WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Jak wykreować wnętrze – zalety i właściwości ciepłych i zimnych kolorów.

Mnóstwo szczegółów w naszym wnętrzu wpływa na nasze samopoczucie. Ważne aby dobrać odpowiednie barwy, które mogą być ciepłe lub zimne. I to właśnie one wpływają na atmosferę w pomieszczeniu, a także wydobywają zalety oraz tuszują słabe strony.

Dzięki różnym zestawieniom barw w naszym salonie, sypialni, czy biurze możemy wyczarować różny klimat. Przez umiejętne zestawienie kolorów wnętrze możemy urządzić w stylu tradycyjnym lub nowomodnym. Możemy sprawić, że pomieszczenie będzie pełne energii bądź też spokojne i odprężające. Prosta zasada doboru barw mówi, że ciepłe barwy tj. czerwony, pomarańczowy, żółty – inspirują, a zimne barwy – np.: zielony, niebieski – koją. Dopasowując kolor do naszego pokoju możemy wpływać na to, jak będzie przyciągał uwagę innych oraz jak sami będziemy się czuli w wybranym przez siebie kolorze, gdyż barwy czy tego chcemy czy nie wpływają na nasze zmysły.

 

Formowanie przestrzeni.

 

Barwy ciepłe i zimne nie tylko tworzą klimat w naszym wnętrzu ale także potrafią poprawić optycznie proporcje lokum. Odpowiednio dobrane kolory sprawią, że pokoje małe i ciasne będą wydawać się większe, a wnętrza duże staną się przytulne. Ciepłe i ciemne kolory nie odbijają światła a ściana czy sufit dla osoby na nie patrzącej wydają się mniejsze, z kolorami jasnymi (chłodnymi) jest inaczej, mając tak pomalowane ściany sprawiają, że pokój wydaje się większy.
Pokoje, które są ciemne możemy przez użycie barw ciepłych takich jak: pomarańczowy, żółty, czerwony czy różowy – rozjaśnić. Przepiękny efekt daje połączenie kolorów jasnego pomarańczowego z czerwienią flamenco.zalety i właściwości ciepłych i zimnych kolorów Barwy zimne m.in. jasne zielenie czy błękity także pozwalają stworzyć rozświetlone wnętrze. Właśnie dzięki tym kolorom stworzymy w ciasnych pomieszczeniach wizualnie więcej światła. Zimne kolory pozytywnie wpływają na nasze wnętrze ponieważ kolory te rozświetlają pomieszczenia. Dla tych co uwielbiają błękity, idealnym rozwiązaniem będzie pomalowanie pokoju na ten odcień, a da on odczuć, że kąpiemy się w morzu lub kołyszemy w niebie. Efektowny jest także odcień zieleni np: „pastelowy seledyn”, czy „zielony kiwi”, pokój tak pomalowany sprawi, że poczujemy się jak na łące bawiąc się lub po prostu leniuchując.

 

Formowanie wnętrza kolorem.

 

Kiedy rozpoczynamy urządzać mieszkanie lub dom, pierwsza nasza myśl to w jakim kolorze ma być pomalowana kuchnia, salon czy sypialnia. Odpowiedni dobór barw jest ważny ponieważ nadaje właściwy klimat. Dla jednych pomieszczenie ma mieć kolory ciepłe, które nadają kameralny i wyszukany nastrój. Sprawimy to używając pasteli tj: ”złocisty jasny”, „pomarańczowy jasny” czy „brzoskwiniowy jasny”. Intensywny nasycony, ciepły kolor sprawi, że wnętrze nabierze przestronności i otwartości. Dlatego warto pomalować ściany w kolorze „burgunda” lub „czerwieni flamenco”. Barwy te sprawią, że pokoje będą tworzyć sentymentalny klimat.
Są też osoby lubiące barwy zimne, które w naszych domach dają wytchnienie. We wnętrzu tym czujemy się bezpiecznie, sielankowo. W pomieszczeniach malujemy ściany na różne odcienie zieleni, niebieskiego czy fioletu. Odczuwamy pewien rodzaj nostalgii. Klimat zimnych barw sprawia, że dom nasz wygląda rześko i nowatorsko a my czujemy się w nim zrelaksowani.

 

Nie tylko kolorem odmienimy wnętrze.

 

Nie tylko kolor jest ważny aby upiększyć wnętrze ale także technika malarska, którą stosować można na ścianach, czy suficie. Poprzez interesujące faktury możemy wyróżnić klimat naszego domu, mieszkania a także ochłodzić go lub ocieplić. Interesującą techniką jest położenie tynku strukturalnego, gdzie możemy oczekiwać pełnej improwizacji majstra, który nakładając i formując strukturę tynku uzyska prawie nieograniczoną gamę faktur, zgodnie z upodobaniem klienta. Jeśli wiemy już, czy nasze mieszkanie lub dom ma być pomalowane w barwach chłodnych lub ciepłych, to ważne są także dobrze dobrane materiały, które będziemy zestawiać z różnymi detalami wykończeniowymi. Barwy ciepłe (czerwień i żółć) dobrze komponują się z drewnem, najlepiej ciemnym, pomieszczenie będzie gustowne i przytulne. Kolory chłodne możemy łączyć się z plastikiem, metalem, szkłem, czy kamieniem. A gdy wystrój domu lub mieszkania znudzi się można szybko go zmienić. Na rynku jest wiele firm oferujących bogatą paletę gotowych farb, można też skorzystać z wzornika NCS, gdzie mamy ogromny wybór barw i odcieni polegając na własnej intuicji lub opierając się na pomocy projektanta wnętrz czy też majstra, który będzie u nas malował – jego doświadczenie może być niebagatelne. Każdy z nas wie jak ma wyglądać nasze „gniazdko”. W domu pragniemy odprężyć się, wyciszyć. I dlatego jedni użyją barw chłodnych, a inni ciepłych. Nie ważne jest tak naprawdę do której grupy należymy ale to, że poprawiamy klimat wnętrza według własnych upodobań.

 

Zapraszam do publikacji: Kontrasty – awangardowa aranżacja wnętrz

 

Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 05.03.2011

Oceń artykuł