WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Grzejnik kanałowy ukryty w posadzce, jako estetyczne i ergonomiczne rozwiązanie.

Na etapie planowania wykończenia naszego nowo zakupionego mieszkania deweloperskiego w Poznaniu, poszukujemy takich rozwiązań, które przyczynią się do wykreowania na ile się da, wygodnej, eleganckiej i przyjaznej przestrzeni mieszkalnej, nierzadko wyburzamy ściany działowe, stawiamy nowe przepierzenia, bardzo często przenosimy punkty elektryczne czy hydrauliczne, wybieramy detale wykończenia oraz wyposażenie, wnoszące do mieszkania pierwiastek nowoczesności i ergonomii, jednym z elementów, które coraz częściej się modyfikuje w czasie prac remontowych poznańskich mieszkań, to wymiana grzejników na dekoracyjne, nadające wnętrzu pazura designerskiego, choć niekiedy wystarczy zamienić grzejnik płytowy na także płytowy, ale pionowy, co wygląda lżej i estetyczniej oraz zajmuje mniej miejsca, modyfikacje instalacji c.o. to też przenoszenie grzejników w zupełnie inne miejsce niż dotychczasowe.
Zmiany w obrębie usytuowania grzejników zazwyczaj wymusza projekt aranżacji opracowany przez firmę designerską, grzejniki często wiszą w miejscach kompletnie nie przemyślanych przez architekta/projektanta instalacji c.o. w budynku, stanowiąc „zawalidrogę” dla realizacji ergonomicznego wykończenia i urządzenia salonu, kuchni czy sypialni, nierzadko ich kształt i wielkość (np. kanciastego grzejnika mającego 3 płyty), to wizualne nieporozumienie, ich wymiana na inny bądź przeniesienie w inne miejsce nie wymaga żadnego zgłoszenia do administracji budynku czy dewelopera, niemniej odbiorca usługi wykończenia poprzez dokonanie takiej modyfikacji, musi się liczyć z wygaśnięciem obsługi gwarancyjnej ze strony dewelopera w zakresie instalacji c.o., gwarancja na modyfikowany element instalacji c.o. przechodzi na firmę remontową dokonującą usługi tejże modyfikacji.
Standardowa instalacja c.o. w nowym mieszkaniu bazuje na grzejnikach płytowych, umieszczonych na ścianach, odbiorca usługi może je dowolnie przenosić, oczywiście z zachowaniem sztuki budowlanej oraz przepisów w zakresie instalacji c.o., może montować dowolny grzejnik dekoracyjny, poziomy lub pionowy, nadal jednak zachowany jest ten sam typ ogrzewania, grzejników usytuowanych na ścianach, tymczasem zupełnie innym rodzajem grzejników, mogących w ogromnej mierze pozytywnie wpłynąć nie tylko na design, ale też na ergonomię wnętrz, poprawić ich walor przestrzenny, są grzejniki kanałowe umieszczone w posadzce, tj. w warstwie jastrychu.

 

Grzejnik kanałowy – najbardziej funkcjonalne ogrzewanie punktowe.

 

Idea tego rozwiązania jest prosta, wszystkie ściany we wnętrzu mają być wolne od wiszącego grzejnika, podobnie, jak przy ogrzewaniu podłogowym, co wydatnie ułatwić ma aranżację i urządzenie salonu oraz każdego innego wnętrza mieszkania, domu, grzejnik usytuowany jest wzdłuż ściany okiennej, drzwi wychodzących na taras oraz wszelkich innych przeszkleń, w kanale wykonanym w posadzce, na podłodze widzimy tylko kratkę, pod którą znajduje się zamaskowany grzejnik, kratkę ściąga się gdy zachodzi konieczność odkurzenia grzejnika oraz kanału, w niektórych modelach kratkę zwija się przy jej ściąganiu (istnieje system kratki sztywnej tzw. fix oraz zwijanej roll), sam grzejnik może być podłączony elastycznym/giętkim przyłączem, toteż przy odkurzaniu można go unieść z jednej strony aby dokładnie odkurzyć całą przestrzeń kanału.
Grzejnik kanałowy sprawia, że w remontowanym pomieszczeniu mamy o jeden element mniej, czyli grzejnik wiszący na ścianie, który zależnie od usytuowania może psuć sferę wizualną aranżacji czy też zwyczajnie zawadzać, grzejnik kanałowy jest idealny w sytuacji, gdy salon ma spore przeszklenie ściany okiennej, deweloperzy zazwyczaj umieszczają wtedy niski grzejnik płytowy, jest on w świetle / obrysie okna tarasowego, sterczący z podłogi element nie wygląda zbyt estetycznie, zupełnie innego wydźwięku wizualnego da grzejnik kanałowy, wnętrze wygląda wtedy bardziej elegancko i przestronniej, wzdłuż okna na podłodze jest tylko kratka.
W komplecie z kanałem znajduje się zintegrowany z nim kołnierz, to na nim osadzona jest kratka, kołnierz jest elementem, który można zdemontować i ponownie zamontować, w sytuacji kiedy to dokonuje się remontu podłogi, czyli jej wymiany z paneli na parkiet lub odwrotnie, kołnierz może być osadzony wyżej lub niżej, zależnie od grubości materiału służącego do wyłożenia podłogi, kołnierz zachodzi na linię przycięcia paneli, parkietu, płytki ceramicznej czy też wykładziny dywanowej.

 

Kwestia techniczna i formalna.

 

O ile technicznie w nowym mieszkaniu do usługi wykończenia nie ma zazwyczaj przeciwwskazań, aby zamontować grzejnik kanałowy, to jednak przed wykonaniem takiej operacji należy taki zamiar zgłosić administratorowi budynku czy deweloperowi, aby otrzymać pisemne potwierdzenie, nie ma tutaj przeszkód technicznych czy formalnych (zapisy w umowie) dla dokonania takiej modyfikacji, w końcu chodzi o rozkucie fragmentu posadzki, w której może być izolacja akustyczna, hydroizolacja, instalacje, elementy konstrukcyjne, etc.
Odbiorca usługi, zlecając najętej firmie remontowej montaż grzejnika kanałowego musi brać pod uwagę wygaśnięcie obsługi gwarancyjnej przez dewelopera w obrębie wykonania przeróbki instalacji c.o., gwarancja przechodzi na ekipę wykonującą ową przeróbkę.
Właściciel remontowanego mieszkania w Poznaniu może zaoszczędzić nie małe środki, zachować pełną gwarancję na instalację c.o. udzieloną przez firmę dewelopera, a to w sytuacji, kiedy projekt aranżacji mieszkania albo też jakaś koncepcja wykończenia wnętrz, zakładają opcję grzejnika kanałowego, wówczas, ale to pod warunkiem, że deweloper nie położył jeszcze posadzki oraz będzie miał w tej materii dobre chęci, za dopłatą sam przygotowałby w posadzce miejsce i zamontował kanał oraz grzejnik, sam kołnierz montuje dopiero firma remontowa po wykończeniu podłogi.

 

Budowa systemu i montaż.

 

Grzejnik kanałowy możliwy jest do zainstalowania w każdym nowym lokalu mieszkalnym, domu deweloperskim do usługi wykończenia, wybudowanym w technologii, gdzie w podłodze wykonany jest jastrych (zaprawa posadzkarska + styropian), po skuciu/ściągnięciu tychże, kanał osadza się na płycie stropowej/ślepej posadzce/podbetonie, nie jest to natomiast możliwe w mieszkaniach w blokach wybudowanych w technologii wielkiej płyty, tutaj wylewka cementowa jest zbyt cienka, a lanej z betonu płyty stropowej oczywiście nie można naruszać, jakkolwiek w starszych lokalach ze stropem drewnianym będzie to możliwe, tyle że kanał musiałby być zamontowany wzdłuż belki stropowej, której naturą rzeczy nie można obcinać, zatem nie wzdłuż ściany okiennej, do której to z zasady belki stropowe usytuowane są prostopadle, kanał zwykle wypadnie wzdłuż ściany bez okna, co będzie mniej efektywnym i ergonomicznym rozwiązaniem, ale też stosowanym.
Grzejnik kanałowy liniowo potrzebuje więcej miejsca niż płytowy, optymalnie jego długość musi przewyższać długość przeszkleń, we wnętrzu może pracować jago uzupełnienie innego ogrzewania, ale właściwie zaprojektowany system całkowicie zaspokoi zapotrzebowanie cieplne pomieszczenia, można go dowolnie konfigurować, grzejniki kanałowe występują zwykle w długości od 100 do 350 cm, szerokości 18 – 42 cm i wysokości 9 – 14 cm.
Dla zwiększenia efektywności grzania część modeli ma wymiennik ciepła zbudowany z aluminium i miedzi, zamontowany w stalowej, ocynkowanej „wannie”, w skład systemu wchodzą cicho działające wentylatory odśrodkowe, poprawiające wydajność systemu obsługiwanego przez sterownik ścienny, zawór termostatyczny mocowany jest bezpośrednio przy elemencie grzejnym, zaś głowica termostatyczna na ścianie ogrzewanego pomieszczenia.
Kanał montuje się w odległości ok. 20 – 30 cm od ściany okiennej, przeszklonej przegrody, z wykorzystaniem piany montażowej, nie zaprawy betonowej, należy przy tym wykonać izolację termiczną, a na parterze także przeciwwilgociową, aby zapewnić efektywną pracę urządzenia oraz bezawaryjność, montaż danego modelu musi się opierać na przestrzeganiu wytycznych producenta (kwestie jednostronnego zasysania powietrza, oparcia dna wanny o spód kanału, umieszczenia wymiennika ciepła od właściwej strony, itd.).
Oczywistą zaletą grzejników kanałowych w zestawieniu z grzejnikami płytowymi wiszącymi na ścianach jest estetyka i ergonomia wnętrz, ale system naturą rzeczy przegrywa z ogrzewaniem podłogowym, zarówno w sferze estetycznej (gdzie podłoga nie ma żadnego kanału/kratki) czy czynnika alergicznego, tutaj należy się liczyć z koniecznością okresowego odkurzania kanału.
W kwestii wizualnej wykończenia wnętrz, poznańscy odbiory usługi remontowej mają do dyspozycji kilka rodzajów elementów systemu, tj. kołnierza, firmy wytwarzające system ogrzewania kanałowego oferują aluminium, stal nierdzewną czy też drewno w różnym wybarwieniu (dąb, buk, jesion), przy czym ruszty drewniane występują wyłącznie w opcji zwijanej.

 

Sprawdź podobne artykuły:

Dekoracyjne oświetlenie naszych wnętrz – fantazyjne rozwiązania.

Sufit w mieszkaniu – jak go malować i jaką farbą?

Styl skandynawski w aranżacji wnętrz.

 

Opracował: Wojciech Gośliński

Data publikacji: 01.11.2018

Oceń artykuł