WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Kuchnia poddaszowa.

Poddasze ze swoimi skosami czy zróżnicowanymi wysokościami może sprawić niemało kłopotu zarówno projektantowi kuchni jak i stolarzowi ją wykonującemu.

A przecież zależy nam na kuchni wygodnej, funkcjonalnej i eleganckiej, jednak

każde poddasze jest nieco inne, posiada inny układ przestrzenny, pion wentylacyjny, usytuowanie okien, projekt zatem zawsze musi być całkowicie indywidualny uwzględniający nasze potrzeby, ale efektem końcowym jest wtedy kuchnia niepowtarzalna, często projektant musi wykazać się niemałą kreatywnością aby zabudowa kuchenna nie wyszła banalna, a ekstra stylistycznie, projekt powinien być gotowy przed pracami remontowymi i wykończeniowymi.
Główne ograniczenie jakim są skosy powoduje że na takiej skośnej ścianie nie zainstalujemy szafek wiszących, wyłącznie stojące, a stopień pochyłości dachu zdefiniuje nam w jakiej odległości od skośnej ściany będziemy mogli postawić szafki i na nich blat roboczy, do którego przecież musi być zapewniony swobodny dostęp, im pochyłość dachu będzie mniejsza tym bliżej ściany ustawimy szafki, dach o dużej pochyłości np. 30° spowoduje że od takiej ściany szafki musiałyby być ustawione w dalszej odległości aby głową nie dotykać do ściany, w praktyce tylko pochyłość dachu 40° i więcej zapewnia w miarę dobre wykorzystanie tej przestrzeni zarówno pod względem ergonomicznym jak i wizualnym.
Przy żadnej skośnej ścianie nie możemy projektować ustawienia płyty grzewczej, bo nie będzie miejsca dla umocowania okapu/wyciągu oraz oczywiście lodówki, dla tych sprzętów przeznaczona jest wyłącznie pionowa ściana, ogólnie najlepiej nie zamykać skośnej ściany zabudową kuchenną a pozostawić ją otwartą, kuchnia zyska na lekkości. Jeśli zaś pomieszczenie nie jest zbyt obszerne musimy się liczyć z ograniczeniem ilości sprzętów oraz mebli, poza tym poukładać je logicznie w funkcjonalne dla użytkownika ciągi robocze.

 

Kuchnia aby wygodnie się z niej korzystało powinna posiadać funkcjonalne oświetlenie zarówno światłem sztucznym jak i dziennym, okna połaciowe bardzo dobrze doświetlą kuchnię, problem może pojawić się latem, wtedy ze sporą ilością światła dostaje się do pomieszczenia również dużo ciepła, więc najlepszym ukierunkowaniem okien połaciowych w kuchni jest każdy kierunek świata prócz południowego, ekspozycja okien połaciowych sprawia że bezpośrednio padające na nie promienie słoneczne bardzo je nagrzewają oraz oświetlone wnętrze. Światło rozproszone i nie nagrzewające kuchni jest najodpowiedniejsze, w kuchni powinno być jasno ale nie gorąco, duże okna połaciowe są jak najbardziej wskazane, byle w miarę możliwości oczywiście nie były od południa, duża ilość światła prócz zapewnienia komfortu pracy ma ponadto za zadanie wytworzyć wrażenie przestronności.

 

Sprawa efektywnego wentylowania kuchni poddaszowej także wymusza niekiedy wprowadzenie modyfikacji, wg prawa budowlanego długość przewodu wentylacyjnego tak aby cały grawitacyjny układ wentylacyjny sprawnie działał musi wynosić nie mniej niż dwa metry, liczy się to od wlotu do wylotu powietrza, często wymóg ten nie jest spełniany, wówczas musimy wspomagać się instalowaniem wentylatorów czy turbin kanałowych zaliczanych do systemów wymuszających obieg powietrza. Niezależnie czy w kuchni mamy wentylację grawitacyjną czy wymuszoną, metodą usprawniającą system wentylacyjny jest posiadanie nawiewników powietrza instalowanych np. w oknach, w przypadku wentylacji grawitacyjnej powoduje to lepszą wymianę powietrza a w przypadku wentylacji wymuszonej wyrównuje wytworzone podciśnienie w pomieszczeniu.

 

Przeczytaj także inne publikacje:

Biała zabudowa kuchenna.

Komfortowa rodzinna jadalnia.

 

Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 30.12.2014

Oceń artykuł