniazda, włączniki i ramki; kanciaste, obłe, metalizowane, matowe, z oprawkami drewnianymi, różnymi dekoracjami, etc.

 

Warto poświęcić chwilę na zaplanowanie rozmieszczenia gniazd i wybór wzoru, koloru, dopilnowanie wykonania instalacji zgodnie z przepisami, gdyż z rozmysłem wkomponowana w przestrzeń łazienki, funkcjonalna, estetycznie wyglądająca i bezpieczna instalacja elektryczna będzie sprzyjać przyjemnemu korzystaniu z tego pomieszczenia.

 

Przeczytaj również artykuły:

Łazienka w stylu retro.

Zasłony prysznicowe – ekstra design.

 

Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 02.09.2012

Oceń artykuł