WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Barokowe akcenty w łazience.

Styl remontowanej, wykańczanej i urządzanej łazienki to zazwyczaj minimalizm formy, wyłącznie z drobnymi akcentami dekoracyjnymi, żadnych ekstrawagancji, ma być schludnie i funkcjonalnie, niekiedy co kto odważniejszy zdecyduje się na większą lub mniejszą awangardę, abarokowe akcenty w łazience jak jest ze stylizacją retro, rustykalną? Cóż, to wyjątkowo niszowe pod względem ilości realizacje, nasze działania to głównie sztywny konformizm, nieszablonowości zatem zdecydowanie brakuje, choć są wyjątki, bo na szczęście nie wszyscy jesteśmy tacy sami.

Na każde nietuzinkowe zapotrzebowanie znajdzie się i produkt i dekorator wnętrz i też wykonawca, tj. firma usługowo remontowa, osoba zakochana w dekoracjach, zdobieniach może zainspirować się stylem glamour, pełnym zdobień, kolorów, złoceń, kryształów, lśniących gadżetów, lecz to raczej wyraźny konglomerat wiekowych detali architektonicznych z nowoczesnymi, zatem jeśli ktoś szuka czegoś na wskroś oryginalnego, nie stylu retro, rustykalnego, glamour, lubuje się we wnętrzach kompletnie nie z tej epoki, odzwierciedlających kameralny i uduchowiony klimat, może zaczerpnie inspiracji z baroku?
Łazienka z elementami z tej epoki, bo tylko o takiej opcji możemy mówić, nie o łazience pod względem wygód czy rozwiązań technicznych z przełomu siedemnastego i osiemnastego wieku, tj. okresu baroku we Francji. Chodzi o detale wyposażenia i wykończenia o bogatej ornamentyce, żeliwną wolno stojącą wannę podpartą złoconymi, szalenie zdobionymi nóżkami, eleganckie i wyszukane pod względem zdobniczym ciężkie rzeźbione meble, intensywne barwy, mocno zdobione wzorzyste tapety czy niesamowitą glazurę, fantazyjną ceramikę sanitarną osadzoną na elementach ze szlachetnymi kamieniami, ręcznie wytwarzane lustro umieszczone w złoconej ramie, sporo innych złoceń, blichtr i naturalnie komfort.
Barok to niekłamany przepych, aranżacja czerpiąca z tego stylu oczekuje sporych wnętrz, tylko wtedy należycie się ten styl prezentuje, będzie eksponował wszelkie swoje walory, w małej łazience należy uważać z ilością barokowych dodatków, kolorów czy innych akcentów, mogą wyglądać ociężale i poniekąd przytłaczać zamiast zdobić.
Łazienka z detalami barokowymi nie będzie w stu procentach wnętrzem z zamierzchłej epoki, to połączenie baroku z nowoczesnymi rozwiązaniami, taka współczesna adaptacja tego znamienitego stylu, wprowadzenie do wnętrza detali z tamtego okresu. Łazienka musi być klasycznym wnętrzem ze współczesnymi funkcjonalnościami, to tylko akcenty barokowe tworzą takie charyzmatyczne wnętrze, musi ich być na tyle aby nie zagraciły nam łazienki, zapożyczając troszkę z idei bądź co bądź praktycznego minimalizmu.
Bogactwo zdobień nie oznacza ich ogromnej ilości, wystarczy kilka detali, które są szalenie charakterystyczne, a przyniesie to oczekiwany efekt. Płytki wzorowane na baroku są dość duże, ciężkie i dość specyficzne, posiadają wyraziste wzornictwo, często są ryflowane, nie mają gładkiej powierzchni, bywają wytwarzane ręcznie na specjalne zamówienie, równolegle z wyszukaną armaturą i innymi barokowymi dodatkami stają się bez mała dziełami sztuki.
Wyremontowana łazienka z akcentami barokowymi jest przeciwieństwem prostych, minimalistycznych i klasycznych, popularnych dziś form w naszych mieszkaniach i też łazienkach, to manifestacja dekoracji, energia i ekspresja, dobrze zaprojektowana i umiejętnie wyposażona nie jest w ogóle podobna do przeciętnej łazienki, przywodzi raczej na myśl francuski buduar, wnętrze o wysublimowanym i ekskluzywnym charakterze.
Urok rzemieślniczej roboty, wzornictwa kreowanego przez znamienitych projektantów, prekursorów swojej epoki, niesie ze sobą ogromny ładunek wirtuozerii, styl stał się ponadczasowy, pomimo upływu tylu setek lat nie jest zapomniany, choć oczywiście ultra niszowy, to pielęgnowany i podtrzymywany przy życiu przez zwolenników i miłośników, architektów, pasjonatów wyjątkowych zdobień mających swoją genezę aż w siedemnastym wieku.

 

Sprawdź inne publikacje:

Wybieramy akcesoria do łazienki.

Sposoby na obudowanie wanny.

 

Opracowanie: Wojciech Gośliński

Data publikacji: 28.06.2015

Oceń artykuł