WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Salon, jako wnętrze ekologiczne.

Wnętrze eko jest dziś na topie, ta moda wynika z tęsknoty za naturą, która niesie za sobą wszystko co najlepsze, tj. spokój, pozytywną energię, inspirację, natchnienie i oczywiście dobroczynny wpływ na zdrowie człowieka jako całokształt, czyli sferę fizyczną oraz psychiczną.

Wnętrze ekologiczne może być doskonałą ucieczką od otaczającej nas sztuczności wszelkich wyrobów, industrializacji, chaosu i zgiełku miejskiego życia, stresu w pracy. Być bliżej natury jest naszym naturalnym dążeniem, czy nie czujemy się błogo w lesie, na łące, w parku, czy na wakacjach patrząc na złoty piasek plaży, błękit morza, bujną zieleń drzew, itd.?

 

Wykreowanie przyjaznego, zdrowego środowiska we wnętrzu sprawi, że poczujemy się zdrowsi, szczęśliwsi, posiadając większą siłę i motywację do działania, toteż warto zainwestować w naturalne materiały wykończeniowe oraz takowe wyposażenie.
Wnętrze eko charakteryzuje się prostotą i bezpretensjonalną naturalnością, koniecznie musi być jasne, przytulne, a niekiedy też idylliczne, sielankowe, poniekąd są to cechy także stylu rustykalnego, wiejskiego, ale przecież możemy wytworzyć wersję eko całkowicie nowoczesną, jeśli klimat wiejski nam nie odpowiada. W czasie urządzania salonu stwórzmy doskonały klimat sprzyjający należytemu samopoczuciu, stosujmy materiały, które są możliwie jak najmniej przetworzone; drewno, len, bawełnę, kamień, ceramikę, dodatki z metalu, szkła, żadnego laminatu na podłodze lub meblach, abażurów czy dekoracji z plastiku, dywanu akrylowego.

 

Czym głównie należy się kierować, chcąc urządzić salon w stylu ekologicznym?salon jako wnętrze ekologiczne

 

– Prócz oczywiście stosowania naturalnych materiałów, pamiętajmy, że mniej znaczy więcej, nie zagracajmy salonu zbędnymi przedmiotami, ta cecha zaczerpnięta ze stylu minimalistycznego spowoduje, że salon nabierze wyrazistości, schludności i przestronności.
– Na pierwszy ogień idzie podłoga, jako fundament całej aranżacji, to do niej dopasowywać będziemy całe wyposażenie i materiały wykończeniowe, dekoracyjne, w żadnym wypadku nie może to być panel laminowany, nawet najdoskonalej imitujący naturalną podłogę, zawsze będzie elektryzował, przyciągając więcej kurzu, wydzielając też niekorzystne jony dodatnie, drewno zaś, to nie tylko walor estetyczny, tu podłoga wygląda nadzwyczaj szlachetnie, reguluje także poziom wilgotności w pomieszczeniu, jest cieplejsza dla gołych stóp, niż laminat. Najlżej będzie wyglądała podłoga z jasnych gatunków drewna, sprawi że wnętrze do złudzenia będzie zawieszone w przestrzeni, natomiast ciemny odcień zbuduje odczucie stabilności i bezpieczeństwa, nie chcąc „zamykać” drewna lakierem, mimo że wodnym, możemy nałożyć olej albo też lakier tzw. niewidzialny, wtedy drewno pomimo zaimpregnowania lakierem wygląda jakby było surowe. Najmniej przetworzona będzie deska podłogowa, parkiet lity, już półśrodkiem pod względem ekologicznym deska warstwowa, ale dopuszczalna, gdyż w 100% zawiera drewno. Kamień naturalny na podłodze także zawiera się w eko aranżacji, a jako dodatek wełniany dywan.
– Jakie meble, wyposażenie? Oczywiście wykonane w całości z drewna, najlepiej proste w formie, bez wyrafinowanych zdobień albo też dość awangardowe, ich kolor powinien nawiązywać do barwy podłogi, dobrze jak będą odrobinę ciemniejsze od niej, zbyt duży kontrast nie będzie tworzył spójnej i przyjaznej dla oka aranżacji. Doskonałe dla ekologicznego klimatu będą meble plecione, wstawki z wikliny lub rattanu, wykorzystanie sizalu, kokosu, bambusa, zwykle stosujemy rodzime drewno; buk, dąb, jesion, klon, sosnę, natomiast trochę egzotyki osiągniemy za pomocą gatunków np. drewna mango, palisander, akacja indyjska, mahoń. Dopełnieniem całości powinna być stolarka drzwiowa i okienna, też z drewna.
– Wystrój i przestrzeń. Ekologicznie, to znaczy jasno i słonecznie, światło potrzebne jest nam jak pożywienie, woda czy tlen do oddychania, jest jak lekarstwo na depresję, wzbudza optymizm, dodaje nadziei, motywuje do działania, bez wątpienia nie pozostaje też bez pozytywnego wpływu na dolegliwości fizyczne człowieka. Oznacza to otwarcie się na zewnątrz, nie wieszanie gęsto tkanych firan, zasłon, kotar, najlepiej ograniczmy się do zawieszenia lekkiej, zwiewnej, maksymalnie przezroczystej tkaniny z bawełny, natomiast dla osłony przed letnim słońcem efektowne, jednocześnie najpraktyczniejsze będą rolety. Kolorystyka ścian zdecydowanie pastelowa, powiększająca przestrzeń, najmocniej odbijać światło będzie kolor biały, jeśli okaże się zbyt zimny, można temu zaradzić umieszczając w salonie rozmaite barwne dodatki, jako plamy kolorystyczne ocieplające i ożywiające monochromatyczne wnętrze. Farba w wykończeniu matowym rozprasza odbite światło, daje odczucie spokoju, a w wykończeniu półmatowym, satynowym stworzy więcej dynamiki, ekspresji, może też dodatkowo rozjaśnić wnętrze, bo odbija się od takiej powierzchni więcej promieni światła, ale w bardzo słoneczny dzień może też tworzyć nieprzyjemne dla niektórych refleksy świetlne.
– Jakie dekoracje, dodatki? Oby nie było ich zbyt dużo, ten styl nie nadaje się do tego, wzorzyste tapety nie będą na miejscu, za to jakaś intrygująca i wyrazista tekstura np. na najbardziej wyeksponowanej ścianie, w postaci tynku strukturalnego, kamienia, klinkieru, odsłoniętej cegły lub płytek ceglanych, nowoczesnego płótna lnianego. Nie umieszczajmy w salonie eko żadnych bibelotów z tworzyw sztucznych, prawdziwą, naturalną i najpiękniejszą dekoracją niech będzie rysunek słojów podłogi, mebli, porowatość kamienia, sploty wikliny, tkanin, roślina doniczkowa w ceramicznej donicy, naturalne barwy ziemi, czyli beże, brązy czy biel, szarości, ewentualnie pastelowe zielenie, błękity, żółcie, kreujące we wnętrzu harmonię i ukojenie.

 

Ekologiczne, neutralne wnętrze jest bardzo podatne na nawet najdrobniejsze zmiany, można zmienić sporo wprowadzając tylko np. nowy kolor poduch, dywanika, zasłonek, możliwość częstej zmiany aranżacji, to także zaleta wnętrza ekologicznego.

 

Przeczytaj inne wpisy pozostające w materii aranżacji salonu:

Czym wykończyć ściany salonu?

Dekorowanie salonu teksturą.

 

Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 15.02.2014

Oceń artykuł