WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Identyfikacja awarii instalacji hydraulicznej w łazience – mapowanie przecieków.

Łazienka jest tym wnętrzem w remontowanym mieszkaniu, w którym „dużo się dzieje” w aspekcie instalacji wodno-kanalizacyjnej, występują tu zwykle trzy punkty hydrauliczne (prysznic lub wanna, umywalka, wc), ale trendy we wnętrzarstwie generują rozwiązania, które wybiegają poza standardowe, od lat stosowane sprzęty, mowa tu m.in. o odpływie liniowym/punktowym na podłodze stanowiska prysznicowego czy mieszaczach podtynkowych w prysznicu lub dla umywalki.
Montaż tych urządzeń wymaga wyjątkowej pieczołowitości i dokładności, o wiele większej niż w wypadku montażu zwykłego syfonu wannowego czy brodzikowego, standardowej baterii i panela prysznicowego z deszczownią natynkową, otóż nie można tutaj pójść „na skróty”, to właśnie szczególnie te dwa rozwiązania (odpływ liniowy, mieszacz podtynkowy) są bardzo częstą przyczyną awarii instalacji wod.-kan. w łazience.
Naturalnie dowolny element całej instalacji obsługującej standardowe, najprostsze rozwiązania również może ulec awarii, w wyniku błędu w sztuce, nie daj niedbalstwa instalatora czy też wady ukrytej wykorzystanego materiału.
Niemniej jednak instalacja odpływu liniowego lub mieszacza podtynkowego, prócz dość skomplikowanego podłączenia hydraulicznego, precyzyjnego ustawienia względem warstwy okładziny ceramicznej, to wymóg wykonania niezwykle szczelnej izolacji przed potencjalną penetracją wody warstw znajdujących się pod okładziną ceramiczną.
Częstym problemem po ujawnieniu się awarii objawiającej się wyciekiem wody, jest znalezienie przyczyny wycieku, woda pod warstwami hydroizolacji, kleju i okładziny ceramicznej może zacząć wyciekać w takim miejscu w łazience czy w pomieszczeniu sąsiednim, że trudno od razu zidentyfikować, jakie urządzenie czy fragment instalacji hydraulicznej lub c.o. w łazience uległ rozszczelnieniu.
Szukanie „po omacku”, na zasadzie; rozbierzemy ten sprzęt czy tamten może wygenerować niepotrzebne wydatki właściciela łazienki, chyba, że sprawa dotyczy wykończenia łazienki, która jest jeszcze na gwarancji firmy wykonawczej, niemniej jednak każda potencjalnie niepotrzebna rozbiórka/demontaż jakiegoś sprzętu, w tym zdejmowanie okładziny ceramicznej, naruszanie warstwy hydroizolacji, sprzętu, który w rezultacie nie okazał się przyczyną awarii, może być bardzo frustrujące.
W takiej sytuacji, jeśli nie ma pewności co do miejsca awarii, powinno się wezwać firmę specjalizującą się w znalezieniu tegoż miejsca, specjalista dla przeprowadzenia badania wykorzystuje wówczas szereg wyrafinowanych i zaawansowanych technologicznie sprzętów diagnostycznych, niekiedy wymagana jest metodologia angażująca wybitnie empiryczne podejście do tematu, często nie kończy się na jednej wizycie i wymagane jest czasowe zaprzestanie korzystania z jednego ze sprzętów łazienkowych, po to aby po pewnym czasie powtórzyć badania, i na podstawie ich wyników, wtedy już na 100% specjalista może określić gdzie nastąpiła awaria.
Korzystanie z usługi diagnozy kogoś niewprawionego, np. „pana instalatora” ze spółdzielni mieszkaniowej, bo był akurat pod ręką, może się okazać opłakane w skutkach, wiem to z autopsji, gdy raz otrzymaliśmy zlecenie skucia całej posadzki w łazience, jak zarekomendował to ów domorosły „specjalista instalator”, a później okazało się, że nie tam leżał problem, wtedy czy pan ze spółdzielni albo sama spółdzielnia weźmie na siebie odpowiedzialność za poniesione niepotrzebnie nie małe koszta remontu, niestety to wątpliwa sprawa, ponadto zaznaczyć muszę, że nie był to odosobniony przypadek.

 

Nasza firma remontowa współpracuje ze specjalistą w tej materii przez duże S, usługa umownie nazywa się „mapowanie przecieków”, choć to zawężone określenie specjalizacji, gdyż odnosi się ona do szerokiej wiedzy o wielu zależnościach dotyczących substancji budowlanej i instalacyjnej w obszarze łazienki, i też pozostałych wnętrz mieszkania / domu, metodologii przeprowadzenia badań, znajomości właściwości fizycznych tejże substancji budowlanej, skutków oddziaływania nań wody / wilgoci, itd.
Polecony naszemu klientowi, u którego w łazience miała miejsce awaria, specjalista od mapowania przecieków może przygotować dokument potrzebny właścicielowi mieszkania do ubiegania się o odszkodowanie od ubezpieczyciela, w niektórych przypadkach może służyć jako baza dokumentacyjna w sporze prawnym ze sprawcą awarii i wynikających z tego tytułu strat.
W ramach usługi, jeśli wymaga tego sytuacja, tj. stopień zawilgocenia / zalania, uruchamiane jest specjalistyczne osuszanie.
Opracowanie sporządzone przez specjalistę wyraźnie określa jaki / jakie elementy i w którym miejscu wymagają naprawy, wskazuje inwestorowi i też najętej przez niego firmie remontowej metodę postępowania.

 

Nie życzę nikomu awarii instalacji hydraulicznej lub c.o., różnych sprzętów w łazience i w ogóle w mieszkaniu, bo to bardzo niemiłe doświadczenie, jednak jeśli już nastąpiła, z pełną odpowiedzialnością rekomenduję usługi specjalisty od mapowania przecieków:

p. Adrian Żurawski

tel. 513 472 003 (oczywiście można się powołać na mnie)

 

Przeczytaj również:

Jaki materiał na podłogę prysznica bez brodzika i jaki typ odpływu?

Lustro w łazience; wklejane w lico płytek czy wieszane?

 

Publikacja: Wojciech Gośliński

Poznań, 23.02.2023

5/5 - (1 vote)