WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Dodatki z motywem geometrycznym w aranżacji wnętrz.

W szeroko pojmowanej aranżacji wnętrz w aspekcie wizualnym zawiera się m.in. kolor czy tekstura, jednak wisienką na torcie pozostają dodatki i dekoracje, które mogą w znacznej mierze zdefiniować obrany styl wykończenia, wpłynąć też na klimat remontowanego pomieszczenia.Dodatki z motywem geometrycznym w aranżacji wnętrz.

Z powodów stricte użytkowych i funkcjonalnych zarówno kształt pomieszczenia oraz elementy wyposażenia, do których zaliczmy komody, szafy, meblościankę czy stół, stanowią geometryczne bryły, sofa czy fotele mogą mieć już miękką, giętą linię oraz zaokrąglenia i obłe kształty, zaś detale dekoracyjne i dodatki to już szerokie spektrum możliwości w sferze wzoru, koloru czy tekstury.
W dominującej dziś tendencji do tworzenia aranżacji opierających się na prostych formach i liniach, często żywo czerpiących z idei minimalizmu, wykorzystujemy spektakularne, barwne dodatki czy detale dekoracyjnego wykończenia o przykuwającym uwagę wzornictwie, mają one za zadanie uatrakcyjnić przestrzeń mieszkalną, ułatwić wyjście poza ramy minimalizmu, rutynę i stereotypy, wprowadzić świeżość i pozytywną energię, nadać oczekiwanego przez domowników charakteru wnętrzu, które właśnie będziemy remontować i urządzać.

 
Motyw geometryczny w dodatkach lub detalach wykończenia i dekoracjach wraca dziś do łask, nie jest żadnym novum, był bardzo popularny w latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia, ale też i trzydzieści lat wcześniej za sprawą nowatorskiego i świeżego na tamte czasy nurtu art deco, który na wiele lat odcisnął swoje piętno na designerach.
Dodatki z określonym motywem wzorniczym, to m.in. dywan, tkanina tapicerki meblowej, zasłony, poduchy czy narzuty, pledy, zaś do detali wykończenia, w których wyeksponować można konkretny wzór, zaliczymy okładziny ceramiczne, tapety, fototapety albo dekoracje strukturalne.
Geometria we wzornictwie ma niesamowity potencjał oraz ogromną plastyczną zdolność do kreowania wysublimowanych, eleganckich i nowoczesnych poznańskich mieszkań, jest bardzo uniwersalna, gdyż może być z powodzeniem stosowana w różnorodnej stylistyce; nowoczesnej, klasycznej, rustykalnej albo loftowej.
Motyw geometryczny na dodatkach lub w detalach wykończenia najlepiej jeśli stanowi tylko akcent we wnętrzu, nie można z nim przesadzić, ma być niebanalną, wyszukaną dekoracją, a urok tkwi właśnie w zachowaniu proporcji i odpowiedniej ilości, przesycenie salonu lub sypialni motywem geometrycznym mogłoby niewątpliwie spowodować chaos w wystroju.
Siła wyrazu motywu geometrycznego bardzo zależy od skomponowanych barw i ich skontrastowania, zupełnie inaczej prezentować się będzie np. czarno biała szachownica opłytkowanej podłogi lub narzuty, a inaczej kwadraty, pasy, trójkąty czy zygzaki w łagodnych, tonalnych przejściach kolorystycznych.
Wykorzystana kolorystyka i jej natężenie w typowym wzorze geometrycznym definiować będzie na ile będzie on sugestywny i charakterystyczny; subtelny i stateczny czy też pełen życia, dynamizmu i ekspresji.
Wzór geometryczny może być także monochromatyczny, ale w tym wypadku elementem zdobniczym nie może być gładka tekstura, typowym przykładem będą trójwymiarowe panele ścienne, efektem zdobniczym będzie głębia struktury, którą można dodatkowo wyodrębnić poprzez podświetlenie jej pod ostrym kątem, powstały światłocień to odzwierciedlenie estetycznego waloru danej dekoracji.
Geometria dodatków zarówno w postaci wielobarwnej czy monochromatycznej, strukturalnej odda w pełni swój atut zdobniczy wyłącznie, jeśli w jej bezpośrednim sąsiedztwie znajdą się jednolite kolorystycznie i gładkie elementy, błędem byłoby dla przykładu zestawienie wzorniczo geometrycznej tkaniny tapicerskiej mebli wypoczynkowych z pstrokatym, wielobarwnym dywanem, bezwzględnie musi być wtedy jednobarwny, albo położenie na takiej kanapie wielobarwnej poduchy, może leżeć tylko na kanapie o jednolitym kolorze, zaś głęboka tekstura wzoru geometrycznego na ścianie, koniecznie musi sąsiadować z gładką powierzchnią, to sprawdzone i jedynie racjonalne postępowanie podczas aranżacji, usługi remontu i urządzania mieszkania, podkreślenie i wyeksponowanie danego wzoru, koloru czy tekstury poprzez skonfrontowanie ich z czymś zgoła odmiennym.
Geometryczne wzory na fotelu, powtórzone na zasłonie i ewentualnie na jakiejś abstrakcyjnej grafice ściennej mogą być kluczowymi punktami w wystroju pomieszczenia, ale nawet pojedynczy, geometryczny detal zdobniczy stanowić może dominujący akcent wystroju wnętrza, toteż jego wybór powinien być przemyślany, skoro tak plastycznie i dynamicznie może odmienić charakter naszego domu.

 

Geometria w dodatkach i dekoracjach jest uniwersalna, jednak współcześnie najlepiej czuje się w stylizacji nowoczesnej, której kwintesencją jest funkcjonalność, komfort oraz śmiałe, nietuzinkowe i wyraziste detale zdobnicze, mające uatrakcyjnić aranżację mieszkania.
Usługa profesjonalisty projektanta wnętrz oznacza czerpanie z wielu opcji aranżacyjnych, swobodę kreowania naprawdę wyjątkowych przestrzeni mieszkalnych umożliwia otwarcie się na nowe idee, zaściankowość nie jest tu pożądana, motywy geometryczne mogą być wspaniałym źródłem inspiracji, wystarczy tylko po nie sięgnąć.

 

Zainspiruj się także innymi publikacjami:

Zdrowe mieszkanie.

Awangardowe akcenty we wnętrzu.

 

Opracowanie: Wojciech Gośliński

Data publikacji: 22.11.2016

Oceń artykuł