WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Renowacja kuchni i mebli – jak zmienić wystrój wnętrza?

W niejednym domu kuchnia będzie wnętrzem na równi ważnym z salonem, bądź też najważniejszym, zazwyczaj to wyłącznie w kuchni zbierają się wszyscy domownicy, rodzice i dzieci, najczęściej podczas wspólnego spożywania posiłków, jest to zatem najbardziej rodzinne wnętrze,renowacja kuchni i mebli jak zmienić wystrój wnętrza a często i miejsce spotkań towarzyskich, bo przyjaciół i znajomych też przyjmujemy w kuchni, popijając herbatę, kawę, pani domu także niekiedy sporo czasu musi spędzić w tym wnętrzu przyrządzając obiad, kolację czy desery, dlatego przyjęło się nazywać kuchnię królestwem pani domu. Kuchnia jest wyjątkowym pomieszczeniem domu, jej urządzenie może być powodem naszej dumy, dobre rozplanowanie i wyposażenie może nam upraszczać życie, rodzaj i stan kuchni będzie miał wpływ na wartość całego mieszkania, domu, bo urządzanie kuchni w meble i sprzęty jest bardzo kosztowne. Jeśli zauważamy pewne oznaki zużycia zabudowy kuchennej lub stwierdzamy, że pewne detale, kolory już nam się opatrzyły, znudziły, jednak kuchnia nadal jest solidna, dobrze spełnia swoją funkcję, swego czasu zainwestowaliśmy w nią trochę grosza, a nie mamy obecnie środków na całkowitą wymianę kuchni lub wymiana wszystkiego jest nieracjonalna, wówczas alternatywą będzie przemyślana częściowa renowacja, polegająca na wymianie czy odświeżeniu najbardziej zniszczonych elementów, taki zabieg może efektownie odmienić i odświeżyć naszą kuchnię, poza tym nie zakłóci życia rodzinnego i pozwoli oszczędzić sporo pieniędzy, bo nowa kuchnia, to przedsięwzięcie, które będzie też nas mocno absorbowało i utrudniało funkcjonowanie w domu w czasie modernizacji.

 

1. Naturalnie najprostszym i najtańszym sposobem na lifting kuchni będzie wymalowanie ścian, radykalna zmiana koloru zdziała naprawdę dużo, wnętrza są wyjątkowo podatne na zmianę ich odbioru właśnie barwą, nie bójmy się w kuchni soczystych, ciepłych bądź zimnych kolorów, odcieni żółtego, zielonego, niebieskiego czy neutralnego szarego, pamiętajmy o zastosowaniu farby lateksowej, w pełni zmywalnej, z której na bieżąco usuniemy różne plamy powstałe przez artykuły spożywcze, jej półmatowa, lekko błyszcząca powłoka będzie odbijała światło bardziej dynamicznie, niż powierzchnia matowa.

 

2. Fronty szafek, tj. drzwiczki, szuflady mogą utracić swój pierwotny blask, te elementy o wiele szybciej się zużywają w porównaniu do samych korpusów szafek (przynajmniej ich wnętrz), które wytrzymują najdłużej, jeśli drzwiczki są w dobrym stanie, wystarczy je odkręcić i pomalować emalią akrylową, nałożyć bejcę w przypadku drewna, bądź jeśli to ma być porządniejsza robota, oddać do lakierowania w warsztacie stolarskim, szafki również można odmalować, jednak będzie o wiele więcej rozkręcania, całkowicie nowy kolor choćby samych frontów, ożywi i odmieni kuchnię nie do poznania. Zmieniając kolor frontów czy całych szafek nie zapomnijmy od odpowiednim kontraście w stosunku do koloru ścian, to różnica barw czy ich nasycenia mają wydobyć i podkreślić urok mebli albo też dopasujmy kolory harmonijnie, wykorzystując barwy pochodne, wnętrze będzie spokojniejsze, mniej ekspresyjne, jednak oby nie za nudne. Inwestując więcej, możemy pomyśleć o zamówieniu szklanych, półprzezroczystych drzwiczek np. do szafek wiszących, co ogromnie przeobrazi naszą kuchnię, będzie lekka i nowoczesna.renowacja kuchni i mebli jak zmienić wystrój wnętrza

 

3. Wymiana na nowe, wydawać by się mogło takiego drobiazgu, jak uchwyty drzwiczek i szuflad, ma niezaprzeczalnie kapitalny wpływ na wygląd frontów i zarazem wystrój całej kuchni, a jest w czym wybierać, uchwyty mogą być aluminiowe, patynowane, lakierowane, z dodatkami drewna, szkła itd., taki manewr nie jest drogi, a odmieni sporo w naszej kuchni, uchwyty możemy zamienić na stylowe, o nowoczesnym designie, bądź klasyczne, uchwyt to niby tylko dodatek, ale przez duże „D”.

 

4. Trochę droższa będzie wymiana blatu, ale to inwestycja w przyszłość, żadne odmalowanie nie w chodzi tu w grę, tutaj proste (i najtańsze) rozwiązanie, to nowy blat z laminatu. Podobnie jak zmiana koloru frontów szafek, tak samo zmiana koloru i wzoru blatu zdziała bardzo wiele, bo w zasadzie patrząc na zabudowę kuchenną pewnie średnio 90% powierzchni jaką widzimy, to właśnie drzwiczki czy blat. Natomiast jeśli nasz blat jest z marmuru czy litego drewna, można poddać go renowacji, tyle że w warsztacie rzemieślnika, będzie wtedy wyglądał jak nowy.

 

5. Podobnie jak w przypadku blatu i frontów szafek, uszkodzeniu może ulec cokół, jeśli nie chcemy go odmalować, jego wymiana na nowy jest stosunkowo niedroga, a możliwa pod warunkiem, że nakładany jest on jako osobny element na cały ciąg szafek.

 

6. Co może nam się w kuchni opatrzyć, bądź też uszkodzić, to tzw. fartuszek, czyli ściana nad blatem, a pod szafkami wiszącymi. Jeśli mamy tam przyklejone płytki ceramiczne, ich usunięcie, przygotowanie podłoża pod nowe płytki będzie wiązało się z demontażem wszystkich przylegających do fartuszka szafek, ale płytek wcale nie trzeba skuwać, a szafek demontować, można przykleić płytkę na płytkę, stosując uprzednio specjalny grunt szczepny. Innym bardzo praktycznym rozwiązaniem może być zamontowanie w tym miejscu płyty meblowej, blachy nierdzewnej czy przyklejenie tafli szkła dekoracyjnego lacobel, dającego powiew nowoczesności, gładka, jednolita, lśniąca, dostępna w wielu kolorach i szalenie łatwa do zmywania powierzchnia, to szyk i wygoda w jednym.

 

7. Może naszej kuchni brakuje blichtru, świeżości, energii, naturalności lub przytulności, czy nie zapomnieliśmy o zielonej roślinie doniczkowej, może stać nawet na wiszącej szafce, zieleń i roślina stworzy odczucie zdrowia i spokoju, będzie to „zdrowa” dekoracja, tak samo jak półmisek z kolorowymi owocami. Powieszenie na ścianie fotografii, obrazka, wytworzy miły i kameralny nastrój, zmiana lampy na ultranowoczesne oświetlenie albo wręcz przeciwnie, stylowe, jako wiszący żyrandol np. z witrażowym kloszem zbuduje oczekiwany przez nas nastrój.

 

Oto podobne, pomocne porady:

Dawniej spiżarnia, dziś zaawansowana technologicznie szafa cargo.

Kuchnia otwarta na salon.

 

Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 14.07.2013

Oceń artykuł