WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Salon w bieli.

Dominująca biel w salonie, czy to dobry wybór? Są opinie, że biały to nie kolor, a wybierając biel do naszych wnętrz podczas prac remontowych i wykończeniowych, manifestujemy nasze niezdecydowanie oraz brak pomysłowości i fantazji, tymczasem biel zarówno

w aspekcie fizycznym jak i designerskim jest kolorem i to niosącym za sobą wiele możliwości. Białe wnętrza są przejawem bycia na bieżąco z panującą modą, biel jest idealnym tłem, bazą dla wszystkich innych barw oraz faktur, doskonale sprawdza się we wnętrzu minimalistycznym, takim przepełnionym ekologiczną prostotą, ale także wspaniale wypada w salonie o wystroju klasycznym, stylizowanym czy ultranowoczesnym. Niepodważalnym atrybutem nieskazitelnej bieli jest ponadczasowa elegancja i ogromna uniwersalność, w aspekcie psychologicznym oznacza otwarcie na nowe idee, czystość myśli czy niewinność. Biel faktycznie jest kolorem idealnym, spokojnym i w stu procentach neutralnym, pomimo że chłodnym, w nadmiarze pewnie monotonnym, na co jednak zawsze jest rozwiązanie w postaci zastosowania kolorowych dodatków czy też wyrazistych, charakterystycznych tekstur. Biel umożliwia permanentne zmienianie wystroju, wprowadzanie nowych barw dodatków, faktur, mebli, itd., uwielbiają ją projektanci wnętrz, bo zawsze się sprawdzi, przy jej pomocy można wykreować wnętrza o rozmaitym wydźwięku, ale zalet bieli jest o wiele więcej.

 

Przestrzeń i światło.
Tylko ten kolor odbija najwięcej promieni słonecznych, nawet niewielkie wnętrze wizualnie powiększymy malując ściany na biało bądź subtelnie złamaną bielą, w pokoju z ubogą ilością naturalnego światła biel jest jak znalazł, ale tym kolorem możemy pomalować ściany również obszernego i dobrze doświetlonego salonu, światła nigdy nie za wiele, jego nadmiar zawsze możemy zredukować za pomocą rolet okiennych. Każde białe pomieszczenie wydaje się bardziej przestronne i jaśniejsze, to odczucie wzmocnimy układając białą podłogę, sprawimy, że wnętrze niejako uniesie się w przestrzeni, będzie prawie surrealistyczne, zarazem wyraziste i intrygujące, białe meble spotęgują to odczucie.

 

Wymiar zdrowotny.
Bez wątpienia naszemu organizmowi potrzebne jest światło, jego zmniejszona ilość w okresie zimowym nierzadko przyczynia się do wywołania depresji, ale również innych schorzeń, nie tylko natury psychicznej, zatem światło, a z nią biel, ma działanie terapeutyczne. Więcej światła wokół nas, to nadzieja, optymizm i chęć do działania.

 

Łatwe i proste dekorowanie.
Posiadając białe ściany szalenie prostym zadaniem jest dobranie kolorów dodatków, dekoracji, kolorów mebli, wszelkie barwne wstawki (dodatki, meble, dekoracje) jako plamy kolorystyczne, zostaną perfekcyjnie wyeksponowane właśnie na białym tle, dopasowywanie kolorów wyposażenia do innych niż biel kolorów ścian, aby stworzyć harmonijne wnętrze, jest bardziej absorbujące oraz ryzykowne, przy białych ścianach nic nie może pójść nie tak. Do dominującej bieli salonu dopasujemy rozmaite tekstury, co więcej, również meble o różniącym się charakterze, z udziałem tej barwy możemy wybrać dowolny styl wykończenia, biel gwarantuje nieskrępowaną swobodę aranżacji. Urządzanie białego salonu, to właściwie odpowiednie dodatki, nie potrzeba ich wcale dużo, kilka charakterystycznych detali uczyni sporo, finezyjna ława przed kanapą, mebel w pastelowym odcieniu, o prostym, lekkim wzornictwie lub ciemniejszy, kojarzony z egzotyką, elementy wyposażenia ze szkła lub metalu stworzą zaś wystrój o minimalistycznym wydźwięku, wykorzystanie w białym salonie rozmaitych tkanin (zasłona, poduszka, kapa), tekstur (dywanik, dekoracja ścienna), daje interesujące efekty, do typowego wnętrza eko pasowały będą len, bawełna, drewno, kamień, ogólnie jak najmniej przetworzone materiały. W białym salonie nawet niewielka zmiana wystroju jest bardzo widoczna, umożliwia to w miarę częstą odmianę naszego wnętrza, tudzież podążanie za zmieniającymi się co rusz trendami, nie musimy przeprowadzać remontu białego salonu, wystarczy niewielki lifting, aby je diametralnie zmienić. Jeśli białe wnętrze nie ma być zbyt monochromatycznym i nudnym, wystarczy niewielki zabieg w postaci wprowadzenia ożywczego koloru jakiegoś drobiazgu (obrazka w pomarańczowej ramce, zielonej rośliny doniczkowej, bukietu czerwonych róż, wzorzystego, kolorowego dywanika, abażuru lampy, barwnej poduchy, zasłony, etc.).

 

Biel bieli nie równa.
Całe aranżacje w bieli też są ciekawe, zważmy że nie ma jednej bieli, inna będzie na gładkiej ścianie, suficie, inna też na tkaninie mebli tapicerowanych, meblach lakierowanych, dywanie, serwecie, kamieniu dekoracyjnym na ścianie, tutaj ogromne pole do popisu mają tekstury, na których pojawia się głębia, gra światłocieni, nawet ażurowa, biała firanka lub zasłona, przez którą przebijają się promienie słoneczne, nadaje swoistego kolorytu białej aranżacji. Białe powierzchnie ścian najlepiej jak będą w wykończeniu matowym, delikatnie rozpraszającym światło, wykończenie półmatowe, satynowe, spowoduje że w pokoju dziennym w pełnym słońcu będzie jeszcze bardziej świetliście, mogą wtedy pojawiać się nieprzyjemne refleksy świetlne, może to być męczące dla oczu, chyba że ktoś akurat lubi takie bardziej ekspresywne, dynamiczne wnętrze, wówczas farba w pół połysku będzie w sam raz.

 

Przeczytaj inne pomocne artykuły:

Pokój dla alergika.

Urządzanie salonu zgodnie z naszym charakterem.

 

Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 02.03.2014

Oceń artykuł