WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Dawniej spiżarnia, dziś zaawansowana technologicznie szafa cargo.

W mieszkaniach tzw. starego budownictwa, często obok kuchni projektowano spiżarnię służącą do przechowywania zapasów żywności; przetworów, kompotów, wędzonek, świeżych produktów, etc., dzisiejsze budownictwo uboższe jest o to bardzo przydatne pomieszczenie. Zwyczaje kuchenne się zmieniły, zadanie spiżarni przejęły pojemne lodówki oraz np. bardzo funkcjonalne i wygodne w użytkowaniu systemy szuflad, wprawdzie nie robi się obecnie tak dużych zapasów produktów spożywczych jak niegdyś, bo wszystko jest do kupienia od ręki w sklepach, jednak pewne produkty w mniejszej bądź większej ilości każde gospodarstwo domowe posiada, ich ilość zazwyczaj określają wielkość rodziny czy zwyczaje dotyczące robienia zakupów. Do przechowywania bieżących zakupów i zapasów najodpowiedniejsze będą szuflady cargo, poniekąd taki system można nazwać nowoczesną spiżarnią.

Gdzie umieścić naszą „spiżarnię”?

 

Zaprojektowanie miejsca przechowywania jako oddzielnej strefy kuchennej, to dziś u projektanta kuchni standard, jeśli sami planujemy zabudowę kuchenną, weźmy pod uwagę, że przechowywanie zapasów w górnych szafkach lub pomiędzy garnkami nie jest za bardzo wygodne, dlatego istnieje strefy przechowywania jest niezbędne, ponadto zważmy, że najbardziej ergonomiczne usytuowanie tej strefy, to blisko wejścia do kuchni oraz w bezpośrednim sąsiedztwie blatu roboczego, wówczas rozpakowywanie zakupów i wyciąganie produktów z szafy będzie przyjemne i łatwe.

 

Jakie rozwiązanie będzie idealne jako strefa przechowywania?

 

Pod względem wielkości zajmowanej przestrzeni do ilości produktów jakie możemy schować nie wymyślono do tej pory niczego lepszego od systemu szuflad Cargo z pełnym wysuwem, najlepiej jako tzw. komina, tj. jednej, spójnej zabudowy o szerokości powiedzmy 40-60 cm i o wysokości począwszy od podłogi do szczytu szafek wiszących, wewnątrz znajdują się szuflady (jedynie na samej górze jest zwykła półka), w których poukładane są produkty żywnościowe. Oszczędność miejsca i ergonomia polega na tym, że po wysunięciu w całości takiej szuflady, zainstalowanej na prowadnicach z hamulcami powodującymi łagodne zamykanie się, mamy wygodny dostęp od góry i z każdej strony do dowolnego produktu leżącego w szufladzie, spróbujmy tak szybko dostać się do opakowania znajdującego się zupełnie z tyłu na zwykłej półce w normalnej szafce, jest to niemożliwe bez wyjmowania wszystkiego co się znajduje z przodu.

 

W co warto zainwestować?

 

Będzie to na pewno szafa na zapasy cargo SPACE TOWER, znanego austriackiego producenta okuć meblowych. Firma Blum opracowała szafę o standardowej szerokości 40 cm, w której bez problemu można zmieścić 150 kg zapasów produktów żywnościowych. To wysoka szafa, w której jest pięć niezależnie wysuwanych szuflad TANDEMBOX, jej szerokość może być naturalnie większa niż 40cm, wszystko zależnie od potrzeb klienta. SPACE TOWER, to bez mała cud pojemności i funkcjonalności, w zasadzie to nie tradycyjne cargo, gdzie wysuwa się całą zawartość szafy i to zazwyczaj w koszu, tutaj mamy pięć osobnych szuflad z pełnym dnem i całkowitym wysuwem, otwierających się lekko i płynnie, zaś system BLUMOTION gwarantuje ciche i delikatne domykanie. Łatwość użytkowania, doskonały dostęp do produktów umieszczonych w szufladach i maksymalnie wykorzystana dostępna przestrzeń, to niewątpliwe zalety tego systemu, poza tym w każdej szufladzie panuje porządek, a to dzięki zastosowaniu organizacji wewnętrznej ORGA-LINE, jest to system grodzi, których wielkość ustawiamy według naszych potrzeb, w razie energicznego otwierania lub zamykania szuflady produkty nie poprzesuwają się, zawsze pozostaną na właściwym miejscu. Opakowania z żywnością mają rozmaite gabaryty, dlatego wysokości szuflad również możemy sami dowolnie zaplanować, choć będzie to rozwiązanie na stałe, dobrze np. dolną szufladę z większą odległością do następnej szuflady przeznaczyć na butelki, natomiast jedną z szuflad można np. zaprojektować z mniejszą odległością, będzie doskonała dla niewielkich opakowań. Na tym konfiguracja całej szafy stosownie według naszych oczekiwań wydawało by, że się skończyła, ale w zanadrzu Blum ma jeszcze jeden gadżet, mechaniczny system TIP-ON, to wspomaganie otwierania drzwi szafy, jest jak znalazł, gdy decydujemy się na meble kuchenne z frontami bez uchwytów, mechaniczny system wspomagania otwierania bądź elektryczny SERVO-DRIVE można także zastosować w szufladach. Jakość wykonania rozwiązania cargo SPACE TOWER jest bardzo wysoka, a wszystkie zastosowane elementy okuć zapewniają ich bezawaryjne użytkowanie przez minimum 20 lat, sam producent daje na nie dożywotnią gwarancję.

 

W ofercie firmy Blum znajdziesz sporo ciekawych i praktycznych rozwiązań, wejdź na www.blum.pl

 

Zapoznaj się z innymi inspirującymi wpisami:

Kuchnia otwarta na salon.

Urządzamy jadalnię.

 

Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 22.09.2013

Oceń artykuł