WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Zestawienia i kompozycje kolorystyczne.

Tworząc we wnętrzach określone kompozycje kolorystyczne wzorujemy się na projektach i wizualizacjach, które widzimy w magazynach wnętrzarskich, korzystamy też z porad znajomych, czasami zatrudniamy dekoratora wnętrz, ale również ogromnym źródłem inspiracji może być natura, stąd też nierzadko mówi się o barwach natury w przypadku projektowania wnętrz. Natomiast podstawą podczas aranżacji wnętrz zawsze niech będzie taki wybór kolorów, aby pomieszczenia naszego domu odzwierciedlały harmonię i równowagę, którą właśnie funduje nam przyroda, zastanówmy się zatem nad doborem kolorów tworzących wizualny porządek i jedność, w stu procentach zapewni nam to monochromatyczne zestawienie kolorów, czyli skupienie się na różnych tonach takiego samego koloru. Ale kontrast pomiędzy barwami też może być intrygujący i elegancki, co byśmy nie wybrali, zawsze musimy obrać koncepcję gwarantującą nam logiczną i przemyślaną aranżację wnętrza, istotne wtedy będzie także wyznaczenie zależności powstających pomiędzy elementami wystroju czy wyposażenia. Niezależnie czy lubujemy się w pastelowych kolorach czy też w bardziej nasyconych, najbezpieczniejsze będzie wykorzystanie kompozycji monochromatycznej, mamy wtedy pewność, że kolory będą ze sobą współgrały, poza tym da to odczucie spokoju i szyku. Wybierając kontrast, może on być bardziej lub mniej wyrazisty czy krzykliwy, spokojniejsza wersja, to zestawienie harmonijne, jest to dobranie barw sąsiadujących ze sobą w kole barw, będzie to np. niebieski i turkusowy, różowy i fioletowy, pomarańczowy i czerwony czy zielony i żółty, harmonię uzyskamy poprzez wybór tych barw w takiej samej tonacji, tj. nasyceniu. Opcja krzykliwa, szokująca, to kolory leżące naprzeciw siebie w kole barw, wtedy kolory będą mało do siebie podobne, taki śmiały i często ekstrawagancki kontrast będzie zarówno inspirujący i oryginalny, zarazem może jednak spowodować zmęczenie i podenerwowanie, poza tym szybko może się opatrzyć i znudzić.

 

Zasadniczo nie istnieje przepis na określenie czym jest spójność kolorystyczna we wnętrzu, to nasze subiektywne odczuwanie piękna i estetyki korelujące nierzadko ze sferą kultury, obyczajów lub stylem życia definiuje takie a nie inne wybory. Jednakże ubierając nasze wnętrza w kolory zważmy, że spójność tonalna zawsze zapewni nam harmonijną i gustowną aranżację. Bardzo pomocnym przy komponowaniu kolorów do naszego domu będzie wzornik kolorów NCS, ten w wersji elektronicznej da nam pogląd co do czego pasuje, ale najodpowiedniejszy jest tradycyjny wzornik w wersji drukowanej, posługiwanie się nim jest wygodne, nadruk próbki koloru można ustawiać pod różnym kątem do światła, dostawiać do elementów wyposażenia, obserwować co się dzieje z daną barwą zależnie od siły i źródła światła, kolory są tak pogrupowane, aby można było wyodrębnić wszelkie subtelności, różnice, podobieństwa tonalne, znaleźć kolory harmonizujące, dopełniające czy określić od jakiego koloru pochodzi dana barwa pastelowa.
Ale same kolory, pomimo że nazywa się je pierwszoplanowymi aktorami podczas urządzania wnętrz nie wytworzą pożądanego klimatu, istotne będą tekstury, materiały, detale dekoracyjne, wielkość, nasłonecznienie wnętrza, rodzaj sztucznego oświetlenia, wyposażenie wnętrza i wreszcie obrany styl, te wszystkie elementy muszą współgrać z wybranymi barwami, one zaś będą zazwyczaj określać naszą osobowość, temperament, wrażliwość.

 

Przeczytaj również: Czym są barwy neutralne?

 

Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 27.09.2013

Oceń artykuł