WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Układanie płytek na płytę OSB.

Układanie płytek wymaga od płytkarza z najętej firmy remontowej znajomości technologii, która obejmuje swoim zasięgiem kwestie nie tylko rodzajów okładziny ceramicznej, gruntów, izolacji wodnych, klejów, zapraw fugowych, ale w szczególności też typu podłoża, na które będą klejone płytki, niektóre z nich nazywane są podłożami trudnymi, gdzie zachowanie reżimu technologicznego oraz fachowość prac przygotowawczych, definiować będą efektywność poczynań płytkarza, co przełoży się na trwałość realizacji remontowej w przedziale układania płytek w poznańskim mieszkaniu do usługi wykończenia pod klucz jego wnętrz.

 

  1. Do tzw. trudnych podłoży pod układanie okładzin ceramicznych należy płyta OSB, jest to produkt drewnopochodny w postaci wiórów drewnianych sprasowanych pod wysokim ciśnieniem oraz przy udziale wysokiej temperatury, spoiwo stanowi wodoodporna żywica, która to powoduje, że powierzchnia płyty OSB w porównaniu do powierzchni otynkowanych czy z płyt gipsowo-kartonowych, charakteryzuje się znacząco zmniejszoną przyczepnością dla wszelkich zapraw klejowych stosowanych podczas usługi układania płytek.
  2. Ponadto płyta OSB jest materiałem dość elastycznym, skomponowanie jej w systemie wykończenia posadzki okładziną ceramiczną, mającą zupełnie inne właściwości w sferze elastyczności, nakłada konieczność przygotowania powierzchni wyłożonej płytą OSB jako wyjątkowo sztywnej i stabilnej, cechującej się do minimum zredukowanym prawdopodobieństwem klawiszowania płyt względem siebie, należycie zamocowane płyty OSB pod działaniem ciężaru człowieka nie mogą się nadmiernie odkształcać czy uginać, pod okładzinę ceramiczną zdecydowanie powinny mieć grubość 22 albo 25 mm.
  3. Płytę OSB dla wyłożenia nią podłogi stosuje się głównie w technologii szkieletowej / drewnianej stawiania domów jednorodzinnych, gdzie stropy mają konstrukcję drewnianą, ale jest też często jedyną alternatywą dla przygotowania posadzki pod wykończenie płytkami na stropie drewnianym, zwykle spotykanym w mieszkaniu do remontu wnętrz w budynku mieszkalnym sprzed powiedzmy wieku, płytę OSB można mocować bezpośrednio do desek podłogowych, jakkolwiek przy tej metodzie firma wykonawcza nie ma sposobności wypoziomowania podłogi, można to uczynić wyłącznie po zdjęciu desek, czyli odkryciu belek stropowych, gęstym (co ok. 40 cm), montażu na mocowania ciesielskie poprzeczek drewnianych o przekroju min. 6 x 4 cm pomiędzy belkami stropowymi przy jednoczesnym poziomowaniu płaszczyzny podłogi, na tak przygotowany ruszt drewniany, mocuje się na wkręty płyty OSB.
  4. Niemniej jednak stabilna, sztywna i wypoziomowana podłoga wyłożona płytą OSB nie jest jeszcze gotowa pod układanie płytek, należy ją przeszlifować mechanicznie szlifierką kątową, stosując papier ścierny o numerze 40-60, następnie dokładnie odpylić / odkurzyć i zagruntować systemowym środkiem gruntującym, w tej materii wiele firm wytwarzających systemy do klejenia okładzin ceramicznych na trudne podłoża oferuje odpowiednie produkty, np. z marki Ceresit dostępny jest grunt Ceresit CN 94 albo CT 19, zaś po dokładnym wyschnięciu gruntu do klejenia płytek na płytę OSB należy używać zapraw klejowych wysoce elastycznych, tutaj firma Ceresit wytwarza szereg klejów; m.in. Ceresit CM 16, CM 17 „Super Flexible”, CM 22 czy CM 77, przy zastosowaniu tego ostatniego kleju jako wersji gotowej zaprawy, gruntowanie płyty OSB nie jest konieczne.
  5. Każdy poznański płytkarz wie, że dla trwałości przedsięwzięcia remontowego, tj. montowania okładziny ceramicznej zwłaszcza na podłodze, płytki układa się tzw. metodą kombinowaną, polegającą na nakładaniu kleju zarówno na podłoże jak i na spód płytki, który zaciąga się cienką warstwą kleju (na ok. 2 mm), wcierając go pacą, klejenie płytek na płytę OSB tą metodą jest bezwzględnie konieczne, przy czym rozpływ zaprawy klejowej pod płytką nie powinien być mniejszy niż 80%.
  6. Nawet najlepiej przygotowane podłoże z płyt OSB, równe, sztywne i stabilne, należy do podłoży, które, jako w swojej budowie drewniane, mając na uwadze również stelaż konstrukcyjny drewniany, może w pewnej mierze rezonować, nigdy takie podłoże nie będzie tak sztywne jak jastrych betonowy, toteż profesjonalne firmy remontowe z Poznania świadczące usługi wykończenia mieszkań pod klucz czy wnętrz komercyjnych, uwzględniając tą okoliczność, jako zwieńczenie układania płytek, tj. fugowanie, stosują zaprawy fugowe elastyczne, może to być np. produkt Ceresit CE 40 aquastatic.
  7. Podłoga o konstrukcji drewnianej, zwieńczona również materiałem wytworzonym z drewna, z uwagi na ową materię rezonowania, jest podłożem, na którym układanie płytek bardzo wielkiego formatu, począwszy już od wielkości płytki 60 x 120 cm, wygeneruje potencjalną możliwość pęknięcia, sztywnej bądź co bądź płytki, przy mniejszym formacie naprężenia rozchodzą się bardziej równomiernie, pracę podłogi kompensować będą szczeliny wypełnione elastyczną fugą, przy nie za dużym formacie płytki będzie ich liniowo więcej, co okaże się korzystniejsze dla trwałości usługi układania płytek, za maksymalny, rozsądny format płytki układanej na płycie OSB można przyjąć 60 x 60 cm.
  8. Podczas remontu łazienki i jej wykończenia, jako wnętrza przygotowywanego mieszkania pod klucz narażonego na zawilgocenie, płytę OSB, podobnie jak każdą inną powierzchnię, zabezpiecza się takim samym preparatem stwarzającym barierę wodną, nie ma tutaj specjalnie dedykowanego produktu z przeznaczeniem na płytę OSB, dobry materiał izolujący z natury stanowi powłokę elastyczną, właściwą na tego typu podłoże, należy tylko pamiętać o przeszlifowaniu i odpyleniu płyty OSB przed nałożeniem warstwy hydroizolacji, fachowo wykonana izolacja wodna szczególnie płyty OSB nie może się obyć bez taśm hydroizolacyjnych wstawianych w naroża, najefektywniejsza wersja izolacji to preparat dwuskładnikowy, np. Mapelastic firmy Mapei.
  9. Swego czasu pojawił się na rynku produkt usprawniający pracę płytkarza, umożliwiający aplikację płytek w jednym cyklu technologicznym, jest to klej i izolacja wodna w jednym, to Atlas Plus S2 Hydro, przy tym dedykowany również na podłoża trudne, tj. na płytę OSB.

 

Nieuwzględnienie przez firmę remontową aspektu specyfiki materiału jakim jest płyta OSB, niedopilnowanie procesu technologicznego tworzącego opłytkowaną podłogę z podłożem z płyty OSB, polegające m.in. na nieprawidłowym mocowaniu płyty OSB, stosowaniu płyty cieńszej niż 22 mm, pominięciu przeszlifowania / odkurzenia, niedbałym zaizolowaniu, użyciu mało elastycznych; kleju oraz zaprawy fugowej, pominięciu układania płytek metodą kombinowaną, może skutkować:

 

 

Przygotowanie podczas remontu i wykończenia wnętrz mieszkania podłoża pod układanie płytek z wykorzystaniem płyty OSB dopuszcza zastosowanie warstwy wylewki samopoziomującej pomiędzy płytą OSB a płytką ceramiczną, jakkolwiek koniecznie dedykowanej na podłoża drewniane i drewnopochodne, płyta OSB tak samo jak pod kontakt z klejem do płytek, musi zostać zagruntowana preparatem odseparowującym jej powierzchnię, poprawiającym przyczepność, dzięki tej metodzie podczas usługi montażu płyty OSB nie trzeba poziomować podłogi, wykona się to za sprawą zaprawy samopoziomującej, co usprawnia realizację remontową, sprawdzone materiały dla wykonania systemu wylewki samopoziomującej na płycie OSB to np: Betonkontakt marki Knauf jako grunt oraz wylewka samopoziomująca Weber Renofloor firmy Saint-Gobain, jej zaletą jest możliwość jednorazowego wylania masy o grubości od 0.5 aż do 5 cm.

 

Zapoznaj się z innymi publikacjami:

Łączenie płytek heksagonalnych z drewnianą podłogą.

Jakie są różnice między gresem szkliwionym a polerowanym?

Płytki kamienne – klasyfikacja i zastosowanie w wykończeniu wnętrz.

Standardy układania płytek ceramicznych.

 

Opracował i opublikował: Wojciech Gośliński

04.07.2019

2.2/5 - (73 votes)