WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Rozmiary płytek ceramicznych – małe, średnie a może bardzo duże?

Wielkość płytki ceramicznej, prócz tekstury, desenia i koloru, ma ogromny wpływ na kreowanie przestrzeni łazienki i innych pomieszczeń remontowanego mieszkania pod klucz, jak kuchni czy salonu. Dzięki odpowiedniemu dopasowaniu formatu płytki ceramicznej do danego wnętrza, możemy je zarówno wizualnie powiększyć, zmienić jego proporcje oraz wydobyć wszelkie atuty, percepcja wykończonego płytkami pomieszczenia w sporej mierze zależna jest od ich wielkości.

 

Małe formaty.

 

Nadają się głównie do wykończenia fartuszka nadblatowego w kuchni, jako akcent na wybranym fragmencie ściany w łazience, salonie, mały format płytki np. 10×10 cm, czy też płytki „metro” 10x20cm lub nieznacznie większej, płytki o wyraziście ryflowanych krawędziach, jest idealny do stylizacji retro, rustykalnej, akcentu na zasadzie popularnego dziś łączenia stylów także w nowoczesnym wnętrzu, w łazience płytkę metro, układając ją w cegiełkę, zazwyczaj stosuje się na wszystkich ścianach, często do wysokości np. 120 – 160 cm albo jednej wybranej ścianie, najlepiej komponuje się z gładko wykończoną powierzchnią, pomalowaną jednolitym kolorem lub z efektem zacierki, przypominającym np. tzw. tynk wenecki.
Mały format płytki 10×10, 10×20 czy15x15 cm można skomponować z większą płytką jako układ modularny, gdzie większy, dominujący format, stanowi wielokrotność mniejszego formatu, tak aby np. dwa, trzy rzędy małej płytki miały długość lub szerokość większej płytki, dzięki czemu dwa, trzy różniące się formaty dobrze ze sobą harmonizują, gdyż co druga lub co trzecia szczelina mniejszej płytki schodzi się w linii ze szczeliną większej, firmy wytwarzające płytki oferują specjalne kolekcje modularne, mamy tutaj kilka formatów płytek jednego wzoru, można je ze sobą swobodnie łączyć, taki układ zazwyczaj stosuje się na podłodze.
Wykładając małym formatem wszystkich ścian łazienki sprawimy, że wyda się ona mniejsza niż jest w rzeczywistości, generalnie każda płaszczyzna podłogi albo ściany „poszatkowana” mniejszymi elementami będzie wydawała się mniejsza niż gdybyśmy wyłożyli ją większymi, tą zależność znają wszyscy designerzy i specjaliści od usługi projektowania przestrzeni mieszkań w Poznaniu.
Jednak małe formaty płytek mają swoje walory, są niepowtarzalne, tworzą coś w rodzaju mozaiki, obrazu, poniekąd dzieła sztuki, to one są najodpowiedniejsze do nadrukowania na nich misternych, wielokolorowych wzorów, wyrazistych struktur lub bardziej delikatnych, mają sporo zdobniczego wydźwięku dając remontowanemu pomieszczeniu zastrzyk energii, za sprawą subtelnej ekspresji kreują iście swojską i kameralną przestrzeń, nie nadają się do stylizacji minimalistycznej, w której mamy do czynienia z ograniczaniem środków plastycznych, a zdecydowanie do takiej, kładącej nacisk na element dekoracyjny.

 

Płytki średniej wielkości.

 

Zaliczamy do nich takie formaty jak 25×40, 20×60, 20×40, 35×40 i wiele podobnych, także podłużne płytki drewnopodobne o długościach 60, 90 lub 120 cm oraz najpopularniejszy podczas usługi; remonty łazienek format 30×60 cm, tutaj proporcje boków płytki 2 do 1 po poziomym ułożeniu, tworzą na ścianie zgrabną układankę, ponadto ten format idealnie pasuje do standardowej wysokości zabudowy stelaża wc wynoszącej 120 cm, wieńcząc półkę stelaża równo z czwartym rzędem płytek.
Format płytki warto „wpasować” w konkretne wymiary opłytkowanej powierzchni, tak aby w efekcie pionowe ścinki płytek wyszły jak największe w odniesieniu do danego formatu, zatem wybierając w sklepie konkretny format, miejmy przy sobie wymiary pomieszczenia lub wybranej ściany, jej fragmentu, przeznaczonych do opłytkowania, z wpasowaniem formatu do wysokości pomieszczenia nie warto zawracać sobie głowy, gdyż istnieją tutaj sprawdzone i efektywne metody zgrabnego zakończenia ostatniego rzędu pełnym formatem, bez przycinania płytki, stosuje się wtedy przejście w gładkie wykończenie ściany cienką płytą g-k licującą się z powierzchnią płytek, pomalowaną w kolorze sufitu lub podwieszany sufit g-k zaraz na styku ostatniego rzędu płytek czy też zabudowę dwupoziomową g-k, odmieniającą i uatrakcyjniającą przy okazji geometrię sufitu.
Jeśli na ścianach łazienki zdecydujemy się na dwa różne formaty, najefektowniej będą się komponować mocno różniące się od siebie formaty, np. 30×60 na 3 ścianach, a na podłodze i jednej ścianie płytka drewnopodobna 90×16 lub 120×23 cm, układ modularny, mijanka lub układ mieszany ze względów wizualnych zarezerwowany jest raczej do wyłożenia podłogi, dodając jej blichtru, podłoga nie jest wtedy jednorodna, sztampowa, wygląda ciekawiej.
Średni format płytek jest najbezpieczniejszy podczas usługi wykończenia mieszkań pod klucz, a szczególnie remontu łazienki, zarówno w sferze łatwiejszego dopasowania układu płytek do danej powierzchni oraz nieskomplikowanych technologicznie aplikacji czy przygotowania podłoża, toteż dzierży prym u płytkarzy, firm projektowych, odbiorców ich usług i wytwórców płytek.
Format 60×60 cm, niegdyś klasyfikowało się jako płytkę dużą, tzn. wielkoformatową, obecnie „wskoczyła” ona do średnich formatów, doskonale się prezentuje na podłodze i to wnętrza dowolnej wielkości, w przeciwieństwie do kwadratowej płytki małoformatowej, ten format dość dużej płytki, na ścianie będzie mniej dekoracyjny niż format 30×60, choć dodatkowo optycznie powiększy wnętrze, lecz raczej wybitnie w duchu aranżacji minimalistycznej.

 

Płytki wielkoformatowe.

 

Wspomniana wielkość płytki 60×60 przez niektórych designerów zaliczana jest też do wielkiego formatu, ale na pewno będą to płytki m.in.: 65×65, 25×70, 30×100, 90×90, 45×90, 32×98, 65×98, 90×180, 120×120, 120×180 czy bardzo popularne 60×120 cm, z uwagi, że są najpraktyczniejsze i dają znakomity efekt wizualny, doskonale komponują się z formatem 60×60 oraz 30×60 cm, mogą być z nimi łączone w układzie modularnym.
Do niewielkiej 4-5 metrowej łazienki, co jest standardem dla nowych mieszkań w Poznaniu, tak duże formaty jak najbardziej też się nadają, jednak wymagają przemyślanego rozplanowania układania płytek, tak aby nie powstały zbyt małe ścinki, mocno nieproporcjonalne do dużej, nieścinanej płytki, łazienka wykończona dużą płytką wygląda nowocześnie, sterylnie czysto i przestronnie.
Bardzo duży format najokazalej prezentuje się na dużych powierzchniach, np. podłogi salonu, wybranego fragmentu ściany, wpływa in plus na przestronność wnętrza, opłytkowana powierzchnia wygląda jednorodnie, z małą ilością wąskich szczelin wypełnionych zaprawą fugową, niewiele jest tu spoin na metr liniowy powierzchni.
Duży format powoduje, że deseń i faktura płytek są lepiej wyeksponowane, gdyż są „poprzecinane” małą ilością spoin, zwykle o niewielkiej szerokości 1-2 mm, trudnej do utrzymania w czystości fugi cementowej mamy tu bardzo mało, tak niewielkie szczeliny pomimo wielkiego formatu możliwe są do uzyskania w wyniku technologii produkcji płytek, które są rektyfikowane, czyli mają specjalnie szlifowane wszystkie boki, przez to cechują się tak dużą dokładnością wymiaru.
Im większy rozmiar płytki, tym równiejsze musi być podłoże, klej nie służy do wyrównywania różnic między płaszczyzną płytki a podłożem, które musi być bardzo równe, z uwagi na ryzyko wytworzenia się nacisku punktowego, warstwa, koniecznie odkształcającego kleju, nie może być grubsza niż zalecił jego producent, bardzo duże płytki układa się na klej rozpływny, ułatwiający płytkarzowi z firmy remontowej manewrowanie ciężką i dużą płytą.
Do dyspozycji są też ultra duże płytki, wytwarzane w technologii Slim, do ich produkcji wykorzystana została nanotechnologia, są średnio o połowę cieńsze od standardowej płytki wielkoformatowej, ale są też w wersji o grubości zaledwie 3 mm, są to prawdziwe „giganty”, mają nawet 100×300 cm, tutaj układanie płytek to wyższa szkoła jazdy, płytkarz musi być perfekcjonistą, płytki te są cieńsze, inaczej z uwagi na sporą wagę wynikającą z rozmiaru, byłyby niemalże nie do ułożenia, wielu producentów przygotowuje wymiary wg zamówienia klienta.
Płytki Slim są wykonane z gresu, podobnym wielkoformatowym materiałem jest spiek kwarcowy, często przygotowywany pod wymiar, jedne i drugie produkty należą do niezwykle niszowych dla wykończenia pod klucz wnętrz poznańskich mieszkań, wymagają niestandardowego, bardzo precyzyjnego i absorbującego podejścia do obróbki oraz układania przez firmę wykonawczą, zarezerwowane są do wybitnie wyszukanych, często wyrafinowanych aranżacji i dla odbiorcy usługi posiadającego grubszy portfel.

 

Podobna tematyka artykułów:

Farby do malowania płytek ceramicznych.

Wybieramy odpowiedni klej do płytek.

Łączenie płytek heksagonalnych z drewnianą podłogą.

 

Autor publikacji: Wojciech Gośliński

11.02.2018

Oceń artykuł