WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Jaką wybrać umywalkę?

Ogromna ilość opcji, niemała też ilość materiałów z jakich umywalka może być zrobiona, powodują że wybór tego podstawowego, strategicznego sprzętu łazienkowego to dziś niestety albo też na szczęście, często nie mały orzech do zgryzienia.

Jest to jedyne wyposażenie łazienki, które oferuje tak szeroką różnorodność rodzajów, rozmiarów, kształtów (symetryczne, asymetryczne, narożne, okrągłe, półokrągłe, prostokątne, kwadratowe, owalne, eliptyczne, kanciaste czy z opływowymi liniami) i stylów (klasyczna, stylizowana czy awangardowe, designerskie, cacko), głównie to umywalki ceramiczne, ale do wyboru są też szklane, kamienne, z konglomeratu, kompozytowe czy drewniane, miedziane.
Designerzy projektujący umywalki mają spore pole do popisu i wykorzystują je w pełni, do dowolnej aranżacji znajdziemy właściwy produkt, niezależnie czy będzie to prosto wykończona, niewielka łazienka czy obszerny, stylizowany salon kąpielowy, umywalkę dobieramy do stylu wykończenia łazienki, co do koloru umywalki to zdecydowanie króluje biel, ale nie bez powodu, bo kojarzona jest z czystością.
Jeśli w wieloosobowej rodzinie mamy jedną łazienkę, ale na tyle dużą, że zmieści się tam podwójna umywalka, nie powinnyśmy się wahać taką właśnie kupić, w niewielkiej łazience gdzie każdy centymetr się liczy umywalka zabudowana szafką, w której schowamy co nieco, jest oczywistą alternatywą, jej wielkość też naturalnie musi być koherentna z wielkością łazienki, posiadając większą łazienkę oraz większy budżet, możemy sobie pozwolić na o wiele więcej opcji. Wyszukany design to umywalka nablatowa postawiona na drewnianym czy kamiennym blacie, może być ceramiczna, kamienna czy też ze szkła, najczęściej wtedy detal ten traktujemy nie tylko pod kątem funkcjonalnym ale w dużej mierze w aspekcie zdobniczym, eksponujemy chromowany syfon, nietuzinkową baterię, miejsce pod umywalką może być zagospodarowane w rozmaity sposób, dla detali dekoracyjnych bądź kosmetyków, ręczników.
Stanowisko wokół umywalki często stanowi kluczowy element wykończeniowy i zdobniczy łazienki, wkomponowujemy w tym miejscu rozmaite zabudowy, półki, specjalne wykończenie ściany, dodatki, umywalka z jej designerską otoczką w sporej mierze definiuje wystrój łazienki, jednak umywalka jako detal użytkowy a dopiero potem dekoracyjny, powinna być przede wszystkim bardzo funkcjonalna, w końcu do używania została stworzona, umywalka to bez mała kosmetyczne centrum dowodzenia, ponadto zaczynając i kończąc dzień to właśnie przed nią posłusznie stajemy.
Jej wielkość musi być adekwatna do wielkości łazienki ale też naszych potrzeb, jeśli mamy w zwyczaju myć włosy w umywalce, nie może być zbyt mała a bateria musi mieć wystarczająco wysoko usytuowaną fajkę, woda musi padać w takie miejsce umywalki aby niezależnie od siły strumienia nie następowało rozpryskiwanie i chlapanie wodą. Aby umywalka była w miarę wygodna w użytkowaniu powinna mieć minimalne wymiary 50×40 cm, jeśli będzie głęboka to zminimalizujemy ewentualne rozchlapywanie wody, górna krawędź powinna mieścić się (zależnie od wzrostu użytkowników) w przedziale 80-90 cm od podłogi, zaś odległość od bocznej ściany lub innych urządzeń łazienki najlepiej jak nie będzie mniejsza niż 20-30 cm.
Umywalki bardzo często oferowane są w jednej serii np. z miską sedesową i bidetem a w dodatku z opcją dopasowanych zestawów mebli i innych gadżetów, pomaga to w wykreowaniu spójnej estetycznie aranżacji.

 

Krótka charakterystyka umywalek.

 

Jaki rodzaj ?

– Najprostsza i najtańsza z umywalek to ścienna, z postumentem lub półpostumentem zakrywającym syfon albo też z wyeksponowanym, ozdobnym syfonem, montuje się ją do ściany, jeśli chcielibyśmy zainstalować pod nią szafkę, musi być robiona na zamówienie.
– Do umywalek nablatowych zaliczamy dwa ich rodzaje; jeden rodzaj ustawia się na blacie zaś syfon znajduje się pod nim, natomiast drugi rodzaj (podobny do umywalki wpuszczanej) umocowuje się w otworze zrobionym w blacie, w efekcie umywalka po części znajduje się ponad blatem a po części pod nim.
– Umywalka podblatowa znajduje się całkowicie poniżej poziomu blatu, montuje się ją od spodu blatu, wówczas bardzo precyzyjnie wykonany otwór w blacie musi mieć estetycznie fazowane, tj. zaokrąglone krawędzie.
– Pewnym designerskim novum są umywalki półblatowe, tutaj część umywalki wbudowana jest w blat, a część znajduje się poza nim.
– Umywalkę wpuszczaną osadza się na przygotowanym otworze w blacie, ponad poziom blatu wystaje tylko krawędź umywalki, na której to się ona opiera.
– Umywalka naszafkowa jest zawsze w komplecie z szafką, która stanowi zarazem element podtrzymujący umywalkę.
– Umywalka wolnostojąca należy do produktów iście ekskluzywnych, posiada zwykle niesamowite formy wzornicze, dedykowana do wnętrz stylizowanych albo też ultra nowoczesnych, mocowana jest bezpośrednio na podłodze, w pewnym oddaleniu od ściany.
Wszak powyższy podział nie jest jednoznaczny, gdyż część modeli umywalek można przyporządkować do kilku rodzajów.

 

A jaki materiał ?

 

– Najpopularniejsza umywalka ceramiczna (wypalana głównie z kamionki szlachetnej) jest wyjątkowo łatwa w pielęgnacji, a szczególnie modele z powłoką utrudniającą przywieranie zanieczyszczeń, a dla entuzjastów ekstremalnej higieny są takie z powłoką antybakteryjną, umywalki mogą być barwione, choć są trwałe to przy transporcie i montażu należy zachować ostrożność ze względu na kruchość materiału.
Zupełnie inną kategorią umywalki ceramicznej będzie umywalka ręcznie malowana, to wysoki gatunek ceramiki Talavera, np. modele meksykańskie, z których każdy egzemplarz jest bajeczny i niepowtarzalny, to doskonały produkt do łazienki np. w etnicznym stylu.
– Umywalka kamienna (zwykle granit, marmur, ewentualnie onyks, dolomit, piaskowiec) jest bardzo ciężka i stabilna, odporna na zarysowania, wymaga oszlifowania aby nie gromadziła brudu oraz potrzebuje częstszego czyszczenia (nie może być lakierowana tylko polerowana), ale taka umywalka choć droga to kwiat estetyki, jest po prostu piękna.
– Umywalka z konglomeratu (kruszywo kamienia naturalnego z domieszką żywicy akrylowej), może przypominać naturalny kamień lub mieć jednolitą strukturę oraz bogatą kolorystykę, zaś co ciekawe, po uszkodzeniu fragmentu (co zresztą byłoby trudne ze względu na sporą wytrzymałość) można go zreperować.
– Umywalka kompozytowa (tworzywo o niejednorodnej strukturze; 80% sproszkowanego kruszywa naturalnego i 20% syntetycznej żywicy poliestrowej), może mieć dowolne kształty nie do uzyskania przy innych materiałach, jest zawsze ciepła w dotyku, niezniszczalność, gładkość i lśniącą powierzchnię zapewnia barwiona warstwa roztworu styrenowego nienasyconego poliestru.
– Szklana umywalka (szkło sodowo-potasowe) tak samo jak ceramiczna jest łatwa w utrzymaniu czystości, naturalnie musi być hartowana, oferuje nieograniczoną kolorystykę oraz wielobarwność, może być bezbarwna, mleczna, z pęcherzykami powietrza albo z efektem „kwiatów” powstających przez mróz na szybach.
– Akryl jako wannę czy brodzik akceptujemy, ale umywalkę nie koniecznie, choć dla chętnych są też umywalki z tego materiału, są bardzo lekkie ale pod naciskiem mogą się uginać.
– Umywalkę drewnianą musimy regularnie impregnować, wyrabia się ją z drewna egzotycznego, np. iroko, teak, padouk, taka umywalka pasuje do aranżacji eko albo ultra nowoczesnej.
– Wykonana ze stali szlachetnej dedykowana jest do wyjątkowo awangardowych projektów o minimalistycznym czy industrialnym wydźwięku, po każdym użyciu zaleca się wytarcie do sucha aby nie pozostały zacieki.
– Miedziana to kompletnie niszowy produkt, tak jak drewniana wykonywana (wykuwana) jest ręcznie, jest najdroższą z umywalek, idealna do łazienki stylizowanej na retro, z natury rzeczy jest antybakteryjna.

 

Faktem jest że to umywalki ceramiczne biją na głowę umywalki z innych materiałów, są nie tylko łatwe w utrzymaniu czystości ale też relatywnie tanie, a pod względem designerskim mają też sporo do zaoferowania, myśląc o innych materiałach; kamieniu, szkle, kompozycie, musimy liczyć się w wydatkowaniem kwoty o kilka do kilkanaście razy wyższej, w zamian jednak otrzymując coś nieszablonowego i jedynego w swoim rodzaju a tak samo funkcjonalnego.

 

Inne publikacje:

Stelaże podtynkowe.

Bidet, co jest istotne podczas jego wybierania?

 

Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 19.10.2014

5/5 - (1 vote)