WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Gipsowe panele ścienne 3D.

Ten innowacyjny produkt dekoracyjny nie jest zbyt znany przeciętnemu konsumentowi przymierzającemu się do wykończenia swojego mieszkania, ale może właśnie mała popularność tego rozwiązania czyni je na tyle wyjątkowym, że wartym zainteresowania. Szukając materiału wykończeniowego unikalnego, nowoczesnego, będącego źródłem wspaniałej inspiracji oraz dającego szerokie pole do popisu w aranżacji wnętrz, przyjrzyjmy się gipsowym panelom ściennym 3D, które oferują ogromną paletę możliwości w kreowaniu intrygujących dekoracji ściennych, dzięki którym stworzymy jedyne w swoim rodzaju pomieszczenie o odpowiadającym nam, wysublimowanym klimacie. Służą do ozdabiania ścian, ale można je także instalować na suficie, są rzeczywistym wyzwaniem dla osób lubujących się w nietuzinkowych rozwiązaniach we wnętrzach, to produkt dla indywidualisty nie stroniącego od ultranowoczesnego designu.

 

Panele gipsowe są bezpieczne dla otoczenia, są nietoksyczne i nie zawierają lotnych związków mineralnych, należą do produktów ekologicznych, chodzi tu zarówno o proces ich wytwarzania, jak i sam gotowy materiał dekoracyjny. Wyłącznie naturalne składniki panela gipsowego, to odpowiednio wyselekcjonowane mieszanki gipsów i minerałów poprawiających właściwości produktu, efektem jest m.in. nie uleganie korozji biologicznej, nie palność, nie przyciąganie kurzu oraz bardzo korzystne pH.
Panele gipsowe cechują się poza tym sporą paro-przepuszczalnością, sprzyjającą regulowaniu mikroklimatu we wnętrzu, ponadto trwałością i łatwym montażem, zamawiając panele w białym kolorze, możemy je po umocowaniu na ścianie, pomalować na dowolny kolor farbą emulsyjną do malowania ścian bądź farbą do tworzenia tzw. efektów specjalnych, może to być farba metaliczna w odcieniu srebra, złota czy brązu, farba interferencyjna (zmieniająca kolor), bejce do robienia zacierek, itd., niektóre wzory paneli mają tak spore załamania i mnóstwo zakamarków, że najlepiej malować je natryskowo.

 

Panel gipsowy nie bez przyczyny nazwany 3D, w wyjątkowy sposób tworzy trójwymiarową i bardzo wyrazistą bez mała płaskorzeźbę, często o bardzo nowoczesnym i awangardowym wydźwięku, wypukły wzór buduje we wnętrzu niepowtarzalny styl. Poprzez podświetlenie dekoracji jej przestrzenny charakter dodatkowo i niesamowicie się spotęguje poprzez efekt światłocienia, może to być punktowe oświetlenie halogenowe, Ledowe, czy też pasek diody Led np. dodatkowo ze sterownikiem RGB, zmieniającym na żądanie kolor światła, wówczas pomalowany panel (najlepiej na biało) przyjmował będzie barwę emitowanego światła. Wzór na panelu zaprojektowany jest w taki sposób, aby można było samemu zadecydować o wielkości dekoracji, tzn. ułożyć np. tylko cztery panele albo ich wielokrotność, wzór zawsze będzie pasował, panele naturalnie można swobodnie docinać względem wielkości zaplanowanej dekoracji, mogą posłużyć do pokrycia nimi całej ściany bądź utworzenia niewielkiego, pojedynczego detalu zdobniczego.
Dostępność wzorów ogranicza tylko wyobraźnia designerów, mamy do wyboru imitacje np. wzburzonej tafli wody, wydm piaszczystej pustyni, wyschniętego i spękanego dna jeziora, rozmaite wzory geometryczne, florystyczne, abstrakcyjne, bardziej lub mniej forsowne czy subtelne, doskonałym miejscem dla umieszczenia paneli gipsowych będzie ściana za telewizorem czy inna najbardziej wyeksponowana ściana naszego salonu, sypialni bądź innego wnętrza.

 

Producenci gipsowych paneli ściennych załączają do każdego opakowania szczegółową instrukcję montażu, z którym poradzi sobie profesjonalna firma remontowa, produkt jak każdy inny ma pewne ograniczenia, jeśli chcielibyśmy obłożyć jedną powierzchnię, która ma ponad 35m2, wówczas niezbędne byłoby zrobienie dylatacji, ich układanie w pomieszczeniach wilgotnych jest warunkowe. Aplikacja paneli wymaga zastosowania się do zaleceń producenta, podłoże pod montaż paneli powinno zostać podrapane ostrym narzędziem (śrubokrętem, nożykiem), następnie odpylone, zagruntowane emulsją gruntującą (np. Unigrunt Atlas, Ceresit CT17), po wyschnięciu należy nałożyć grunt zawierający piasek kwarcowy (np. Cerplast), panele kleić na wysokoelastyczny klej do okładzin ceramicznych na tzw. placki bądź na grzebień, klejenie paneli wymaga precyzji, podobnie jak przy układaniu płytek ceramicznych, chodzi o równe dopasowanie elementów paneli gipsowych aby spoiny były jak najmniejsze, które następnie wypełnia się gładzią szpachlową, a po jej wyschnięciu spoiny się szlifuje i gruntuje, aby w efekcie końcowym uzyskać jeden monolit bez widocznych łączeń, ostatnią czynnością (najłatwiejszą) jest malowanie całej dekoracji.
Ideą dekoracji wykonanej z paneli gipsowych jest uzyskanie jednolitej powierzchni, spojenia poszczególnych paneli są szpachlowane i szlifowane, dopiero potem malowane, choć są też panele, pomiędzy którymi celowo pozostawia się niewielką szczelinę.

 

Podobna tematyka artykułów:

Obraz z mozaikowych płytek ceramicznych.

Płótno ścienne – ekologiczna dekoracja wnętrz.

 

Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 10.10.2013

Oceń artykuł