WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Dekoracja ścian – efektowny akcent we wnętrzu.

Przy remoncie i wykańczaniu mieszkania ściany zazwyczaj stanowią ten element aranżacji, który jako pierwszy chciałoby się zagospodarować, to one są pierwszoplanowym aktorem wystroju wnętrz, są swoistą galerią, to na ścianach możemy wyrazić naszą osobowość, upodobania, to one często będą definiować charakter wnętrza. Dekorowanie ściany nie oznacza tylko dobranie właściwych barw farby, na ścianie można zainscenizować dowolną dekorację z wykorzystaniem rozmaitych materiałów, technik aplikacji, uzyskać mniej lub bardziej forsowną i sugestywną teksturę.

 

Jednak cały urok tkwi w zachowaniu proporcji, bardzo wyrazistą dekorację stosuje się wyłącznie na jednej, naturalnie najbardziej wyeksponowanej ścianie lub też jej fragmencie, w zestawieniu z gładką strukturą sąsiednich malowanych ścian oddaje swój cały wdzięk, połączenie tych dwóch detali wykończenia sprawia że także gładka pomalowana ściana nabiera swojego charakteru, działa to na zasadzie kontrastu różniących się dekoracji, gdy wszystkie ściany mamy w taki sam sposób wykończone nie trudno o odczucie monotonii, dodanie tylko niewielkiego akcentu, nawet tylko tzw. plamy kolorystycznej nie tylko ożywia wnętrze, ale sprawia że różniące, rywalizujące ze sobą kolory czy struktury podkreślają jedna drugą.
Ściana i jej udekorowanie jest doskonałym miejscem do wyrażenia siebie, pomysłowość nie zna tu granic, może przecież to być także zbiór fotografii rodzinnych, ulubiona grafika, obraz, niektóre dekoracje mogą z powodzeniem przywodzić na myśl swoiste dzieło sztuki, mogą być całkowicie niepowtarzalne, niezależnie czy będą proste i niewyszukane w formie czy wymagające sporo pracy podczas ich kreowania, zawsze będą budować niesamowity i wysublimowany klimat wnętrza.
Do ozdobienia i wyróżnienia ściany najprostszą metodą będzie po prostu farba o zdecydowanie odmiennym kolorze niż pozostałe ściany, ma dodać dynamizmu i atrakcyjności pomieszczeniu, ponadto do wykorzystania są rozmaite farby do wykonywania tzw. efektów specjalnych, bejce transparentne, farby metalizujące, interferencyjne, kilku składnikowe dekoracyjne zestawy preparatów do wykonywania najprzeróżniejszych efektów zacierkowych, strukturalnych, jedne proste w aplikacji, inne wymagające trochę więcej umiejętności manualnych, oczekujące zamówienia usługi z firmy remontowej. Prócz wymienionych metod możemy zastosować inne wykorzystując wiele rozmaitych materiałów; tynki ozdobne do wykonania np. tynku antycznego ale też różnych innych struktur jak choćby tak dziś popularnego w mieszkaniach aranżowanych na loftowy czy industrialny efektu ściany betonowej albo wykonania pozostałych bardziej subtelnych dekoracji. Ale do zastosowania mamy jeszcze m.in. kamień naturalny, płytkę ceramiczną imitującą dziś prawie każdy materiał, cegłę, szkło, drewno, fototapety, tapety tekstylne, wiele z tych materiałów łączy się ze sobą w jednej oryginalnej dekoracji ściennej, nierzadko wymaga to sporej wyobraźni i zaangażowania, ale też znajomości właściwości dekoracyjnych poszczególnych materiałów wykończeniowych, z pomocą w tej kwestii może przyjść usługa projektanta wnętrz, najlepiej po akademii plastycznej, dobrze jeśli z zespołem ekipy remontującej mieszkanie ktoś taki współpracuje.
Czy dekorowanie ściany jest nam potrzebne, czy to nie fanaberia i nieracjonalnie zainwestowane pieniądze, odpowiedzmy sobie sami czy nie dobrze czujemy się ubrani w coś fajnego albo przebywając w nobliwym, elegancko wystrojonym wnętrzu, będzie to zatem inwestycja w nasze doskonałe samopoczucie, jest to tak samo istotne jak dobre odżywianie czy dbanie o zdrowie.

 

Zobacz podobne artykuły:

Tynk dekoracyjny Para Paints.

Szkło na ścianie.

 

Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 17.05.2015

Oceń artykuł