WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Dekoracyjny tynk wewnętrzny, jako wspaniała dekoracja w domu.

Czym jest?

Tynk dekoracyjny, to akrylowa masa tynkarska do nakładania na ścianę, która swoją wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne, zawilgocenie, ścieranie i zabrudzenia, dorównuje akrylowo-silikonowym tynkom zewnętrznym, w zasadzie to dekoracyjny tynk wewnętrzny jako wspaniała dekoracja w domupodobny produkt z tą różnicą, że w tynku zewnętrznym wymieszane są ziarna o różnej wielkości. Dekoracyjny tynk wewnętrzny jest zatem bardzo twardy, plastyczny, zarazem jednak zapewniający oddychanie ścianom dzięki swojej mikroporowatej strukturze, poza tym tynk ten jest ekologiczny, nietoksyczny i niepalny. Charakteryzuje się też wysoką przyczepnością do podłoża, można go nawet położyć na zmatowioną farbę olejną, wszelkie inne uprzednio zagruntowane preparatem gruntującym np. Grundfarg podłoża typu: tynki cementowe, cementowo-wapienne, podłoża betonowe, dodatkowo wzmocni, mogą być one surowe lub z warstwą farby. Opisane wyżej zalety ma m.in. bardzo popularny na naszym rynku akrylowy tynk dekoracyjny Decor Retro firmy Beckers.

 

Odmieńmy swoje wnętrze w niepowtarzalny sposób.

Wewnętrzny tynk dekoracyjny, nazywany często retro, starotynkiem czy antycznym z uwagi na pewne podobieństwa w stylu, może być jednak kapitalną dekoracją ścian aranżacji zarówno bardzo nowoczesnej, awangardowej lub stylizowanej, czy też bardziej klasycznej. Odpowiednio wymodelowany przestrzenny wzór tynku jest dobrym tłem tak do mebli w nowatorskim stylu oraz stylowych. Wyraźne faktury oraz przenikające się barwy – cieniowania, to cechy tynku strukturalnego, tworzy on silne akcenty dekoracyjne w każdym wnętrzu, dzięki temu nie od wczoraj stosowany jest przez tradycjonalistów, jak i osoby lubujące się w nowoczesnym stylu. Z uwagi na ręczne formowanie faktury, udekorowana ściana może mieć wygląd zależny tylko od naszej wyobraźni, struktura i kolor to wynik naszego kreowania wyglądu ściany. Tynk dekoracyjny może być zawsze doskonałą alternatywą dla ornamentów, tapet strukturalnych a nawet płytek ceramicznych, pod wieloma względami przewyższającym te materiały, jego faktura może przy okazji zakryć wiele niedoskonałości powierzchni ściany.
Jak powstaje nasza dekoracja?

Pożądaną strukturę uzyskamy poprzez formowanie nałożonej warstwy tynku odpowiednim narzędziem: specjalną szpachelką, packą zębatą, pędzlem czy szczotką, w przypadku zastosowania białego tynku Decor Retro do bejcowania, kolor nadamy jedną z 17-stu gotowych kolorów bejcy Decor Vägglasyr nadającej tynkowi pięknej głębi i blasku. Efekt metalicznego połysku osiągniemy stosując bejcę Decor Metalliclasyr, są to kolory: fioletowy, zielony, niebieski, srebrny i złoty bądź bejcę Akvalin Möbellasyr z kolorem złotym i srebrnym. Możemy również umieszać kolor bejcy, wybierając z kilku tysięcy barw wzornika NCS. W zależności od grubości nałożenia tynku (zwykle 3 do 6mm), użytego narzędzia i metody nim operowania możemy osiągnąć efekt karbowania, rowków bądź przetarcia, kolor natomiast możemy osiągnąć przez zastosowanie np. wałka foliowego, pędzla czy gąbki, co da nam imitację marmuru bądź efekt miejscowych przebarwień czy przecierki, możemy też wybrać jeden z kolorowych tynków Decor Retro Colour o 36-ciu różnych gotowych kolorach.dekoracyjny tynk wewnętrzny jako wspaniała dekoracja w domu

 

Na których płaszczyznach?

Tynk dekoracyjny najkorzystniej prezentuje się na większych połaciach ściany, wtedy jego niepowtarzalna trójwymiarowa faktura jest najlepiej widoczna, jednak z uwagi, że jest to bardzo wyrazista dekoracja ściany, we wnętrzu powinna znajdować się tylko na jednej ścianie i to całkowicie wystarczy, aplikacja tynku na wszystkich ścianach spowodować może wrażenie przytłoczenia. Tynk dekoracyjny najkorzystniej wygląda na ścianie, na którą światło pada nie prostopadle, tylko ukośnie, najlepiej równolegle do tynku, wtedy wypukłości struktury tynku rzucają cienie, co tym bardziej uwypukla całą efektowną strukturę tynku. Kapitalnie podkreślić strukturę tynku można także poprzez podświetlenie światłem punktowym np. oczkami halogenowymi czy też paskiem lub wężem LED, umieszczonymi z boków, u góry czy też u dołu ściany.

 

W salonie, kuchni, a może w łazience?

Z powodu swoich walorów estetycznych, w tym sprawianiu wrażenia naturalnego materiału, trwałości i uniwersalności tynkiem dekoracyjnym możemy z powodzeniem dekorować ściany w salonie, jadalni, korytarzu, kuchni ale też w łazience z uwagi na wodoodporność tynku.

 

Podobny artykuł:

Kamień dekoracyjny w aranżacji wnętrz.

 

Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 14.01.2011

5/5 - (1 vote)