WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Łazienka z myślą o naszych dzieciach.

Remontując, urządzając i wyposażając łazienkę, my dorośli wybieramy detale wykończeniowe, armaturę, sprzęty, etc. pod kątem naszych upodobań oraz zapotrzebowania, posiadając małe dziecko nie możemy w żadnym razie pominąć jego potrzeb w kwestii estetyki i oczywiście bezpieczeństwa w tym wnętrzu, pamiętajmy, że dziecko jest pełnoprawnym członkiem rodziny i jego potrzeby są nie mniej ważne niż nasze.

 

Nie ma konieczności montowania w łazience specjalnych urządzeń dla naszych malusińskich, układania kolorowych, bajkowych płytek, chodzi o zastosowanie w niej dodatkowych gadżetów, dodatków umilających i uatrakcyjniających maluszkowi przebywanie w łazience, jak i zapewniających mu minimum bezpieczeństwa.
Wszystkie te dodatki nie są aż tak kosztowne, ponadto można je będzie usunąć gdy dziecko podrośnie, a mówimy tu m.in. o kolorowych zasłonkach prysznicowych lub wannowych, gumowych zabawkach kąpielowych, antypoślizgowych podkładkach i matach z bajkowymi motywami na podłodze brodzika lub wanny, wzorzystych kubkach do szczotek do zębów czy dozownikach mydła, odżywkach, szamponach, płynach do kąpieli w kolorowych flakonikach o wymyślnych, fantazyjnych kształtach, barwnych szlafroczkach, ręcznikach, naklejkach na płytki, które można wielokrotnie naklejać w rożne miejsca, nakładce na deskę sedesową sprzyjającą usamodzielnieniu się malucha, taboreciku umożliwiającym dziecku sięgnięcie do umywalki, itd.
Rytuał kąpieli i innych zabiegów higienicznych powinny dla dziecka stanowić przyjemność, niejako atrakcję i po części element zabawy, nie zaś przymus i zło konieczne, będzie to też część wychowania, tylko wtedy maluch nabierze ochoty do kąpieli, mycia zębów, rączek, itd., nam dorosłym wyjdzie to tylko na dobre, zapewniając dziecku ciekawe spędzenie czasu w łazience, nie musimy go do niczego zmuszać, przez to generować zdenerwowanie oraz stres u nas i naszej pociechy.
Małe dzieci kochają barwy, intrygujące kształty, ciekawe przedmioty, wszystko to zaspokaja potrzeby poznawcze dziecka, jego ciekawość, zewnętrzne bodźce są dla dziecka o wiele ważniejsze niż dla nas, dorosłych, bajkowe sceny inspirują, kolorowe akcesoria sprawiają, że wszelkie zabiegi higieniczne, toaletowe są dla dziecka codzienną radością i przygodą.

 

Fantazyjna dla dzieci łazienka to raz, a dwa to bezpieczna, jeśli płytka podłogowa jest zbyt śliska, warto zainwestować w dywanik antypoślizgowy ułożony przed umywalką lub wanną, brodzikiem, obawiając się otwierania drzwiczek szafek i wyciągania stamtąd różnych akcesoriów, zamocujmy system blokujący ich otwieranie przez malucha. Idealnym, choć kosztownym rozwiązaniem będzie bateria wannowa lub prysznicowa z termoregulatorem, z takiej baterii nigdy nie wypłynie zbyt gorąca woda, automatycznie dozowana jest ciepła i zimna woda według ustawionej temperatury, podobnym udogodnieniem jest system napełniania wanny przez odpływ, wówczas na ścianie nie ma wystającej baterii, o którą dziecko może uderzyć główką w czasie jego szaleństw, są to wygodne rozwiązania również dla dorosłych. Oprawki kinkietów i pozostałego oświetlenia dobrze jak będą miały zabezpieczenie antyrozbryzgowe, nigdy nie wiemy czy dziecko nie skieruje strumienia wody z słuchawki prysznicowej w kierunku lampy, każde gniazdo elektryczne musi posiadać klapkę, system zamykający drzwi łazienki powinien mieć możliwość otwarcia ich od zewnątrz (zwykle za pomocą śrubokręta), na wypadek gdy małemu rozrabiace przyjdzie do głowy zamknąć się w łazience.
Bezpieczeństwo to podstawa, dzieci są pełne pomysłów, czasami zwariowanych, dlatego w łazience bardzo łatwo o wypadek, zatem ostrożności nigdy nie za wiele.
Na koniec oczywiście nieskazitelna czystość, w wilgotnym środowisku łazienki łatwo i bardzo szybko rozwijają się drobnoustroje (pleśń, grzyby, itd.), jej codzienne sprzątanie (głównie miska wc, umywalka, wanna, brodzik) jest koniecznością jeśli zależy nam na zdrowiu dziecka, nasz brzdąc wszystkiego dotyka, a potem wkłada paluszki do buzi, nie trudno wówczas o ból brzuszka i niepotrzebny płacz. Chcąc radykalnie zminimalizować rozwój bakterii na sprzętach łazienkowych, można zainwestować w ceramikę zawierającą aktywny składnik bakteriobójczy, np. firma Cersanit posiada w ofercie takie innowacyjne produkty z linii Pure Silver Protect.

 

Przeczytaj także:

Pralka w łazience, jak ją zmieścić?

Pokój kąpielowy – prostota, komfort i przestrzeń.

 

Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 06.05.2014

Oceń artykuł