WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Fototapeta do skandynawskiej stylizacji wnętrz.

Wnętrza wykończone i urządzone w koncepcji skandynawskiej charakteryzują się prostotą formy wzorniczej mebli i wyposażenia, jasnymi pastelami ścian oraz mebli, ujednoliceniem strukturalnym i kolorystycznym detali wykończenia, generalnie styl hołduje idei wnętrzaFototapeta do skandynawskiej stylizacji wnętrz. przestronnego, jasnego, lekkiego stylistycznie, niezagraconego, funkcjonalnego, z przewagą materiałów naturalnych, detale dekoracyjne, których nie powinno być zbyt wiele, również nie mogą być „ciężkie” wzorniczo i kolorystycznie, pstrokacizna nie jest tu na miejscu.

 

Jaką fototapetę wybrać do tego stylu?

 

Decydując się na element zdobniczy w postaci fototapety, na pewno wybierzmy grafikę, nie pejzaż, zwróćmy uwagę, aby jej wzór nie był skomplikowany, agresywny i zbyt abstrakcyjny, trudny w odbiorze, raczej powinien być banalny wzorniczo, zaś w miarę jasna kolorystyka bazowała na niewielu odcieniach i subtelnym, wysmakowanym kontraście, efekt tego detalu dekoracyjnego powinien cechować się właściwą nutą, stonowaniem i spokojem, dokładnie tak, jak całe pomieszczenie zaaranżowane, remontowane i urządzone w stylu skandynawskim.
Fototapeta powinna być umieszczona na jednej, wybranej ścianie, dobrze doświetlonej i wyeksponowanej, taki akcent/plama wzorniczo kolorystyczna przyniesie pożądany efekt zdobniczy, najlepszą bazą/tłem dla fototapety będzie neutralna biel lub mocno rozbielone pastele ścian, koniecznie gładko wykończone w macie lub półmacie, miękki i prosty wzór fototapety będzie eleganckim przełamaniem dla monochromatycznej i jednolitej kolorystyki ścian, może być jedynym wzorzystym elementem we wnętrzu remontowanego mieszkania, dobrze się komponującym z jasną/bieloną podłogą lub w odcieniu naturalnego drewna i z drewnianymi meblami, jednolitymi kolorystycznie bądź z widocznym rysunkiem drewna.

 

Stwórzmy odpowiedni klimat.

 

Ten styl nie lubi wyrazistych, ekspresyjnych detali strukturalnych czy kolorystycznych, aranżacja ma być przyjazna domownikom w całym aspekcie psychosomatycznym człowieka, koić swoją lekkością, delikatnością i kameralnością, kreując przestronną i ergonomiczną przestrzeń poznańskich mieszkań i domów.
Przy tapecie ze wzorem/grafiką, nie jesteśmy bezwzględnie zobowiązani stosować się do jednolitości kolorystycznej wystroju, drobne elementy mające deseń/spokojny wzór, też są mile widziane, ponadto dopuszczalne są nieco intensywniejsze plamy kolorystyczne nawiązujące do barw natury, ale tylko w postaci dodatków, niewielkich powierzchniowo, mogą mieć odcienie błękitu, szarości, zieleni, brązu, czy beżu, delikatnego żółtego, pudrowego różu, naturalnego drewna, jasnej lub czerwonej cegły.
Fototapeta ze spokojnym, umiarkowanym wzorem wpisuje się w ideę kreowania wnętrza przestronnego i funkcjonalnego, poniekąd minimalistycznego, lecz w wariacji przytulnej i sielskiej, surowość wystroju, oszczędne w formie meble, jednak z uwagi na miłą dla oka kolorystykę i deseń, bawełniane tkaniny sof, detale w wykończeniu skórą, wełną w przypadku dywanu czy też maty z juty, lnu, obrazki w drewnianej ramce, to w całej swojej scenerii bardzo przyjazna przestrzeń dla domowników.
Nienachalny, pastelowy i oszczędny w formie wzór fototapety z motywami; geometrycznym, rustykalnym czy florystycznym (w tym drzew, wody, zwierząt), nawiązującymi do natury krajów północnych, świata roślinnego i zwierzęcego, odznacza się bezpretensjonalnością, optymizmem i wesołością barw oraz wzorów, daje odpocząć naszym oczom, pomaga się zrelaksować.
W świetle świec, płomieni kominka odbijających się i migoczących na tle fototapety oraz gładkich, jasnych ścian czy za sprawą sporej ilości naturalnego światła dostającego się z odsłoniętych okien, którego nie powinno zabraknąć w aranżacji skandynawskiej, w otoczeniu jasnej kolorystyki wystroju i wyposażenia, bez nadmiernych dekoracji, tworzymy autentyczną aurę przytulnego i dającego wypocząć naszym zmysłom wnętrza.
Stosowanie stylu skandynawskiego opiera się na uogólnieniu, czerpaniu z kilku mocno pokrewnych stylów, gdyż można w nim odseparować wersję szwedzką, tj. oszczędność formy oraz dodatków, bibelotów, duńską, gdzie preferowana jest kolorystyka pastelowa o romantycznym wydźwięku oraz fińską, z wyraźną tendencją kontrastowania bieli z czernią.

 

Decydując się podczas usługi remontowej na wprowadzenie w mieszkaniu elementów stylizacji skandynawskiej, w tym zakup fototapety koherentnej z tą koncepcją aranżacyjną, warto obejrzeć propozycje firmy Big-trix, dystrybutora m.in. tego rodzaju produktów, u którego można kupić fototapetę według indywidualnego zamówienia.

 

Zapraszam również do lektury:

Ekologiczne fototapety – druk lateksowy na materiale GreenPIX.

Jak fototapeta powiększa małe wnętrza?

Ekskluzywne tapety z secesyjnym motywem.

 
Opracował: Wojciech Gośliński

Data publikacji: 08.03.2017

Oceń artykuł