WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Telewizor w sypialni?

W czasie planowania remontu naszego domu, w tym sposobu wykończenia i urządzenia naszej sypialni, bardzo często machinalnie umieszczamy w niej telewizor, czy aby jest to racjonalne postępowanie?

Ten medialny przedmiot tak dziś spowszedniał, że niektórzy nawet w łazience montują telewizor, ale czy sypialnia jest do tego odpowiednia, czy też warto to pomieszczenie zarezerwować tylko dla naszego ciała, jako najważniejszego „elementu” sypialni, zaaranżować sypialnię wyłącznie jako służące wypoczynkowi i relaksowaniu się, tu niejeden odpowie; przecież relaksuję się oglądając telewizję przed położeniem się spać, jednak oglądając np. jakiś film, uruchamiamy zupełnie inne procesy myślowe w naszym mózgu, niż gdybyśmy czytali książkę czy rozmawiali z partnerem, tu przed pójściem spać najlepiej na lekkie tematy, ponadto jeśli będzie to film akcji, nasz mózg będzie cały czas maksymalnie aktywny, chcąc nadążyć z przetwarzaniem informacji, wynikiem tego będzie zaburzenie całego procesu przygotowania organizmu człowieka do snu, polegającym przede wszystkim na wyciszaniu, a efektem może okazać się obudzenie rano z odczuciem niewyspania.

Jeśli już nie możemy obyć się bez oglądania telewizji w łóżku przed zaśnięciem, najlepiej niech to nie będą filmy i programy powodujące ekscytację lub głęboko zajmujące, intrygujące, a zafunduje nam to wielowątkowy film fabularny lub program dokumentalny poruszający nurtujący temat, czy też programy wywołujące podenerwowanie, co bez wątpienia może spowodować oglądanie programów informacyjnych, natomiast kojąca muzyka, programy o przyrodzie, audycje na naprawdę lekkie tematy, będą najbezpieczniejsze.
A jak oglądamy program po zmroku, to koniecznie w pobliżu telewizora zapalmy niewielkie, rozproszone i ciepłe światło, to jeśli nie chcemy dodatkowo męczyć oczu i psuć wzroku, w tym miejscu wybierając model telewizora, warto się zapytać, czy posiada funkcję automatycznego przyciemniania obrazu zależnie od ilości światła w pomieszczeniu, okazuje się to niezwykle przydatne, gdy w pomieszczeniu robi się ciemniej, jasność ekranu też maleje, wówczas ekran nie razi tak oczu, jak by miał maksymalną jasność.

Jaka wielkość ekranu i odległość od oczu patrzącego?
Dzisiejsza tendencja posiadania coraz to większej przekątnej ekranu, może nam wyjść na opak, naturalnie im dalej od naszych głów uda się ustawić telewizor, tym lepiej i dopiero względem tego ustalmy ile faktycznie potrzebujemy cali, duży ekran, np. 55 cali w odległości zaledwie 3 metrów, gwarantuje nam spore rozbieganie gałek ocznych, podążających za zmieniającymi się scenami, czy to będzie zdrowe, odpowiedź jest prosta, przypomnijmy sobie siedzenie w kinie w pierwszych rzędach, czy nie przyjemniej jest siedzieć trochę dalej?

Zatem telewizor w sypialni nie musi oznaczać, że kompletnie źle postępujemy, chodzi głównie o mądre z niego korzystanie, aczkolwiek druga strona medalu, to wydzielanie tzw. smogu elektromagnetycznego, niewątpliwie nie sprzyjającego zdrowiu człowieka, przez każde, bez wyjątku urządzenie elektroniczne, telewizor dzierży tu palmę pierwszeństwa pod względem szkodliwości, poza tym może dodatnio jonizować sypialnię, co na pewno nie jest zdrowe, wobec tego czy musimy „zatruwać” telewizorem pomieszczenie, gdzie spędzamy sporą część życia?

Czy nie jesteśmy niewolnikami tego medium, w pewnej mierze owszem, najgorsze że nie zdajemy sobie w ogóle z tego sprawy, mogą tu przyjść na myśl powieści science fiction o negatywnym kontekście, niektórych wizjonerów. Czy nie wystarczy, że w naszym salonie kanapy są karnie skierowane w kierunku telewizora, może jednak uwolnijmy od tego nasze łóżko sypialniane, poeksperymentujmy, zobaczmy jak miło może być przygotowując się do snu, gdy czytamy książkę, rozważamy w myślach miniony dzień, myślimy o czymś przyjemnym, wymieniamy się myślami z partnerem, czy mając włączony telewizor możemy to czynić, tak, ale w bardzo upośledzonej wersji.

 

Przeczytaj podobne artykuły:

Jak udekorować ścianę za wezgłowiem łóżka?

Sufit podwieszany w sypialni.

 

Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 17.03.2014

Oceń artykuł