WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Wybieramy biurko dla ucznia, urządzamy idealne miejsce do nauki.

Nadszedł czas, kiedy nasze dziecko rozpoczyna naukę w szkole. Ma już urządzony swój pokój, ale brakuje w nim najważniejszego mebla dla ucznia, czyli biurka, które musi być praktyczne i wygodne, a jego użytkowanie powinno być przyjemne, to przy nim dziecko spędzi dużo czasu przy odrabianiu lekcji, uczeniu się, biurko stanowczo powinno zachęcać do nauki, toteż jego zakup zaplanujmy starannie. Przy wyborze biurka względy estetyczne są tu tak samo ważne, jak jego funkcjonalność, żeby podobało się dziecku, nie zapomnijmy o skonsultowaniu z nim kształtu i koloru, z jego upodobaniami powinniśmy się liczyć przy wyborze tego mebla. Wielkość, kształt i miejsce ustawienia biurka są bardzo ważne, należy stworzyć naszemu małemu uczniowi komfortowe warunki do pracy, tak aby nie wpłynęło to negatywnie na jego zdrowie.

 

Gdzie ustawić biurko, jak zagospodarować kącik do nauki?

 

Pokój świeżo upieczonego ucznia musi być wesoły i inspirujący, ale w równej mierze nakłaniający do nauki, nie usuwajmy jednak zabawek, pozostawmy barwne ściany i bajeczne dziecięce dekoracje, nauka przez zabawę, to jest klucz do sukcesu ucznia, właśnie rozpoczynającego naukę w szkole. Dla prawidłowego rozwoju dziecka, jego pokój musi mieć miejsce zarówno do zabawy jak i kącik do nauki. Najlepsze miejsce na ustawienie biurka pod względem oświetlenia światłem dziennym, będzie przodem do okna, jednak ustawienie biurka przy ścianie sprzyja lepszej koncentracji i wyciszeniu się siedmio, ośmio czy dziewięciolatka, dlatego najodpowiedniejsze będą dwie ściany prostopadłe do ściany okiennej, z powodu kierunku padania światła dziennego lepsza dla dziecka praworęcznego będzie prawa ściana, dla leworęcznego odwrotnie, im bliżej okna
będzie biurko, tym lepiej. Wprawdzie większość roku szkolnego uczniowie odrabiają lekcje po południu, kiedy nie ma już tyle światła słonecznego lub wręcz po zmroku, wówczas i tak potrzebne jest sztuczne oświetlenie, które powinno być światłem białym, ciepłym, nie rażącym oczu dziecka, doskonale oświetlającym miejsce nauki, tj. blat biurka, jednak ile można, tyle wykorzystujmy zdrowsze dla oczu naturalne światło. Ustawienie biurka tak, aby dziecko w pierwszym, drugim lub i trzecim roku nauki miało za sobą ścianę, a nie drzwi lub okno jest bardzo ważne w aspekcie psychologicznym, otóż nie zaburza to jego poczucia bezpieczeństwa, mając za sobą ścianę a nie drzwi, z za których nagle może ktoś wejść, dziecko kontroluje swoją przestrzeń, jest spokojniejsze przy odrabianiu lekcji i bardziej się koncentruje. Nie należy zapominać o urządzeniu otoczenia biurka, będą to tzw. „pomocniki” montowane zależnie od potrzeb dziecka, ułatwiające życie uczniowi, wszystko powinno znajdować się w zasięgu ręki, chodzi tu o tablicę korkową lub magnesową, gdzie będzie umieszczał swoje notatki, plan lekcji, słówka z języka obcego, itd., funkcjonalny pojemnik na przybory, kosz na śmieci, kolorowe pudła czy może jakąś skrzynkę na „skarby”, do której będzie mógł szybko i łatwo uprzątnąć przedmioty znajdujące się na blacie i wokół biurka, zastosowanie tych pojemników może być różne, zależnie od pomysłowości dziecka, dobre będą też półki na ścianie czy regał na książki i inne rzeczy. Ciekawą propozycją może być pomalowanie fragmentu ściany farbą tablicową, za pomocą kredy można na niej zarówno bawić się, jak i uczyć dodawania. Połączenie nauki z zabawą, wymyślanie różnych zastosowań dla swoich sprzętów tj. do zabawy i nauki, służy lepszemu treningowi mózgu, a w efekcie szybszej, bezstresowej i skuteczniejszej nauce, efektywniejszemu przyswajaniu wiedzy i w ogóle prawidłowemu rozwojowi dziecka.

 

Jakie biurko i krzesło?

 

Po stronie rodziców jest dopasowanie wysokości biurka do wzrostu dziecka, wielkość blatu powinna wystarczyć na wygodne rozłożenie wszystkich przedmiotów niezbędnych w czasie odrabiania lekcji, tutaj praktyczne mogą okazać się biurka z możliwością regulowania wysokości blatu, takie biurko „rośnie” z naszą pociechą, oszczędzimy na zakupie nowego, większego biurka, gdy pierwsze okaże się za niskie, a szybko rosnące dziecko będzie miało zapewnioną optymalną, zdrową wysokość blatu, co wykluczy ewentualne garbienie się dziecka przy zbyt niskim blacie. Blat najlepiej jeśli będzie można ustawić pod kątem 30 stopni, co jest najwygodniejsze dla ręcznego pisania i rysowania, jego szerokość powinna umożliwić swobodne oparcie łokci a także pomieszczenie na nim przyborów, książki, zeszytu. Biurko powinno być w miarę proste, ale solidne, lecz niezbyt masywne, bez specjalnie ostrych kantów, oczywiście z umieszczonymi po bokach szafeczkami na książki i szufladami na przybory, tak aby blat zawsze był uporządkowany, jest to istotne, gdyż bałagan dekoncentruje dziecko i rozprasza jego uwagę, jeśli miejsce na to pozwoli obok można zainstalować dodatkowy blat na różne hobby dziecka (wycinanki, modele do składania, puzzle). W sytuacji jeśli w pokoju zamieszkuje więcej niż jeden uczeń, może pojawić się „kolejka” do biurka, wówczas aby uniknąć wstawiania dodatkowego biurka, można kupić biurko wielostanowiskowe (z dłuższym blatem), zdecydowanie oszczędza to miejsce we wnętrzu w porównaniu, gdybyśmy chcieli ustawić drugie. Sprawa dopasowania wielkości krzesła jest tak samo ważna, najlepiej niech to będzie obrotowy fotel na kółkach, koniecznie z podłokietnikami i regulacją wysokości siedziska oraz oparcia oraz z możliwością ustawienia jego kąta, fotel musi być jednocześnie bardzo wygodny i zapewnić zdrową pozycję kręgosłupa podczas siedzenia. Podstawa krzesła lub fotela musi być stabilna i uniemożliwiać huśtanie się dziecka.wybieramy biurko dla ucznia urządzamy idealne miejsce do nauki

 

Zdrowie, wygodne i bezpieczne odległości.

 

Umieszczając monitor komputera na blacie biurka dziecka trzymajmy się następujących zasad: najkorzystniej jeśli monitor stoi bokiem do okna w odległości minimum 1 m od niego i będzie lekko odchylony do tyłu, optymalna (zdrowa) odległość oczu dziecka od monitora to 75 cm, nie może jednak wynosić mniej, niż 40-50 cm. Monitor nie powinien być usytuowany na tle okna, ani naprzeciw niego, gdyż odbijające się promienie światła dodatkowo męczą i psują wzrok, z tego samego powodu sztuczne światło też nie powinno odbijać się w monitorze. Jeśli dziecko pracuje na komputerze stacjonarnym (lepszym pod względem użyteczności i zdrowszym dla dziecka ze względu na większą odległość oczu od monitora oraz wygodną, nie męczącą postawę, bez pochylania głowy czy garbienia się), wówczas klawiatura powinna być o ok. 10cm niżej (na wysuwanym blacie) w stosunku do ustawienia monitora, pilnujmy się zdrowej zasady, mówiącej, iż dłonie powinny swobodnie opierać się na wysuwanym blacie, tak aby przedramiona tworzyły z osią ciała kont prosty.

 

Jeśli bardzo zależy nam na zdrowiu dziecka, weźmy pod rozwagę optymalne odległości od podłogi do blatu biurka oraz siedziska krzesła/fotela w zależności od wzrostu dziecka:

Wzrost dziecka 98-112 cm / blat na wys. 46 cm, siedzisko na wys. 26 cm
Wzrost dziecka 112-127 cm / blat na wys. 52 cm, siedzisko na wys. 30 cm
Wzrost dziecka 127-142 cm / blat na wys. 58 cm, siedzisko na wys. 34 cm
Wzrost dziecka 142-157 cm / blat na wys. 64 cm, siedzisko na wys. 38 cm
Wzrost dziecka 157-172 cm / blat na wys.70 cm, siedzisko na wys. 42 cm

 

Pod biurkiem należy zapewnić przestrzeń dla nóg o szerokości min. 55-60 cm i głębokości min. 50 cm, wysokość siedziska powinna umożliwiać swobodne spoczywanie stóp dziecka na podłodze, jeśli nie jest to możliwe ustawmy odpowiedni podnóżek.

 

Przeczytaj również inne artykuły:

Pokój nastolatka – jak go urządzić?

Urządzamy pokój dla przedszkolaka.

 

Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 30.09.2012

Oceń artykuł