WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Dziecięcy pokój na poddaszu.

Posiadając poddasze użytkowe, traktujemy je nierzadko jako dodatkową przestrzeń domu, którą chcemy tak zaaranżować, aby pełniła konkretne funkcje, będą to zazwyczaj sypialnie, w tym także często pokój dziecięcy, jego urządzenie powinno być racjonalne biorąc pod uwagę potrzeby i oczekiwania dziecka oraz specyfikę pomieszczenia poddaszowego ze skosami ścian. Pokój na poddaszu, to na pewno interesująca architektonicznie przestrzeń, jednak aranżacja takiego pomieszczenia jest trudniejsza niż każdego innego z pionowymi ścianami, skosy i zakamarki możemy zagospodarować tylko w określony sposób, nie w dowolny, pomimo to przemyślane rozplanowanie wyposażenia pokoju, sposób wykończenia czy dekoracje, gwarantują wnętrze udane wizualnie, ale także funkcjonalnie, odpowiednie dla prawidłowego rozwoju naszego malucha. Dla jednych skosy wynikające z pochyłości i kształtu dachu będą zaletą, bo wg nich takie wnętrze jest oryginalne i wyjątkowe, zaś inni nie będą z takiego pomieszczenia w ogóle zadowoleni, gdyż skosy ograniczają swobodę aranżacji. Faktycznie, niekiedy trzeba trochę pomyśleć, jak zagospodarować skosy, które akurat w przypadku pokoju dziecięcego doskonale można wykorzystać, a to dla zaplanowania tam schowków, niedużych szafek dla masy przeróżnych przedmiotów, jakie są zazwyczaj w pokoju dziecięcym, ubrań dziecięcych, zabawek, pluszaków czy innych niezliczonych skarbów. Skosy są idealne dla zabudowania ich szafami pod wymiar np. z wygodnymi szufladami, ale też ustawienia tam kufra, skrzyni, pojemników, gdzie spokojnie pomieścimy cały świat naszych pociech. Aczkolwiek zagospodarowując tą niską przestrzeń pokoju pod skosami musimy uważać aby nie „zamknąć” jej całkowicie, co spowodować może odczucie przytłoczenia i wizualnego zmniejszenia przestrzeni, niekiedy dobrym rozwiązaniem pod skosem jest ustawienie łóżka czy biurka do nauki, wiele zależy tutaj od stopnia pochyłości dachu, jeśli będzie miał ok. 45º jest to możliwe, bardziej pochyły dach i zatem ostrzejszy skos raczej należy wykorzystać jako miejsce przechowywania, za każdym razem pamiętajmy, aby centralną cześć pokoju pozostawić pustą, będzie to w sam raz miejsce dla zabawy, a w późniejszym wieku dziecka, jako wolna przestrzeń użytkowa.

 

Bezpieczeństwo.

 

Aranżacja pokoju dziecięcego, to nie tylko aspekt funkcjonalny i wizualny, nie można pominąć bezpieczeństwa malucha, dotarcie na poddasze wymaga pokonania schodów, które obowiązkowo muszą mieć stopnie anty poślizgowe bądź specjalne nakładki, z bezpieczną poręczą i balustradą, tj. bez ostrych krawędzi czy zbyt dużych przestrzeni, w których mogłaby zmieścić się główka dziecka, dla raczkującego bobasa czy rocznego dziecka niezbędna będzie też bramka przy wejściu na schody. W samym pokoju malucha prócz zwrócenia uwagi na ostre krawędzie mebli i ich ewentualne zabezpieczenie, gniazdka elektryczne, dywanik, na którym dziecko się nie poślizgnie, bezpieczne łóżko piętrowe (jeśli takie jest), najważniejszymi będą okna, zwykle są połaciowe, dla których, tak jak dla innych okien istnieją rozmaite systemy zabezpieczeń przed ich nadmiernym otwarciem, poza tym warto zwrócić uwagę, czy szyba w takim oknie jest bezpieczna, tj. klejona, albo hartowana i w razie stłuczenia nie pokruszy się na ostre odłamki. Bezpieczny i zdrowy pokój dziecięcy, to także wykorzystane materiały wykończeniowe i samo wyposażenie, wielu producentów informuje o aspekcie zdrowotnym farb, tapet, wykładzin, paneli, mebli i pozostałego wyposażenia pokoju dziecięcego.

 

Parametry pokoju.

 

Przyjmuje się, że minimalna powierzchnia użytkowa pokoju, zapewniająca nieskrępowany rozwój dziecka, to 11 m², w przypadku pokoju ze skosami ten metraż powinien być liczony do wysokości 180cm, nie zaś dla całej podłogi pod wszystkimi skosami, gdyż część skosów będzie nie w pełni wykorzystywana, wartość 180cm wynika ze średniej arytmetycznej, gdyż wg standardów budowlanych przekładających się na rzeczywistą użytkowość pomieszczenia, między 140cm a 220cm wysokości pomieszczenia liczy się 50% jego powierzchni użytkowej, dla malucha pokój poddaszowy okaże się relatywnie większy, wejdzie głębiej pod skos ściany, ale gdy będzie już nastolatkiem, o wzroście zbliżonym do osoby dorosłej, wtedy te standardy się zmienią i o tym musimy pamiętać.

 

Jak urządzić?

 

Wygoda i funkcjonalność pokoju dziecięcego będzie bardzo ważna, gdyż dziecko w swoim pokoju przebywa większość dnia, nie tylko tu śpi i bawi się, ale też, już w wieku szkolnym odrabia lekcje, zaprasza kolegów, koleżanki, najlepiej wybierać na tyle uniwersalne meble, aby można je było adaptować do coraz to starszego dziecka, są to tzw. meble systemowe, które „rosną razem z dzieckiem”, są jednak tak ukształtowane pokoje poddaszowe, np. o dwóch ścianach ze skosami, gdzie niezbędne jest zrobienie mebli na wymiar, wtedy meble z natury rzeczy będą droższe, ale w pełni wykorzystamy wszelkie zakamarki pod skosami. Potrzeby dziecka będą się zmieniać, z wiekiem będzie bardziej wymagające, z reguły aranżacja pokoju poddaszowego dla małego dziecka będzie łatwiejsza, trochę więcej wysiłku potrzeba będzie, gdy lokatorem jest wymagający nastolatek. Kupowanie sprzętów do pokoju dziecięcego też wymaga rozwagi, zważmy, że co innego odpowiednie będzie dla dwulatka, a co innego dla ośmiolatka czy nastolatka, pierwszoklasistę będą bawiły i podobały mu się inne rzeczy niż dwu-trzylatkowi, zatem nie warto inwestować w bardzo drogie rozwiązania dla malucha, bo już po niedługim czasie wyposażenie pokoju wymagać będzie zmiany. Gusta u dzieci bardzo szybko się zmieniają, gdyż dzieciństwo to okres dopiero ich kształtowania, więc wszelkie sprzęty najlepiej jak będą na tyle uniwersalne, aby poprzez ich niewielką odmianę, np. pomalowanie czy inną modyfikację, mogły służyć zarówno maluchowi, jak podrostkowi.

 

Aspekt wizualny – aranżacja.

 

Urządzając pokój dziecięcy zależy nam na ergonomii i wygodzie, obok nich w parze musi iść też estetyka, lecz nie ta dla dorosłych, tylko dziecięca, w przypadku pokoju poddaszowego unikajmy ciemnych kolorów ścian zwłaszcza tych ze skosami, na których są okna połaciowe, dwa różniące się kolory na ścianach wystarczą, powinny być w jasnych, pastelowych tonacjach, czyste, fantazyjne i „cukierkowe”, tzn. nie przełamane innymi barwami, nam nie muszą się wcale podobać, ważne że dziecku będą odpowiadały, a jeśli będzie miało swój udział przy ubieraniu w kolory i w ogóle aranżacji jego pokoju, będzie tym bardziej szczęśliwe. Chcąc zastosować bardziej wyrazistą, żywszą barwę farby wykorzystajmy do tego pionową ścianę, która doskonale nadaje się do umieszczenia rozmaitych dekoracji dziecięcych, lubianych przez dzieci motywów bajkowych, etc., ale miejmy na względzie zmieniające się dość szybko gusta naszych pociech i ich podążanie za aktualnymi trendami, z tego powodu najpraktyczniejsze będą takie elementy dekoracyjne, które bez problemu w każdej chwili będzie można zamienić na inne.
Wystrój pokoju dziecięcego powinien bazować na dziecięcej fantazji, nie może być monotonny i monochromatyczny, niech będzie kolorowy, wesoły oraz przepełniony ożywczą, radosną i pozytywną energią, w takim pokoju dziecko będzie się prawidłowo rozwijało, poza tym będzie szczęśliwe. Udział dziecka w aranżacji jego wnętrza powinien być pierwszoplanowy, to jego potrzeby i sugestie są priorytetowe, to właśnie dzieci okazują się zazwyczaj najdoskonalszymi doradcami, jak mamy urządzić to wymagające wnętrze.

 

Przeczytaj podobne tematycznie publikacje:

Podłoga w pokoju dziecięcym.

Sposoby na bezpieczny dom dla dziecka.

 

Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 14.10.2013

Oceń artykuł