WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Sposoby na obudowanie wanny.

Zasłonięcie frontu wanny prostokątnej czy półokrągłej, każdej nie należącej do wanien wolnostojących to wymóg estetyczny i też praktyczny. Większość wanien ma w opcji zakup gotowej lekkiej obudowy/osłony akrylowej, tj. wykonanej z tego samego materiału co

najpopularniejsza z wanien stosowana podczas remontu i wykończenia łazienki, czyli wanny akrylowej. Osłonę mocuje się używając specjalnych wsporników, można ją w każdej chwili zdjąć np. aby dostać się do syfonu, który chcemy wyczyścić, jednak postęp technologiczny sprawił że dostępne są wanny z przygotowanym otworem o odpowiedniej średnicy pod zainstalowanie syfonu tzw. samoczyszczącego, a dokładnie rozbieranego od góry czyli od wierzchniej strony, z pełną dostępnością do wszystkich jego elementów, co umożliwia dokładne wyczyszczenie zapchanego syfonu, to rozwiązanie powoduje, że nie musimy stosować żadnych drzwiczek rewizyjnych w stałej obudowie frontu wanny, jeśli się na taką zdecydujemy zamiast gotowej zdejmowalnej osłony.

 

Zaś metod obudowy wanny jest kilka, nie polecaną przez naszą firmę remontową, ale niekiedy stosowaną, jest metoda polegająca na wykonaniu stelaża z profili systemu zabudowy gipsowo-kartonowej i obłożenie koniecznie podwójną płytą GKBI, wykonanie konstrukcji jest bardzo czasochłonne i niepraktyczne, taka ścianka ma wystarczającą nośność dla obłożenia jej okładziną ceramiczną, natomiast względną nośność w przypadku gdy chcemy siadać na krawędzi wanny, co wprawdzie w przypadku gotowej zdejmowalnej osłony jest w ogóle nie zalecane, gdyż wanna akrylowa ma pewne ograniczenia co do swojej sztywności i podczas próby siadania na krawędzi wanny efekt zgrzytania jest zagwarantowany i jest też to ryzykowne, ponieważ osłona nie stanowi żadnej podpory.

Najtrwalszą metodą obudowania wanny co efektywnie ją ustabilizuje, pozostaje wykorzystanie bloczków betonu komórkowego czyli suporeksu, fakt, ultra łatwego w obróbce, jednak nie jest to najłatwiejsza metoda i nie za bardzo zaawansowana technologicznie.
Najbardziej elegancką i w stu procentach profesjonalną metodą obudowy wanny będzie zastosowanie specjalnych płyt budowlanych o grubości ok. 5cm, to twarda piana polistyrenowa obłożona obustronne siatką zatopioną w klej, odpowiednie wymiary dla obudowy wanny to 60×100 cm, płyta budowlana jest wyjątkowo łatwa w obróbce, stanowi doskonałą podstawę dla obłożenia płytkami czy mozaiką, jej wysoka sztywność zapewnia maksymalną stabilność wannie i gwarantuje że bez obaw usiąść możemy na jej krawędzi, ponadto tego typu płyty budowlane występują w wersji dla wanny półokrągłej, są ponacinane w pionie i można z nich uformować dowolny łuk idealnie dopasowujący się do krawędzi wanny, wykonanie łuku z suporeksu a tym bardziej z płyty g-k to mozolna i nieprecyzyjna praca. Ciekawą metodą obudowania wanny będzie nośnik polistyrenowy mocowany do podłogi, to dopasowane kształtem do określonego typu wanny łoże, jak gdyby odcisk wanny, w które po wypoziomowaniu wkłada się wannę, tu nośność dla płytek i siadania na krawędzi wanny jest wystarczająca, dodatkową niezaprzeczalną zaletą tego rozwiązania jest wygłuszenie wanny, podczas napuszczania wody w dużym stopniu zredukowane są głuche odgłosy, poza tym woda w wannie trochę wolniej się ochładza, minusem tej opcji, z uwagi że nośnik zajmuje całe światło obrysu wanny od krawędzi do podłogi, jest konieczność dokładnego powycinania polistyrenu w miejscach; prowadzenia instalacji wodnej, syfonu czy ewentualnych drzwiczek rewizyjnych z przeznaczeniem dla konserwacji syfonu.
Samą obudowę wanny można wykończyć na wiele sposobów, zwykle to płytka ceramiczna, mozaika, rzadziej kamień naturalny, ale spotkać również można drewno czy barwione szkło hartowane.
Sposób osłonięcia frontu wanny czy to obudową stałą, czy zdejmowalną powinien być uwzględniony przed rozpoczęciem prac remontowych w mieszkaniu i wykańczania wnętrza łazienki.

 

Zobacz również:

Wentylacja w łazience.

Nietuzinkowe, nowatorskie detale w łazience.

 

Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 18.04.2015

Oceń artykuł