WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Sufit w mieszkaniu – jak go malować i jaką farbą?

Aranżując mieszkanie, estetyka wykończenia jest tym elementem, bez którego efekty działań projektanta wnętrz, firmy remontowej oraz odbiorcy usługi nie miałyby racji bytu, w przestrzeni mieszkalnej, zależnie od typu powierzchni, czy to będzie podłoga, ściany lub sufit, należy zastosować właściwą technikę wykończenia oraz odpowiedni materiał, co zagwarantuje wysoką jakość i estetykę wykonania.

 

Detalem, który będzie istotny to sufit.

 

Sufit w przeciwieństwie do ścian zawsze jest odkryty, we wnętrzu z dużymi oknami szczególnie mocno będzie oświetlony, światło padające pod ostrym kątem na jego powierzchnię pokaże najmniejszą niedoskonałość i niejednolitość faktury, chcąc uzyskać idealny, gładki sufit, przed pracami malarskimi należy wykonać gładź szpachlową, w nowych mieszkaniach deweloperskich do usługi wykończenia, na sufitach położony jest tynk gipsowy lekki, technika jego nakładania wyklucza przygotowanie jednolitej struktury, toteż, oczywiście względem indywidualnych odczuć estetycznych odbiorcy usługi, zazwyczaj wykonuje się gładź szpachlową.
Malowanie sufitu jest czynnością prostą, aczkolwiek i w tak nieskomplikowanym temacie, jeśli nie zachowa się reżimu technologicznego oraz odpowiednich materiałów, w efekcie sufit może wyglądać, delikatnie mówiąc, niezadowalająco.

 

Technologia i technika malowania.

 

Do malowania sufitu dedykowane są farby o wykończeniu matowym, to powierzchnia, na której w słoneczny dzień mogą się pojawić refleksy świetlne, farba matowa ma za zadanie równomiernie rozproszyć odbite promienie światła, firmy wytwarzające farby do malowania wnętrz mają w ofercie specjalne farby tzw. antyrefleksyjne, wyłącznie do malowania sufitów mieszkań, farba po wyschnięciu tworzy strukturę głębokiego matu, lecz mikroporowatość tej farby sprawia, że nie można nią malować ścian, parametr zmywalności nie jest tu, bo nie musi, być wysoki, farbę antyrefleksyjną zaleca się stosować w sytuacji, gdy sufit nie jest idealnie gładki, a jego tekstura nie jest jednolita.
Jeśli sufit jest gładki, po wykonaniu gładzi gipsowej, dla estetycznego pomalowania sufitu wystarczy dobrej jakości farba na dyspersji akrylowej w pełnym macie, czasami handlowo zwana lateksową, (np. z linii Vaggfarg firmy Beckers).
Farby do malowania sufitów powinny się charakteryzować dłuższym czasem schnięcia fizycznego, płaszczyzna sufitu może być niekiedy dość duża, całą jego powierzchnię należy malować jednym ciągiem, bez robienia jakichkolwiek przerw, mokre w mokre, przesuwając wałek równoległymi pasami, tak aby pasy dość mocno zachodziły na siebie, wałek nie może być za suchy, gdyż stwarza to ryzyko powstania nieestetycznych smug, z tego też powodu malowania sufitu nie można wykonywać w zbyt wysokiej temperaturze otoczenia, np. pow. 25º C, a tym bardziej w połączeniu ze zbyt niskim poziomem wilgotności powietrza oraz podczas przeciągu, w żadnym razie nie powinno się malować w pomieszczeniu, w którym pracuje osuszacz, we wszystkich tych wypadkach farba może za szybko schnąć, czego efektem mogą być smugi pomiędzy naniesionymi pasami farby.
Przyczyną powstania smug, w przypadku odmalowywania użytkowanych wnętrz, może też być powłoka starej farby, która jest mocno chłonąca, w takiej sytuacji niekiedy należy nanieść trzy warstwy farby albo przed malowaniem zagruntować sufit dobrą farbą podkładową / gruntującą (np. Optiva Primer firmy Tikkurila), podobnie przed malowaniem sufit należy zagruntować, jeśli jest mocniej zabrudzony, farbę do malowania pierwszej warstwy farby wierzchniej, jeśli jest zbyt gęsta, a sufit czysty, świeżo zagruntowany farbą podkładową, dopuszcza się, aby ją rozcieńczyć niewielką ilością wody (5 do max.10%).
Należy stosować się do zaleceń producenta mówiących o optymalnych przerwach między nakładaniem kolejnych warstw farby, zważyć jednak trzeba, że czas schnięcia może się wydłużyć nawet dwu, trzykrotnie, w warunkach o wysokiej wilgotności powietrza i niskiej temperaturze we wnętrzu, następną warstwę farby można nakładać dopiero po pełnym wyschnięciu poprzedniej warstwy, nie pilnowanie się tego to spore ryzyko, że ostatnia warstwa farby należycie nie pokryje sufitu, a co gorsza, powstaną złuszczenia, pęcherze, pękanie i ściąganie miejscowe poprzedniej warstwy, a może się to zdarzyć po kilku dniach, miesiącach gdy zmieni się wilgotność w pomieszczeniu, a nawet po kilku latach, przy następnym odświeżaniu / malowaniu sufitu, podczas remontu mieszkania.
Malowania sufitu absolutnie nie można wykonywać gdy jest on pokryty pyłem pochodzącym od wykonywania innych prac remontowych we wnętrzu, sufit należy wówczas odkurzyć, farba naniesiona na zapyloną powierzchnię nie zwiąże należycie z podłożem, podczas nakładania następnej warstwy farby może to być także powodem złuszczenia, powstania pęcherzy, pękania itd.
Sposób malowania też nie jest bez znaczenia, zaleca się malować krzyżowo następujące po sobie warstwy farby, farbę podkładową / gruntującą, najlepiej nanosić przesuwając wałkiem równoległymi pasami, równolegle do największego okna w pomieszczeniu, pierwszą warstwę farby wierzchniej powinno się nanosić w poprzek do nakładania farby podkładowej, zaś drugą / ostatnią warstwę, prostopadle do okna / największego okna, tj. prostopadle do kierunku padania światła, malowanie wykonuje się szerokim wałkiem welurowym, o runie naturalnym, syntetycznym, z umiarkowaną długością runa.
W żadnym razie malowania sufitu wałkiem nie wykonuje się z drabiny, tylko z podłogi, używając wysięgnika teleskopowego, malowanie z drabiny trwałoby dobre trzy razy dłużej, farba za szybko by przysychała, malarz nie miałby takiego wglądu na płaszczyznę sufitu, jaki ma, stojąc na podłodze, generując wysokie prawdopodobieństwo powstania smug.
Malując sufit wnętrza, w którym są meble, należy je tak poprzestawiać, aby zapewnić swobodne / długimi pociągnięciami wałka na wysięgniku, sięgnięcie do każdej części sufitu, długość naniesionego pasa, po jednym zamoczeniu wałka farbą, nie powinna być krótsza niż 2 metry i nie dłuższa niż 3.
Wiele firm remontowych z Poznania, szczególnie w wykończenia sufitów, które w kwestii usługi malowania są najbardziej wymagającymi powierzchniami, stosuje malowanie natryskowe, zarówno farby podkładowej jak i wierzchniej, wykonuje się to przy pomocy agregatu malarskiego, cały proces malowania trwa krócej i daje bardziej zadowalające efekty niż malowanie tradycyjne wałkiem, umiejętne nałożenie poszczególnych warstw farby likwiduje do zera ewentualność pojawienia się najmniejszej smugi, powłoka farby wszędzie jest równa, dając jednolity efekt tekstury.
Pomimo, że do malowania sufitu, pragmatycznie, każdy specjalista od usługi designu wnętrz mieszkań zaleca farbę dającą wykończenie matowe, to chcąc uzyskać przestrzeń zdecydowanie bardziej ekspresyjną, dynamiczną, wykorzystać można niuans tyczący się odmiennego wpływu na remontowane wnętrze różniącej się tekstury, sufit zatem naturalnie można pomalować także w półmacie, a nawet w pół połysku, co prawda będzie się wtedy błyszczał, przez to powinien być ekstremalnie gładki, gdyż najmniejsza niedoskonałość jest wyraźnie widoczna, przy powłoce błyszczącej farby pomieszczenie wyda się nieco wyższe, niż przy farbie matowej, która równomiernie i miękko rozprasza odbite światło, z prostej przyczyny, każda błyszcząca powierzchnia wydaje się iluzorycznie, że jest dalej od obserwatora niż powierzchnia matowa.

 

Podobne publikacje:

Naturalna cegła we wnętrzu.

Zmiany lokatorskie i układu pomieszczeń w nowym mieszkaniu.

Profesjonalne przygotowanie mieszkania do sprzedaży.

 

Artykuł opracował: Wojciech Gośliński

Data publikacji: 25.08.2018

Oceń artykuł