WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Sufit podwieszany g-k, a skomponowanie go z oświetleniem.

Technologia zabudów dekoracyjnych na suficie czy ścianach z zastosowaniem płyt gipsowo-kartonowych z uwagi na uniwersalność systemu, wykorzystywana jest podczas mnóstwa realizacji remontowych i usługi wykończenia wnętrz w Poznaniu, zarówno przestrzeni mieszkalnej jak i komercyjnej i to w rozmaitej stylizacji, jednym z czynników, który wpływa na wszechstronność systemu, to zespolenie zabudowy g-k z oświetleniem.

 

Aspekt estetyczny i praktyczny zabudów dekoracyjnych g-k z wkomponowanym oświetleniem.

 

Podstawowy atut systemu dla każdej firmy wykonawczej i też inwestora, to nieskomplikowana podczas realizacji konstrukcja stelaża stalowego i zespolonymi z nim płytami g-k czy też łatwa obróbka, to także niewielka waga zabudowy, ponadto relatywnie niska cena wszystkich komponentów.
Firmy projektowe cenią sobie przede wszystkim ogromną plastyczność systemu, tym co czyni zabudowy g-k tak popularnymi podczas remontu i usługi wykończenia mieszkań pod klucz, to możliwość zmiany geometrii sufitu czy ścian, tworzenia najprzeróżniejszych form przestrzennych i komponowania ich z rozmaitym oświetleniem.
To m.in. ten ostatni element powoduje, że zabudowy g-k mają tak wszechstronne zastosowanie, w prostym, wielopoziomowym suficie g-k czy w ciągu zabudowy dekoracyjnej można zainstalować dowolny system oprawek lamp pod zabudowę, ale także oprawek natynkowych, natomiast w przygotowanych wpustach ukrywa się taśmy Led subtelnie podświetlające płaszczyznę sufitu bądź też ściany.
Podczas realizacji remontowej wykonanie kompozycji sufitu g-k z oprawkami lamp pod zabudowę jest dziś zdecydowanie popularniejsze od montowania na suficie g-k oprawek natynkowych, przyczyna jest prosta, otóż płaszczyzna sufitu bez wystających elementów oświetlenia wydaje się estetyczniejsza, sufit niewątpliwie wizualnie zyskuje na przestronności, wydaje się być obszerniejszy, widzimy monolityczną płaszczyznę, z punktami świetlnymi stanowiącymi lico z płaszczyzną sufitu, wnętrze, w którym z sufitu nie zwisają żyrandole czy nie wystają oprawki lamp, naturą rzeczy też będziemy odbierać jako przestronniejsze, co nie jest bez znaczenia podczas aranżacji czy usługi projektowej niewielkich przestrzeni w realizacji mieszkanie pod klucz.
Efektywnie zaprojektowane oświetlenie w suficie g-k opiera się na zamierzeniu, aby optymalnie, czytaj właściwie doświetlić pomieszczenie, punkty świetlne powinny być rozmieszczone na całej powierzchni sufitu, pomieszczenie będzie równomierniej doświetlone większą ilością punktów świetlnych z żarówkami o mniejszej mocy, niż mniejszą ilością punktów z żarówkami o większej mocy.
Oświetlenie warto podzielić na dwie lub trzy strefy, uruchamiane zależnie od potrzeby, lepiej przyjąć zasadę, aby wykonać z zapasem ilość punktów świetlnych, gdy światła będzie za dużo, zawsze można podpiąć żarówki o mniejszej mocy.
Pamiętać należy, iż światło to przestrzeń, każde dobrze doświetlone pomieszczenie iluzorycznie się powiększa, poza tym światło ze swoją plastycznością może wydobyć określone walory salonu, sypialni i dowolnego pomieszczenia mieszkania, wpłynąć na jego klimat, zanim sufit zamkniemy płytą g-k, warto je z rozmysłem zaprojektować, z drugiej strony w każdym suficie g-k można dokonać późniejszych modyfikacji oświetlenia, zlikwidować niektóre punkty i dołożyć nowe, choć to dodatkowa praca.
Stylizacja wnętrz do wykończenia pod klucz ma jednak różne oblicza, toteż konstrukcja nośna sufitu g-k umożliwia zamontowanie na nim nie tylko lekkich oprawek niewielkich lamp, z powodzeniem można zawiesić ciężki, stylizowany żyrandol, jednak w takiej sytuacji w konstrukcji stelaża należy uprzednio wykonać odpowiednie wzmocnienie zwiększające punktowo nośność sufitu.
W oprawkach wpuszczanych w zabudowę g-k sufitu niegdyś królowały żarówki halogenowe, obecnie zastępowane są Ledowymi, korzyść jest podwójna, Ledowe zużywają bez porównania mniej energii elektrycznej, w efekcie umieszcza się dziś więcej punktów świetlnych na suficie, poza tym Ledy wyraźnie mniej się nagrzewają, zapaloną żarówkę można dotknąć bez obawy o poparzenie, efektem dodatnim jest brak „osmalenia” po latach użytkowania białego sufitu wokół oprawki lampy spowodowany wydzielaniem się ciepła z żarówki.
Podwieszenie sufitu płytą g-k na całości pomieszczenia mające jako podstawowy cel schowanie w nim oprawek lamp powoduje, że pomieszczenie się nam obniża, jeśli chcemy to zminimalizować, należy wybrać takie oprawki, które potrzebują jak najmniej miejsca w przestrzeni między pierwotnym sufitem a płytą g-k, obecnie dostępne są naprawdę płaskie oprawki, potrzebują zaledwie 2.5 cm między pierwotnym sufitem a płytą g-k, dzięki nim sufit możemy obniżyć o minimalną wartość, z profilem przyściennym i płytą zaledwie o ok. 4.5-5cm.
Zamierzając wyprowadzić kilka czy kilkanaście punktów świetlnych np. na suficie salonu, którego strop to lity beton, musimy zważyć, że bruzdowanie takiego sufitu pod przewody elektryczne wymaga profesjonalnego sprzętu, czyli specjalnych bruzdownic, które mają na wyposażeniu elektrycy, usługa takiego rozprowadzenia instalacji będzie o wiele tańsza w opcji, gdy wykona się to natynkowo, mając w planie podwieszenie sufitu g-k, ponadto przy suficie g-k mamy większy wachlarz możliwości, zamontować możemy zarówno natynkowe oprawki lamp, jak i wpuszczane w zabudowę g-k.

 

Zabudowa g-k z taśmą Led – elegancka i praktyczna.

 

Aranżacja wnętrz z udziałem taśmy Led to bardzo popularne, efektywne i niezwykle efektowne rozwiązanie, często wykorzystywane przez projektantów podczas remontu i pełnego wykończenia mieszkań pod klucz w Poznaniu, taśma Led wymaga schowania jej za wypustem z jakiegoś elementu wykończenia, nie może być bezpośrednio widoczna, subtelne, rozproszone i miękkie światło ma się wydobywać z zakrytego miejsca.
Kompozycja oświetlenia Led na suficie ma dwie opcje, jedna, to przyklejenie na klej montażowy specjalnie wyprofilowanych listew poliuretanowych, mają przygotowane specjalne miejsce dla ukrycia wzdłuż takiej listwy taśmy Led, lecz ze względów estetycznych oraz praktycznych, o wiele efektowniejsze będzie wykonanie zabudowy g-k z wypustem dla ukrycia taśmy Led, zabudowa może mieć dowolny przekrój prostokąta, materiał w postaci płyty g-k jest łatwiejszy w obróbce szpachlarskiej, to ten system preferują firmy remontowe, poza tym listwy poliuretanowe podatne są na uszkodzenie mechaniczne podczas usługi montażu czy użytkowania, gdy np. w czasie prac porządkowych niefortunnie uderzymy taką listwę, materiał ten jest bardziej miękki od płyty g-k.
Taśmy Led wykorzystuje się głównie jako oświetlenie dodatkowe, dekoracyjne, nadające pożądany klimat kameralnemu albo też ultra nowoczesnemu wnętrzu mieszkania, ale zależnie od zastosowania może też spełniać funkcję użytkową, ma tutaj zasadniczą przewagę nad oświetleniem punktowym Led, otóż jasność świecenia można regulować ściemniaczem ściennym bądź w wariancie taśmy Led RGB niewielkim pilotem (tu także możemy zmieniać kolor), zaś lamp z żarówkami Led nie możemy podłączyć do ściemniacza, jak było to z tradycyjnymi żarówkami.

 

Zajrzyj do innych publikacji:

Zabudowy dekoracyjne g-k w aranżacji wnętrz.

Płyta gipsowa zewnętrznego stosowania.

 

Autor publikacji: Wojciech Gośliński

27.09.2017

Oceń artykuł