WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Alternatywa dla płytek ceramicznych w łazience.

Przymierzając się do remontu i wykończenia łazienki zazwyczaj stereotypowo myślimy o płytkach ceramicznych, jednak w żadnym razie nie jest to obowiązkowy, wiodący materiał wykończeniowy w łazience, na szczęście istnieją inne sposoby wykończenia, bardzo ciekawe i eleganckie rozwiązania.

 

Szkło.

alternatywa dla płytek ceramicznych w łazienceTo materiał o nowoczesnym wydźwięku, jest tak samo trwały jak płytka ceramiczna, natomiast łatwiejszy w utrzymaniu czystości, powierzchnię szkła zmywa się płynem do szyb, duże tafle szkła eliminują do minimum często trudne w utrzymaniu czystości szczeliny wypełnione fugą cementową, jak jest w przypadku okładzin ceramicznych. Panele szklane mogą być lakierowane od spodniej strony na dowolny kolor, nałożona może też być grafika, fototapeta albo mogą być specjalnie ręcznie malowane, szkło może być w połysku, zmatowione, z efektem szronienia czy spękania. W szkle mogą być wycięte otwory na przyłącza sanitarne, dla zwiększenia bezpieczeństwa panele szklane mogą być hartowane w celu zwiększenia odporności termicznej lub podklejane specjalną folią aby w razie stłuczenia szkło się nie rozsypało. Panele szklane mocuje się na klej do szkła bądź na kołki dystansowe, doskonale sprawdzają się przy strefach mokrych (okolica wanny, kabiny prysznicowej czy umywalki), są idealnym materiałem do awangardowych i śmiałych aranżacji, najpraktyczniejsze są w łazience czy kuchni ale spotykamy je także w innych wnętrzach; salonie, sypialni.

 

Drewno.alternatywa dla płytek ceramicznych w łazience
Tu najczęściej wykorzystuje się je na podłodze, koniecznie musi być wysoce odporne na wilgoć, zwykle to teak (ale też iroko, merbau, badi), których struktura nasączona jest naturalnymi olejkami, ale dla drewna w łazience nie jest wyłącznie zarezerwowana podłoga, designersko wyglądają drewniane blaty pod umywalkowe, półki albo okładziny ścienne, te ostatnie nie muszą być z klejonego litego drewna jak blat, są to często specjalnie fornirowane płyty MDF czy sklejka albo fornir modyfikowany (wiele warstw sklejonego naturalnego forniru pociętego prostopadle na plasterki). Drewno nadaje łazience estetycznego ciepła ale też fizycznego, jest zawsze ciepłe w dotyku, daje komfort pod gołymi stopami, to materiał w sam raz do aranżacji w stylu eko ale też loftowym, rustykalnym albo po prostu klasycznym.

 

Kamień naturalny.alternatywa dla płytek ceramicznych w łazience
Nadaje łazience wyrafinowanego, często ekskluzywnego charakteru, tu niezniszczalny będzie granit, bardziej wrażliwy, ale za to oferujący o wiele większą różnorodność kolorystyczną oraz niepowtarzalny rysunek jest marmur, stosowany jest też polerowany trawertyn lub konglomerat kamienny tj. sproszkowany kamień wymieszany z żywicami i pigmentami, odradzane są natomiast gatunki mocno nasiąkliwe jak np. piaskowiec. Unikać powinniśmy wykładania kamieniem (szczególnie granitem) wszystkich powierzchni, bo nasza łazienka może okazać się dość przytłaczająca i zimna, połączenie np. z drewnem czy gładkimi, malowanymi powierzchniami daje interesujące rezultaty.

 

Farba.alternatywa dla płytek ceramicznych w łazience
Fragmenty gładkich, wymalowanych ścian w połączeniu z okładziną ceramiczną, jakimiś drewnianymi detalami, zdecydowanie wpuszczają do łazienki lekkość i to niezależnie od koloru czy wielkości płytek. Farba koniecznie musi być wysoce zmywalna, najlepiej z dodatkami antygrzybicznymi, dodatkowo każdą wymalowaną powierzchnię możemy zaimpregnować specjalną bezbarwną bejcą albo zwykłym lakierem wodnym, wtedy niestraszne takiej ścianie wielokrotne zmywanie na mokro czy szorowanie. Ale farba to nie tylko jednorodny kolor, istnieją rozmaite techniki i produkty do aplikacji wielobarwnych tzw. efektów dekoracyjnych, zacierek, stiuku, efektu cieniowania, niedomalowania, metalizującego, surowego betonu, itd. W łazience nie warto natomiast decydować się na farbę strukturalną, nigdy dobrze jej nie umyjemy, możemy tylko odkurzać. Wykończenie ścian łazienki z użyciem farb jest najbardziej uniwersalne, gdyż gładkie, malowane powierzchnie zobaczymy w łazience z wystrojem w dosłownie każdym stylu.

 

Tapeta.
Nie jest to zabroniony materiał do łazienki, ale z racjonalnego punktu widzenia tapetą, zresztą koniecznie z przeznaczeniem do wilgotnych pomieszczeń, możemy wyłożyć odcinki ścian nie sąsiadujące bezpośrednio z urządzeniami sanitarnymi typu wanna, prysznic czy umywalka. Wytapetowane fragmenty ścian, podobnie jak gładkie wymalowane fragmenty ścian, dodadzą wszakże łazience lekkości i finezji, zależnie od wzoru są stosowane w nowoczesnych aranżacjach lub stylizowanych np. na styl retro, angielski, wiktoriański.

 

Przeczytaj inne ciekawe wpisy:

Pojęcia związane z płytkami ceramicznymi. Słownik techniczny.

Wielkoformatowe płytki ceramiczne.

 

Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 19.09.2014

Oceń artykuł