WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Funkcja luster i światła w łazience.

Bardzo istotnymi elementami w urządzeniu i wykończeniu łazienki jest lustro oraz oświetlenie, właściwie zaprojektowane sprawią, że każda łazienka, także ta dość mała zyska na przestronności i elegancji. Lustro czy oświetlenie użytkowo dekoracyjne potrafią wyeksponować

funkcja luster i światła w łaziencete fragmenty ścian czy elementów wyposażenia, które watro aby były na pierwszym planie, a przy okazji odciągną uwagę od mniej interesujących detali, np. pralki, rurek c.o. czy też piecyka gazowego.

 

Lustro w naturalny sposób optycznie powiększa łazienkę, może poprawić jej proporcje, ponadto wzbogaca ją i uatrakcyjnia, natomiast warto tu zachować umiar i ostrożność, nie zawsze lustro na sporym fragmencie ściany w niewielkiej łazience będzie wyglądało elegancko, wszystko zależy od detali wystroju i wykończeniowych, wyposażenia czy też wielkości i kolorystyki płytek ceramicznych, w łazience w klasycznym stylu a już na pewno w stylu retro, duże lustro absolutnie nie jest na miejscu, ale w łazience wybitnie nowoczesnej, bez żadnych ornamentów, zdobień dekorów, duża tafla szkła w zestawieniu z wielkoformatowymi płytkami czy też fragmentem gładkiej ściany wygląda nobliwie i przyjemnie dla oka. Można również użyć kilku luster, wkomponowując je pomiędzy całe płytki, użyć lustra dekoracyjnego grafitowego lub brązowego, zaś użytkowego zwieńczonego ozdobną ramą, srebrną, złotą lub drewnianą, będzie to wtedy najbardziej intrygujący i elegancki detal w naszej zazwyczaj wtedy stylizowanej łazience, która będzie bardziej dostojna i wyjątkowa. Poza tym do dyspozycji mamy kształt tafli lustra, najbardziej funkcjonalne wydaje się w formie prostokąta, natomiast zupełnie inny wydźwięk odda lustro owalne bądź okrągłe.

 

W sukurs dobrze zaprojektowanym lustrom idzie efektywne oświetlenie, powinno go być kilka rodzajów, to użytkowe, ale też typowo dekoracyjne czyli nastrojowe, np. paski Led ukryte w wielopoziomowym suficie, we wnękach na ścianach lub np. jako podświetlenie od spodu wanny, wówczas można podczas kąpieli wyczarować miły klimat. Użytkowe światło z natury rzeczy instalujemy w suficie oraz jako kinkiety przy umywalce, dekoracyjne może oświetlać wybrane strefy, detale, konkretną ścianę, sprawiać, że nawet mała łazienka dostanie więcej życia i ekspresji, możemy zastosować oświetlenie punktowe lub rozproszone, zależnie od upodobania i oczywiście projektu łazienki, lampy mogą być wpuszczane w sufit podwieszany w oprawkach o niesamowitych kształtach lub montowane nawierzchniowo, wtedy kształt oprawy lampy ma charakter zdobniczy, natomiast w stylizowanym pokoju kąpielowym najlepszy będzie wiszący żyrandol. Projektowanie oświetlenia powinno być na równi ważne z wyborem płytek oraz detali wyposażenia, daje ogromne możliwości aranżacyjne, właściwie dobrane spowoduje, że łazienka nabierze elegancji, przestrzeni i splendoru.

 

Lustro i światło we wprawnych rękach projektanta sprawią, że nasza łazienka będzie piękna, funkcjonalna, wszystkie elementy wystroju i wyposażenia będą stanowiły spójną, harmonijną kompozycję, niezależnie czy będzie to styl ultra nowoczesny, klasyczny czy stylizowany, architekt do dyspozycji ma szereg rozmaitych rozwiązań, zarówno rodzajów lustra jak i oświetlenia, dobra aranżacja nie rodzi się na kolanie, musi to być konsekwentne i przemyślane działanie, trzymanie się pewnych, sprawdzonych zasad, jest nieodzowne.

funkcja luster i światła w łazience

funkcja luster i światła w łazience

 

Zapraszam do lektury podobnych artykułów:

Walka z bakteriami w łazience.

Łazienka z myślą o naszych dzieciach.

 

Opracowanie: Wojciech Gośliński

Data publikacji: 16.05.2014

Oceń artykuł