WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Wykładzina dywanowa w kreowaniu przytulnych wnętrz a aspekt użytkowy.

Aranżacja mieszkania opiera się na wyborze stylizacji, implementowaniu we wnętrzach określonych a przydatnych domownikom rozwiązań funkcyjnych, sprzętów, produktów służących do wykończenia pod klucz, podłoga będąca bazą aranżacyjną, od której to rozpoczyna się planowanie designu, oczekuje wzięcia pod uwagę sfery wizualnej i też użytkowej, rodzaj wybranej podłogi definiować będzie klimat panujący w remontowanym wnętrzu, przy czym nie każdy rodzaj podłogi nadawać się będzie do każdego pomieszczenia, do tego typu produktu charakteryzującego się pewnym ograniczeniem w aspekcie zastosowania w dowolnym wnętrzu przygotowywanego w Poznaniu mieszkania od klucz należy wykładzina dywanowa.

 

Wykładziny z jakich surowców odbiorca usługi remontowej będzie miał do wyboru?

 

Włókna naturalne.

 

Wełna – pomimo prawdopodobieństwa uczulania jest najbardziej efektownym i też efektywnym rodzajem wykładziny dywanowej, jest więc piękna, miękka i sprężysta, przy czym bardzo bezpieczna, gdyż w porównaniu do wykładzin z tworzyw sztucznych to produkt wyjątkowo trudnopalny, na jej powierzchni nie tworzą się ładunki elektrostatyczne, zatem nie elektryzuje, w efekcie mniej przyciąga kurz, ułatwiając sprzątanie, ponadto akumuluje ciepło, może też regulować wilgotność we wnętrzu, podobnie jak czyni to drewno, przy nadmiarze wilgotności gromadząc jej nadmiar, z kolei kiedy robi się sucho, oddając wilgoć do pomieszczenia.
Niemniej jednak wełna wymaga pieczołowitej pielęgnacji dedykowanymi do tego surowca środkami, jednocześnie nie można dopuścić do zawilgocenia wykładziny, gdyż zaczną się wtedy procesy gnilne, wełnę uwielbiają mole, toteż utrzymanie wykładziny w czystości oczekuje od domowników należytej uwagi.

 

Bawełna – to też produkt o pochodzeniu naturalnym, mimo że też jest miękka i bardzo miła w dotyku, to nie ma już tylu interesujących cech jak wełna, za to mniej się ściera i w ogóle nie mechaci, jest stosunkowo łatwa dla utrzymania w czystości, relatywnie dość trwała, prócz sypialni spokojnie może być użytkowana w salonie, wnętrzu bardziej eksploatowanym.

 

Włókno kokosowe – to dość specyficzna wykładzina w aspekcie użytkowym, której włókna pozyskuje się z włóknistej części orzecha, jest bardzo sztywna a włókna ma kłujące, zatem do sypialni raczej się nie nada, jakkolwiek może nadać wnętrzu bezpretensjonalny, elegancki wygląd o rustykalnej nucie, produkt nie elektryzuje.

 

Sizal – pozyskiwany jest z włókien agawy, wykładzina tworzy szorstką powierzchnię o wybitnie surowym, ale naturalnym wyglądzie, jest bardzo trwałym materiałem, nie elektryzuje, natomiast po zmoczeniu może zmienić rozmiar i kształt, jak prawie wszystkie wykładziny z włókien naturalnych wymaga czyszczenia na sucho, najlepiej w opcji zamówienia usługi u wyspecjalizowanej firmy.

 

Trawa morska – w odróżnieniu do wszystkich w/w surowców jest odporna na oddziaływanie wilgoci (nie trzeba jej czyścić na sucho), podobnie jak sizal jest bardzo trwała i antystatyczna, jak zresztą każdy naturalny surowiec, ma gładkie włókna, toteż nie przywiera tak do nich brud, wyjątkowo łatwo utrzymuje się w czystości, występuje zwykle w naturalnej barwie, gdyż włókna nie przyjmą barwnika, to prawdziwy „twardziel”, wykładzina z powodzeniem może być ułożona w korytarzu, na stopniach schodów (z podkładem antypoślizgowym).

 

Włókna syntetyczne, zazwyczaj stosowane dla wykończenia podłóg to;

 

Poliamid (nylon) – to ultra trwały materiał, odporny na ścieranie, zgniatanie albo skręcanie włókien, nigdy nie spłowieje w promieniach słońca, jako włókno sztuczne jest niepalny będąc tu wyjątkiem w przedziale surowców syntetycznych, nie absorbuje wilgoci, ale włókna wchłoną wszelkie pigmenty, polanie wykładziny kolorowym płynem (sok owocowy, kawa, wino, herbata), wymycie i wysuszenie nie spowoduje jej trwałego uszkodzenia / poplamienia, pod warunkiem, że zadziała się błyskawicznie, chłonność włókien pozwala na produkcję wykładziny o szerokim spektrum kolorystycznym, poliamid może być komponowany z włóknami wełnianymi dla stworzenia bardziej naturalnego wyglądu.

 

Polipropylen – to podobnie trwały materiał, jest odporny na wodę, ale już nie na zagniecenia włókien, za to nie jest tak wrażliwy na poplamienie jak poliamid (oddziaływanie produktów spożywczych i środków chemicznych), w efekcie trudno się barwi, oferując o wiele uboższą kolorystykę, często występuje w postaci kompozycji z włóknami naturalnymi, poprawiając kwestię ich trwałości, nie pogarszając wówczas (a nawet zwiększając) parametr odporności polipropylenu na poplamienie.

 

Akryl – najbardziej z włókien syntetycznych przypomina wełnę, włókna są sprężyste i miękkie, niemniej bardziej od niej wytrzymałe i odporne na wpływ promieni UV, wykładziny z tego materiału oferują szeroką kolorystykę i wzornictwo.

 

Wykładzina dywanowa wełniana, bawełniana, z włókien syntetycznych – elegancka i estetyczna, lecz wymagająca specjalnego do niej podejścia.

 

 

O ile pranie domową metodą nie jest zalecane, to usuwanie plam już tak, istnieją tu sprawdzone metody (rodzaj zabrudzenia – środek naprawczy):

 

 

Rodzaj wykładziny może mieć wpływ na sferę użytkową, tj. łatwości utrzymania w czystości i też zdrowotną, mając na względzie cechy produktu, otóż struktura wykładziny dywanowej tworzy idealne środowisko dla rozwoju roztoczy, problemem są nie tyle same pajęczaki, ile ich uczulające odchody, inna sprawa to ewentualność uczulenia domowników na samo runo wykładziny, tutaj, choć wełna jest naturalna i piękna to niektóre osoby mogą być na nią uczulone a już szczególnie, kiedy wykładzina ma dodatek uszlachetniający sierści koziej.

 

Jakkolwiek pomimo szeregu ograniczeń, entuzjastów w Poznaniu wykończenia podłóg wykładziną dywanową, realizowanego mieszkania pod klucz nigdy brakować nie będzie, jej tekstura daje bezapelacyjny wizaż ciepła i przytulności, kreując np. w sypialni aurę wyciszenia i relaksu, ma też wiele innych walorów, wygłusza pomieszczenie, sprawiając, że akustyka staje się milsza dla uszu, fale dźwiękowe pochłania struktura wykładziny, na wyłożonej nią podłodze jest miękko i miło choćby dla gołych stóp, zabawy i harce malusińskich, w których to upadków jest co nie miara, są dla nich bezpieczniejsze, gdyż każdy dynamiczny kontakt ciała z podłogą amortyzowany jest przez miękką wykładzinę.
Wykładzina dywanowa ma też kolejne atuty, w wersji pokrycia całej podłogi można ją położyć / usunąć bez korzystania z usługi firmy remontowej, pozostanie jedynie kwestia montażu listew przypodłogowych, w wersji listew w które wkłada się przycięty w sklepie pas wykładziny, niepotrzebne będą elektronarzędzia, listwy wyposażone są w taśmę klejącą dwustronnie, produkt ponadto traktować można jako rozwiązanie tymczasowe, w zasadzie to tak powinno się na nią zapatrywać, uszkodzona, podniszczona czy nie świeżo wyglądająca, w każdej chwili może zostać wymieniona na nową, nie generując tak wysokich kosztów usługi oraz materiału jak każdy inny rodzaj wykończenia podłogi w poznańskim mieszkaniu.

 

Budowa wykładziny dywanowej – technologia.

 

Podczas produkcji, firmy je wytwarzające zazwyczaj wykorzystują technikę igłową, polega to na maszynowym wszywaniu pasm włókien w osnowę oraz wzmacnianie powłoką lateksową, stosuje się też technikę pętelkową, welurową, strzyżenia czy mieszaną, rzadziej stosowana technika (jako droższa opcja) to wykładzina tkana albo z włóknami klejonymi.
Wykładzina dywanowa zasadniczo zbudowana jest z trzech warstw; podkładu, osnowy oraz runa.
1. Podkład stanowić może naturalna bądź syntetyczna gąbka (poliuretanowa), juta, filc, ewentualnie guma kauczukowa, rodzaj podkładu definiować będzie kategorię podłoża, na które wykładzina może zostać położona w remontowanym mieszkaniu pod klucz, gąbka i guma kauczukowa są odpowiednie na twarde podłoża, taka wykładzina może być bezpośrednio układana na posadzkę betonową, guma kauczukowa jest jednak dość droga, oba materiały mogą wejść w reakcję z chemią stosowaną podczas usługi czyszczenia wykładziny przez specjalistyczną firmę.
Juta, wchodząca zazwyczaj w system wykładziny naturalnej, okaże się odpowiednim podkładem dla zastosowania na posadzkę z ogrzewaniem podłogowym, utrzymując stabilność wymiarową.
Najbardziej wszechstronnym i uniwersalnym podkładem jest filc, również wpisuje się w naturalną kompozycję wykładziny, nadaje się do każdego rodzaju podłoża, nie pozwala na spiętrzenie wykładziny (nie powstaną najmniejsze wzgórki nadmiaru materiału), doskonale, dodatkowo wycisza wnętrze, jest skutecznym izolatorem cieplnym, w efekcie podłoga w mieszkaniu do remontu wykończona wykładziną z tym podkładem jest cieplejsza a pomieszczenie lepiej wyciszone.
2. Osnowa to materiał nośny, służący utrzymaniu przędzy.
3. Runo stanowi przędza z naturalnych bądź syntetycznych włókien albo ich mieszanki, właściwości wykładziny w sporej mierze zależeć będą od rodzaju włókien, zastosowanych do budowy runa.

 

 

Przeczytaj inne publikacje dotyczące remontu i usługi wykończenia mieszkań pod klucz.

Podłogi drewniane warstwowe – kwestie techniczne, użytkowe i wizualne.

Remont podłogi na drewnianym stropie, przygotowanie jej pod wykończenie.

Podłoga bambusowa – aspekt użytkowy i techniczny.

Zalety i wady podłogi olejowanej.

 

Autor artykułu: Wojciech Gośliński

Opublikowano: 22.07.2019

Oceń artykuł