WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Oświetlenie w sypialni.

Sypialnia z definicji służy głównie wypoczynkowi, intymny i wyjątkowy charakter tego pomieszczenia powinna budować cała aranżacja, w tym również właściwie zaplanowane oświetlenie, podobnie jak w salonie tak w sypialni, powinno znajdować się kilka rodzajów oświetlenia spełniających wiele różnych funkcji.

Przed rozpoczęciem prac remontowych i wykańczania wnętrza sypialni należałoby opracować kompleksową koncepcję oświetlenia tego wnętrza, aby w konsekwencji użytkować wnętrze zarówno piękne jak i użyteczne.
Preferowany rodzaj oświetlenia w sypialni powinien charakteryzować się miękką i ciepłą barwą, w żadnym wypadku zimną, ciepła barwa światła powinna współgrać z kolorami ścian, które także nie powinny być zimne.
Obok oświetlenia głównego na suficie np. żyrandola, plafoniery, będących często wyrazistym dekoracyjnym detalem wyposażenia sypialni, nie powinno zabraknąć lampek nocnych z wyrafinowanymi, klasycznymi albo minimalistycznymi abażurami, stojących na szafkach, dających światło rozproszone, mających w zasadzie tylko rozjaśniać zmrok, ewentualnie kinkietów z kierowanym światłem punktowym umocowanych nad wezgłowiem łóżka ułatwiających czytanie książki, jeśli to łoże małżeńskie, osobnych dla obu partnerów, tak aby np. żona czytająca książkę nie zakłócała snu zmęczonemu mężowi.
Warto też pomyśleć o oświetleniu typowo dekoracyjnym mającym za zadanie budowanie preferowanego przez nas klimatu, mogą to być np. paski Led ukryte w zabudowach g-k na suficie czy ścianie, za wezgłowiem czy na skraju ramy łóżka, jednobarwne albo z możliwością zmiany barwy podręcznym pilotem w zależności od nastroju, rzucają one subtelną łunę świetlną na wybrane powierzchnie, romantyczny, przytulny i poniekąd tajemniczy półmrok gwarantowany, podobny efekt dadzą także oczka halogenów czy lamp Led rzucające snopy światła na określone fragmenty ścian czy na detale dekoracyjne; obraz, grafikę, półkę, mebel, jakąś strukturę.
Jeśli w sypialni jest garderoba tj. szafa, powinna być oświetlona niezależnym źródłem światła, idealnie jak od strony zewnętrznej z włącznikiem w pobliżu szafy jak i od strony wewnętrznej z oświetleniem uruchamianym np. poprzez otwarcie drzwi przesuwnych, to samo z toaletką jeśli takowa jest, powinny to być następne strefy z wydzielonym osobnym obwodem świetlnym, przy toaletce zazwyczaj efektywnym oświetleniem są kinkiety zainstalowane po obu stronach lustra.
Bardzo praktycznym i nieocenionym będzie posiadanie włączników schodowych uruchamiających światło główne, alternatywnie tylko dwie lampki nocne albo jedno i drugie osobno włącznikiem dwu klawiszowym, wtedy jeden włącznik jest zainstalowany przy wejściu do sypialni, drugi w okolicach wezgłowia łóżka, zapalamy żyrandol czy lampki nocne wchodząc do sypialni, gasimy kładąc się do łóżka lub na odwrót, kapitalna sprawa.
Niezłe rozwiązanie to także regulator natężenia światła głównego albo typowy gadżet tj. czujnik dźwięku, tu zapalanie światła odbywa się poprzez klaśnięcie, np. jedno klaśnięcie włączenie światła, dwa klaśnięcia wyłączenie.

 

Odwiedź inne publikacje:

Sypialnia klasyczna, ale nie do końca.

Biała pościel – najlepsze sny.

 

Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 25.03.2015

Oceń artykuł