WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Stół w jadalni – serce tego wnętrza.

Kluczowym elementem każdej jadalni będzie stół, który naturalnie powinien być w jakiś sposób koherentny nie tylko z obraną aranżacją i stylem wykończenia, ale również z wielkością wnętrza, choć nie musi być w tym samym stylu co reszta mebli.Stół w jadalni - serce tego wnętrza.

W większej jadalni dobrze jeśli ustawi się przy ścianach przeszkloną witrynę czy komodę, stanowić będą eleganckie towarzystwo dla stołu, detale te nie koniecznie muszą być z jednej kolekcji mebli czy też mieć podobną kolorystykę, to właśnie zróżnicowanie stylistyczne doda wnętrzu dodatkowej pikanterii.
Stół w jadalni pełni funkcję nie tylko użytkową i estetyczną, powinien być na tyle wygodny, ładny i po prostu przyjazny domownikom, aby zasiadanie przy nim kojarzone było z przeżywaniem przyjemnych chwil w gronie rodzinnym, jadalnia z centralnym detalem w postaci eleganckiego stołu łączy nie tylko pokolenia, wyraża także ducha wspólnoty oraz bliskości.
Stół szyty na miarę, to znaczy tak duży i z taką ilością wygodnych krzeseł, aby pomieścił całą rodzinę, a jeśli jest więcej miejsca w jadalni, również umożliwiał podejmowanie gości i wyprawianie niewielkich przyjęć, wszystko w kameralnej, swojskiej i domowej atmosferze, odpowiednio udekorowany wyszukaną zastawą, szkłem czy świecznikiem może stanowić dostojną oprawę uroczystości lub spotkania towarzyskiego, akcentować prestiż przyjęcia, ale też być wyrazicielem szacunku domowników dla gości.
Pomimo ciągłych zmian dotyczących zwyczajów w oprawie spotkania towarzyskiego lub rodzinnego, w dalszym ciągu stół bezsprzecznie pozostaje symbolem polskiej gościnności, jest jednak meblem, który nie w każdym poznańskim mieszkaniu zmieści się w wersji dużego wolnostojącego mebla, czasami odpowiednia modyfikacja układu pomieszczeń w czasie usługi remontu mieszkania i wygospodarowanie przestrzeni jadalnianej, umożliwi jego swobodne ustawienie.

 

Wygodny, porządnie wykonany i elegancki, ale jaki wybrać?

 

Niezależnie od stylu wykończenia; klasycznego, nowoczesnego, retro czy dowolnego innego, najokazalszy będzie wykonany z litego drewna, zazwyczaj będzie posiadał fornirowaną, naturalną okleinę, może mieć szklany blat, być w jednej bryle albo też rozkładany, i ta druga opcja jest bardzo popularna, umożliwia szybką metamorfozę jadalni, z wnętrza przystosowanego tylko dla domowników na takie, w którym możemy wyprawić niewielkie przyjęcie.
Przy wyborze rozkładanego stołu należy dokładnie sprawdzić mechanizm rozkładania, może być ręczny, półautomatyczny albo w pełni automatyczny, jednak w każdym przypadku musi być bardzo sprawny, w porządnych stołach synchroniczne prowadnice zapewniają błyskawiczne rozłożenie stołu, całość płynnie się rozsuwa gdy tylko z jednej strony pociągnie się za blat lub też nogi, stół rozkładany może dwukrotnie zwiększyć swój blat, osiągając cztery metry długości i to bez pogorszenia parametru jego stabilności.
Wybierając stół do jadalni weźmy pod uwagę, że na jedną osobę powinno przypadać nie mniej niż 70 cm dla długiego boku stołu prostokątnego i ok. 80 cm (zależnie do średnicy) dla stołu okrągłego, najokazalej stół będzie wyglądał ustawiony pośrodku pomieszczenia, przy czym jego wielkość definiować będzie na jak spory stół możemy sobie pozwolić, to zachowanie nie tylko odpowiednio dużo wolnej przestrzeni wokół stołu, ale też właściwych proporcji, nie możemy przecież na przykład niewielkiej jadalni zagracić wielkim i masywnym meblem, gdyż wyglądałoby to dość karykaturalnie, choć akurat styl art deco pozwala na takie zabiegi, przede wszystkim jednak zakłóciłoby to poruszanie się po kuchni, dlatego też tak popularne i funkcjonalne są stoły rozkładane.
Materiał z jakiego będzie wykonany stół przełoży się na jego trwałość oraz walor estetyczny, budowa stołu musi gwarantować jego stabilność przez lata użytkowania, nie może to więc być licha i niesolidna konstrukcja, konstrukcje na jednej kolumnowej nodze lub dwóch, nigdy nie dorównają tradycyjnemu stołowi na czterech nogach.
Linia wzornicza stołu nie powinna odbiegać od stylistyki remontowanego pomieszczenia, aczkolwiek mieszanie stylów jest dziś na topie, zatem stół jadalniany może być również intrygującym akcentem aranżacji jadalni, wyróżniającym się stylistycznie na tle wyposażenia jadalni i zazwyczaj sąsiadującej z nią kuchni.
Elegancki stół w jadalni może sprawić, że reprezentatywność tego wnętrza będzie konkurować z reprezentatywnością salonu, zwyczajowo uznawanego jako serce domu, wyszukany i modnie wyglądający mebel zazwyczaj ma naturalną kolorystykę, np. dębu naturalnego, bielonego, szarzonego, orzecha antycznego, amerykańskiego, wenge, palisandru albo innych, prześlicznych oklein z drewna egzotycznego, często wykorzystywanych przy eleganckich aranżacjach i remontach wnętrz mieszkań czy domów.
Uzupełnieniem przyjaznego i wygodnego stołu jadalnianego będą krzesła, pełnią rolę użytkową, ale też jak najbardziej dekoracyjną, głównym kryterium ich wyboru jest estetyka i oczywiście wygoda, zazwyczaj producenci oferują je w komplecie z krzesłami, naturalnie muszą w tym samym stylu i kolorystyce co stół, również drewniane, wykonane zgodnie ze sztuką meblarską, z elegancką i ładną linią, wygodnymi siedziskami wykończonymi skórą naturalną, ekologiczną lub tkaniną, koniecznie łatwe w utrzymaniu czystości.
Powinny być idealnie wyprofilowane względem ergonomii, muszą zapewniać utrzymanie prawidłowej sylwetki człowieka podczas siedzenia, jedyną empiryczną metodą sprawdzenia czy są wygodne, jest po prostu przetestowanie tego parametru w salonie meblowym. Zazwyczaj siedzisko wyposażone jest w piankę tapicerską, lecz najwygodniejszy, jako wariant wybitnie wytworny i luksusowy, choć rzadko stosowany, to ultra wygodne siedzisko na sprężynach bonellowych, pozwala to na naprawdę długie biesiadowanie.

 

Możesz również zainspirować się innymi artykułami:

Projektujemy oświetlenie w kuchni.

Podstawy aranżacji kuchni.

Zlewozmywak w kuchni – jaki wybrać?

 

Opracowanie: Wojciech Gośliński

Data publikacji: 30.10.2016

Oceń artykuł