WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Urządzamy jadalnię.

Jadalnia to zazwyczaj najbardziej rodzinne wnętrze naszego domu, nierzadko to tylko tu właśnie spotyka się cała rodzina podczas spożywania posiłków, przyjęć, uroczystości, jej wystrój i wyposażenie musi sprzyjać wygodnemu korzystaniu z tego wnętrza oraz wytworzeniu przyjaznej i miłej atmosfery. Jadalnia, jak nazwa wskazuje, służy do zasiadania do posiłków, aby każdy nam smakował nie wystarczy je dobrze przyrządzić, liczy się cała oprawa oraz warunki jakie sobie wytworzyliśmy, nie bez znaczenia będzie zatem właściwy stół, naczynia i zastawa ale też wszelkie dodatki budujące pożądany klimat, może to być postawiony na stole wazon z kwiatami, misa z owocami bądź też świecznik czy inny urokliwy detal. Aranżacja jadalni powinna być na tyle uniwersalna, aby sprawiał nam przyjemność zarówno obiad, kolacja jak i śniadanie, sercem jadalni pozostaje stół i krzesła, nieodłącznymi są zaś naczynia, nie muszą być wcale z jednego serwisu, wręcz przeciwnie, nakrywając do stołu możemy śmiało połączyć naczynia z różnych serwisów, nie jest też naganne postawić jakiś antyk obok naczynia o nowoczesnym designie, ogólnie modne i praktyczne jest dekompletowanie naczyń i zastawy, które jednak powinny w jakiś sposób korespondować z aranżacją tego wnętrza.

 

Różnorodność form oraz urok detalu naczyń i akcesoriów pomoże nam celebrować posiłki, które okażą się bardziej malownicze i przyjemne, a w efekcie sprzyjające naszemu zdrowiu i doskonałemu samopoczuciu, ponadto w miłej atmosferze chcemy przybywać najdłużej, co z kolei okaże się doskonałym narzędziem integrującym rodzinę. Jadalnia często jest na tyle uniwersalnym miejscem, że wykorzystujemy wygodny i obszerny stół jadalniany do odrabiania lekcji, czytania, porządkowania rachunków, prowadzenia domowej księgowości, wykonywania przeróżnych prac domowych, niby jadalnia służy do spożywania posiłków, jednak dołożenie jej dodatkowych funkcji wcale nie jest naganne, należy tylko zważać, aby zasiadanie do obiadu czy kolacji nie odbywało się w towarzystwie komputera, rozłożonych czasopism czy przyborów szkolnych. Jeśli mamy warunki aby jadalnia była w oddzielnym pomieszczeniu byłoby to najlepsze rozwiązanie, zazwyczaj jednak jadalnia jest połączona z kuchnią i lub z salonem, a jeśli wydzielamy ją z niezbyt obszernej kuchni lub salonu, uda nam się to poprzez właściwe oświetlenie części jadalnianej, lampę nad stołem o wyszukanym kształcie, element zabudowy sufitu z płyt g-k, odmienny materiał wykończeniowy na podłodze lub ruchomy parawan, kwietnik, w ten sposób doskonale utworzymy nastrojową i przytulną cześć jadalnianą.

 

Niezależnie czy jadalnię urządzimy jako oddzielnie funkcjonujące wnętrze czy też w połączeniu z salonem bądź kuchnią, podstawą będzie zagwarantowanie nam wygodnego i przyjemnego spożywania posiłków, będzie to główna rola, dla jakiej w ogóle istnieje jadalnia, natomiast nasze potrzeby oraz wielkość mieszkania będą definiowały, czy osobną jadalnię będziemy chcieli mieć lub też mogli mieć.
Jeśli już metraż mieszkania umożliwia nam wydzielenie niezależnej przestrzenni wyłącznie jadalnianej, wówczas mamy więcej swobody w zakresie aranżacji tego wnętrza, nie musi być kopią stylistyczną innych pomieszczeń domu, odmienność wystroju nie będzie złym rozwiązaniem, poprzez taki zabieg jadalnia nabierze dodatkowo indywidualnego charakteru i wydźwięku. Posiadając jadalnię połączoną z kuchnią lub salonem, a chcąc uzyskać przyjemny dla oka, harmonijny układ, wykorzystajmy spójną, współgrającą kolorystykę, podobną stylistykę mebli, dodatków, dekoracji czy detali architektonicznych, takich jak wnęka, łuk, etc., jednocześnie wyróżnijmy jadalnię poprzez inną podłogę, rodzaj oświetlenia, takie wizualne oddzielenie jadalni od pozostałych wnętrz uwypukli odrębność poszczególnych pomieszczeń, pomimo ich jednorodnej kompozycji stylistycznej.
Część jadalnianą najprościej jest wyróżnić kolorem, najpowszechniejsze i najbardziej praktyczne są pastele, unikajmy ostrych i intensywnych barw, jak irytująca czerwień czy usypiająca zieleń, ze średnio nasyconych kolorów pomarańczowy pobudzi apetyt i doda energii, żółty rozweseli, poprawi humor, brązowy da poczucie bezpieczeństwa, a w odcieniu czekoladowym odczujemy ciepło, fiolet a szczególnie błękit wytworzy aurę sterylności, ale za to odbierze apetyt, jasny beż, szarość czy biel będą uniwersalne i neutralne, bo pasują do wielu innych kolorów ale też różnorodnej stylistyki.urządzamy jadalnię

 

Jakie wyposażenie jadalni?

 

Meble w jadalni, a chodzi tu głównie o stół i krzesła muszą być nie tylko funkcjonalne i wygodne, ale też estetycznie i porządnie wykończone, będą wówczas przez lata cieszyły nasze oczy i dobrze będą służyły. To w jakie meble wyposażymy naszą jadalnię zależeć będzie od tego, jaką rolę ma ona odgrywać w naszym domu, tzn. czy będziemy w niej tylko spożywać posiłki, czy też ma być w niej miejsce dla przechowywania podstawowej galanterii stołowej.

 

– Wiadomo stół, to podstawa, jego styl i wielkość musi odpowiadać naszemu gustowi, potrzebom i wystrojowi wnętrza, swobodne przemieszczanie się wokół stołu, to odległości stołu od ścian i innych mebli min. 60cm, wymiary stołu dla czteroosobowej rodziny powinny mieć minimum 80 x 120 cm, a idealne to 90×130 cm i więcej. Nie posiadając za wiele przestrzeni możemy postawić stół rozkładany bądź obok niego narożną ławę w zamian krzeseł, choć stół rozkładany sprawdza się też z dużym wnętrzu, ta funkcja jest jak znalazł, gdy zjawią się goście. Najbardziej ergonomiczny kształt stołu to prostokąt, potem kwadrat, stół okrągły sprawdza się gdy nie mamy dużej jadalni. W kwestii materiału użytego do wykonania stołu, do wnętrz klasycznych, stylizowanych prym wiedzie drewno, popularny jest także blat z laminatu lub w wersji nowoczesnej ze szkła, połączenie różnych materiałów; drewna, metalu i szkła może też być efektowne. Blat stołu powinien znosić codzienne jego użytkowanie, lakier na naturalnej okleinie bądź laminat na blacie z tworzywa drzewnego musi być odporny na zarysowania, uderzenia, zimne i gorące płyny, tłuszcz, soki warzyw i owoców, alkohol, etc. Najwygodniejsze korzystanie ze stołu zapewnia takie jego ustawienie, aby można było do niego podejść z każdej strony, jeśli w kuchni jest za mało miejsca, zaaranżujmy kącik jadalniany w salonie. Stół w jadalni powinien być nie tylko wygodny, ale też najbardziej efektownym meblem, dopasowanym naturalnie do aranżacji wnętrza.

 

– Krzesła w jadalni, to element oczywisty, muszą być śliczne, wygodne, stabilne i trwałe, a zapewni to najbardziej wykonanie ich w 100% z drewna, najlepiej z siedziskiem tapicerowanym, obłożonym materiałem czy skórą, krzesło może też być całe tapicerowane, a z konstrukcją metalową przeznaczone raczej do wybitnie nowoczesnych, industrialnych czy minimalistycznych wnętrz. Krzesła naturalnie powinny współgrać stylistycznie ze stołem, stanowiąc z nim jedną kompozycję, dobrze też jak nawiązują stylem do pozostałych mebli. Standardowa wysokość siedziska to 45-49 cm, krzesło przy stole zajmuje min. 60 cm, jeśli ma ich być cztery po dwóch stronach stołu, musi mieć on min. 120 cm długości.

 

– Bardzo przydatna w jadalni będzie komoda z szufladami i pełnymi drzwiczkami bądź kredens z jego uroczymi witrynami, jeśli oczywiście wielkość pomieszczenia na to pozwoli, w nich przechowywać będziemy sztućce, zastawę stołową, filiżanki, szklane naczynia, ale też serwetki, obrusy lub jakieś inne akcesoria kuchenne, świecznik, etc. W nowocześniejszych wnętrzach widzimy różnorodne zabudowy z półkami, wnękami, itd. Te meble spełnią funkcję nie tylko użytkową, bo mamy ich zawartość pod ręką, mają też za zadanie udekorować wnętrze, zbudują miły i przyjemny nastrój, uzupełniając całą aranżację.

 

– Oświetlenie jest też bardzo ważne w tym wnętrzu, nie bagatelizujmy wcześniejszego zaplanowania odpowiedniego oświetlenia, jeśli chcemy, aby panował w jadalni przyjemny klimat. Stół, jako centrum jadalni musi być właściwie i wyraźnie oświetlony, ale światło powinno też budować miły nastrój, kolor światła koniecznie wtedy musi być ciepły, dzięki któremu wszelkie potrawy nabiorą naturalnej i apetycznej barwy, efekt subtelnego rozproszenia światła osiągniemy poprzez odpowiedni kolor i formę abażuru lampy wiszącej, która nie powinna być niżej, niż 60 cm od blatu stołu. Zachowanie proporcji wielkości lampy i ich ilości do wielkości stołu i wysokości pomieszczenia, to aspekt estetyczny i praktyczny, i tak: nad dużym stołem w obszernej jadalni praktyczniejsze będą z dwa źródła światła bądź jedna, ale długa lampa z kilkoma żarówkami, zaś gdy sufit jest wysoko, nienaturalnie będzie wyglądała lampa z malutkim kloszem czy abażurem, coś takiego pasuje do niewielkiego pomieszczenia.urządzamy jadalnię

 

Budowaniu przyjemnego nastroju w jadalni sprzyjać będą też rozmaite dodatki; świecznik, akcesoria z minionej epoki, półka na której leżą książki, figurki, przyciągająca wzrok donica z zieloną rośliną, fotografie na ścianie, itd. Poprzez przemyślaną aranżację odpowiadającą naszym gustom, wybraniu wyjątkowego stołu, krzeseł i innych mebli, będziemy w jadalni z przyjemnością spędzać czas, nie tylko w czasie spożywania posiłków, ale zasiadając ze znajomymi do filiżanki kawy z ciastkiem, załatwiając różne papierkowe sprawy, grając w karty, pracując czy czytając książkę.

 

Preferowany zwykle przez nas styl jadalni, to klasyczny lub nowoczesny, wzorujemy się na materiałach czy kolorystyce, które widzimy w propozycjach rozmaitych aranżacji, szukamy oryginalnych, ślicznych i modnym rozwiązań, trendy jak najbardziej powinniśmy brać pod uwagę, ale podstawą zawsze niech będzie nasz gust, upodobania oraz wewnętrzne i rzeczywiste potrzeby. Gustując we wnętrzach urządzonych w neutralnych i stonowanych kolorach, ponadto uporządkowanych i czytelnych, musimy dobierać meble proste w formie, o harmonijnych kształtach oraz stonowanych, naturalnych barwach. Preferując zaś aranżację żywiołową, oryginalną i przyciągającą uwagę, nie możemy nie rozważać wykorzystania energicznych, żywych, często jaskrawych barw, rzadko stosowanej faktury mebli, tkanin, nietypowych kształtów mebli, kontrowersyjnych detali dekoracyjnych, to wszystko będzie dla osób lubujących się w ekstrawagancji, awangardzie, dla których istotna jest różnorodność i nieszablonowość.

 

Sprawdź także i te artykuły:

Meble na zamówienie, czy gotowe?

Meble kuchenne – jak dobrze wszystko zaplanować?

 

Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 18.09.2013

Oceń artykuł