WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Ceramika czerpiąca z tradycji.

Finezyjny, lekki i nietuzinkowy kształt umywalki, to często czerpanie ze źródeł tradycji ludowej czy też wręcz starożytnej, dzięki czemu designerzy kreują formy subtelne, wyrafinowane i intrygujące, awangardowe ale w duchu retrospekcji. W największym stopniu

właśnie projekty umywalek cechuje ogromna różnorodność form i kształtów, dostępne są przecież kamienne, blaszane, miedziane, szklane, drewniane, z kompozytu, ale akurat ceramiczne są najpowszechniej stosowane, dlatego pewnie, że są najpraktyczniejsze w użytkowaniu, można odlać prawie każdy kształt, a biel lśniącej ceramiki potęguje efekt wizualny, umywalka sprawia wrażenie przestronnej oraz wyrazistej i pomimo nawet wyszukanego kształtu, jest relatywnie tania w porównaniu do umywalek wytwarzanych z innych, nierzadko awangardowych i drogich materiałów, choć naturalnie musi być droższa od dziesiątek zwykłych, zachowawczych modeli. Umywalka o cienkich rantach przywodząca na myśl balię, misę, oparta na drewnie, kamieniu czy też w kształcie amfory, dzbana, kielicha, może być niesamowitym akcentem estetycznym odpowiednim zarówno do łazienki urządzonej w stylu industrialnego loftu, minimalistycznym, ultranowoczesnym, retro czy też całkowicie klasycznym.

Obecny trend w wykańczaniu wnętrz stanowi, że detale wyposażenia nawiązujące swoim wzornictwem do minionych epok, wcale nie muszą się znajdować w sąsiedztwie przedmiotów stylizowanych na tą samą epokę, wręcz przeciwnie, na topie jest łączenie stylów, wstawianie akcentów retro do nowocześnie wykończonego pomieszczenia, dowodem są projekty wielu architektów wnętrz.
Niestandardowy kształt umywalki powoduje,ceramika czerpiąca z tradycji że łazienka nabiera indywidualnego charakteru i przyjaznego, zagadkowego, prawie magicznego klimatu, każdorazowe korzystanie z takiej umywalki, to nie tylko zabieg higieniczny, ale także epatowanie się wymyślnym wzornictwem, jest to więc przyjemność tak samo dla ciała jak i dla duszy.
Chęć otaczania się pięknymi, estetycznymi przedmiotami wypływa z naszego jestestwa, człowiek potrzebuje rzeczy, którymi będzie się zachwycał, to go po prostu uszczęśliwia, zainwestowanie więc w coś nieszablonowego i wyrafinowanego, to nie ekstrawagancja czy fanaberia a pragmatyzm, choć pewna powściągliwość przed wybieraniem nowatorskich i designerskich przedmiotów użytkowych jest przejawem naszego konserwatyzmu, konformizmu, może też wynikać z przywiązywania wagi do stereotypów, zatem kto wybierze takie wzornictwo? Na pewno osoby młode duchem, otwarte na nowe idee, śmiało dążące do wytyczonego celu, nie stroniące od nowości i unikające utartych rozwiązań.
Umywalka o wymyślnym kształcie może być środkiem wyrazu naszego wnętrza oraz kapitalnym detalem wyposażenia, który upiększy i uatrakcyjni naszą łazienkę, pomimo że większość tego rodzaju umywalek reprezentuje minimalizm formy, to jednak o szlachetnym wydźwięku, ich otoczenie, tj. głównie podstawa, najlepiej harmonizować będzie jako np. wiszący blat z kamienia, drewna, wisząca szafka o odważnych, forsownych i prostych kształtach, surowo wyglądająca ława czy obudowa dopasowana do kształtu umywalki. Do nietuzinkowejceramika czerpiąca z tradycji umywalki nie możemy kupić baterii o znajomym i klasycznym wyglądzie, im bardziej „szalony” design, tym lepszy efekt. Najlepiej oczywiście, jeśli pozostała ceramika; miska wc czy bidetu nawiązuje choć po części do stylu naszej niesamowitej umywalki, wcale nie musi być z tej samej kolekcji, wystarczy aby była podobna, dopasowanie kształtu wanny, to już większa dowolność, ważne tylko aby była tak samo biała, jak ceramika.

 

Przeczytaj koniecznie:

Wanna, ale z jakiego materiału?

Optyczna modyfikacja wymiarów łazienki.

 

Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 04.01.2014

Oceń artykuł