Jaki materiał na podłogę prysznica bez brodzika i jaki typ odpływu?
Stanowisko prysznicowe z podłogą stanowiącą lico z powierzchnią podłogi łazienki jest wyjątkowo efektywnym rozwiązaniem w materii estetycznej, ale też ergonomicznej.
Gwarantuje swobodne wejście do prysznica, bez żadnego progu, dla osób ze schorzeniami narządów ruchu jest to zbawienna wręcz funkcjonalność, przy czym podłoga łazienki i prysznica w tym samym materiale wygląda bardzo elegancko, poprawia sferę przestronności, toteż prysznic bez brodzika bardzo często stanowi element remontu i aranżacji łazienki w realizacji usługi wykończenia mieszkania pod klucz.
Przyjęło się, że w czasie remontu i wykończenia łazienki, podłogę prysznica bez brodzika wykłada się okładziną ceramiczną, ma to oczywiste uzasadnienie; płytka gresowa (jako najwłaściwszy materiał dla wykończenia podłogi) to prawdziwy „twardziel” w sferze odporności na potencjalne uszkodzenia mechaniczne, jest niewrażliwy na oddziaływanie wody, poza tym uzyskujemy wówczas taką samą podłogę w całej łazience, łącznie z podłogą w prysznicu.
Jakkolwiek aby nie było za różowo, każde rozwiązanie prócz zalet, może też mieć i wady.
O czymże mowa?
- Im większe stanowisko prysznicowe, tym wpasowanie bardzo popularnego formatu płytek podłogowych, tj. o wymiarze 60 x 60 cm, może wygenerować problem natury estetycznej, ale też technicznej, otóż pojawia się kwestia przycinania płytki, tak aby zgrabnie dopasować format płytki do wielkości oraz kształtu podłogi prysznica, usytuowania odpływu liniowego czy punktowego (wtedy wyłącznie z cięciem i układaniem płytek w kopertę).
- Najbardziej sensownym wydawałoby się zastosowanie na tyle dużego formatu płytki, aby wypełnił całą podłogę prysznica, a ilość owych cięć zminimalizowała się najlepiej do zera (możliwe jest to tylko przy odpływie liniowym ściennym), jednak wtedy tak duża płytka musiałaby być powtórzona na reszcie podłogi łazienki, a to przecież w kwestii desenia, koloru i faktury, nie koniecznie co do formatu, tudzież wiele kolekcji płytek dostępnych jest jako różne ich wielkości w jednej kolekcji, od formatu np. 60×30 cm do 120×60 cm, a też niekiedy i 240×120 cm.
- Pozostaje też kwestia praktyczna, na podłogę prysznica będzie permanentnie lana woda, im zatem mniej szczelin wypełnionych fugą, tym korzystniej, zważywszy iż fuga cementowa, nawet z formułą ceramiczną, nie stanowi stuprocentowej bariery przed wodą, co prawda pod płytkami wykonana jest szczelna hydroizolacja tarasowa, jakkolwiek potencjalne, ciągłe, choć niewielkie nawet zawilgocenie pod płytką nie jest korzystne i wskazane.
Rozwiązanie!
- Materiałem, który niezależnie od wielkości stanowiska prysznicowego, zamontowanego odpływu liniowego, liniowego – ściennego, narożnego czy punktowego, zagwarantuje ciągłość bezspoinową podłogi prysznica, to mikrocement.
- Jest dostępny w wielu odcieniach, do kabiny z czarnymi profilami idealnie pasowałby odcień grafitowy, do profili srebrnych, taki o wybarwieniu jasno szarym, ale kolor mikrocementu można też dopasować do płytek na podłodze łazienki, z drugiej strony, sensowniejszym zabiegiem może się okazać wykończenie całej podłogi w łazience tym samym materiałem, tj. właśnie mikrocementem.
- Mikrocement po wyszlifowaniu i polakierowaniu stanowi stuprocentową barierę przed wodą, pod mikrocement można uformować dowolny układ spadków na podłodze prysznica.
- Bardzo interesujący wariant w zestawieniu z podłogą prysznica z mikrocementu, to odpływ punktowy, wykonane są wówczas ku niemu cztery spadki, podłoga uformowana jest w kopertę, jednak bez żadnych spoin, kapitalną zaletą wariantu z odpływem punktowym jest ta okoliczność, że spadki zaczynają się od czterech krawędzi podłogi prysznica, po jego obwodzie, wówczas kabina prysznicowa opiera się na poziomej części podłogi łazienki, od krawędzi każdej ze ścian prysznica postępuje spadek ku odpływowi punktowemu.
- W opcji odpływu liniowego, instalowanego w pobliżu opłytkowanej ściany, czy odpływu ściennego (montowanego przy samej ścianie) wzdłuż dwóch ścianek prysznica na podłodze wygeneruje się uskok w kształcie klina, od punktu zero przy ściance prysznicowej naprzeciw odpływu liniowego do ok. 1 cm przy ścianie z odpływem liniowym, gdyż w tym kierunku należy wyprowadzić spadek, tymczasem w wypadku odpływu punktowego sytuacja jest zgoła odmienna, spadki wyprowadzane są od krawędzi podłogi prysznica, obwodowo, ku środkowi prysznica, w kierunku tegoż odpływu, w rezultacie nie powstanie najmniejszy nawet uskok, płytkarz nie będzie miał problemu z wykończeniem klina powstałego wzdłuż dwóch ścianek prysznica, odbiorca usługi remontowej poddający swoje mieszkanie wykończeniu pod klucz będzie tym bardziej kontent z estetycznego i funkcjonalnego rozwiązania.
- Jakkolwiek dla uniknięcia uskoków / klinów wzdłuż dwóch ścianek prysznica, a to przy zastosowaniu odpływu liniowego, na podłodze prysznica można również wykonać cięcie płytek w kopertę, nie wygląda jednak wtedy jak typowa „koperta”, są tu zestawione ze sobą duże fragmenty płytek z małymi (bo bokach), lecz funkcjonalność polegająca na uniknięciu uskoków / klinów jest wtedy osiągalna.
- Tyleż jako dygresja; innym niuansem, a może jednak dość istotną okolicznością pozostaje niezaprzeczalny fakt, iż dostęp podczas czyszczenia syfonu przy odpływie punktowym jest o wiele lepszy niż przy odpływie liniowym, a w szczególności liniowym – ściennym, który wyłącznie designersko jest fajną opcją, lecz w praktyce, czyli użytkowaniu (a konkretnie czyszczeniu) dość to kontrowersyjne rozwiązanie, a czerpię tą wiedzę z pierwszej ręki, tj. od odbiorców moich usług remontowych, użytkowników tegoż sprzętu.
- Wariant zatem podłogi w mikrocemencie i z odpływem punktowym wydaje się być idealnym rozwiązaniem, pozostanie jednak kwestia designu, otóż wizaż mikrocementu nie każdemu będzie odpowiadał, to z zamierzenia niejednolity deseń o dość surowej wymowie, widać tutaj przebarwienia, smużki, etc., jest to produkt pasujący do modernistycznej linii aranżacyjnej łazienki, może z pierwiastkiem industrialnym, lecz pomimo surowej formy nadający się do wysublimowanej i pełnej blichtru stylizacji, z drugiej strony, zastosowany wyłącznie na podłodze prysznica (nie koniecznie na całej podłodze łazienki), może stanowić bardzo interesujący detal wykończenia, dodając remontowanemu wnętrzu swego rodzaju „pazura” aranżacyjnego.
- Niemniej jednak aplikacja mikrocementu to dość koronkowa robota, szczególnie w prysznicu musi być wykonana perfekcyjnie, toteż należy się liczyć z dodatkową pozycją w kosztorysie remontowym dotyczącym wnętrza łazienki opracowanym przez firmę w specjalizacji wykończenia mieszkań pod klucz.
Zainspiruj się także i tymi publikacjami:
Lustro w łazience; wklejane w lico płytek czy wieszane?
Ciasna i klaustrofobiczna łazienka – jak ją powiększyć, fizycznie, optycznie?
Autor artykułu: Wojciech Gośliński
Poznań, 12.02.2022