WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Szary kolor w aranżacji wnętrz.

Szary, to niejako szara eminencja wśród barw, ostatnio jest bardzo modny i to w postaci koloru na ścianach bądź dodatków oraz wyposażenia. Szary nie bez powodu robi furorę w aranżacji wnętrz, uwielbiają go projektanci i dekoratorzy, szczególnieSzary kolor w aranżacji wnętrz.

 

zafascynowani nim są młodzi ludzie, gdyż to kolor elegancki, szykowny i tłumiący emocje, jest kolorem wybitnie uniwersalnym i neutralnym, będzie dobrze się komponował praktycznie z każdą inną barwą, szara może być ściana bądź każdy inny dodatek oraz element wyposażenia. Odcieni tego koloru zaś jest mnóstwo, najwięcej z wszystkich barw, przyjmuje się, że oko ludzkie może rozróżnić aż do pięciuset odcieni szarości. Szary ma niesamowite właściwości, zależnie od wyboru jego podbarwienia, kolor ten może być zarówno zimnym, surowym, jak i ciepłym, może to być też szary prawie czarny, antracyt, grafit czy też srebrny, rozświetlający wnętrze, prawie biały, gołębi, khaki. Ponieważ niektóre odcienie podobne są do barwy betonu, stali i srebra, dlatego doskonale pasują do nowoczesnych, minimalistycznych i industrialnych wnętrz, ale również do stylowych i klasycznych, będąc idealną przeciwwagą dla tzw. słodkich, ciepłych kolorów. Szary, to kolor praktyczny prawie do każdego pomieszczenia: salonu, kuchni, łazienki lub sypialni, perfekcyjnie zaakcentuje przestrzeń bogatą w rozmaite faktury, pewnie nie tryska optymizmem, ale w zamian na dzień dobry oferuje spokój, równowagę, a właściwe skomponowanie z kontrastującymi lub subtelnymi barwami i różnymi materiałami, zapewnia nam piękne i efektowne wnętrze z klasą. Zależnie od wybranej aranżacji, szary możemy wykorzystywać na sporo sposobów, kolor ten będzie nam definiował charakter wnętrza, kolor ten wybiorą osoby znudzone przesłodzoną kolorystyką, bielą czy beżami, szukające równowagi w aranżacji własnego mieszkania oraz nowatorskich i śmiałych rozwiązań w aspekcie urządzania swoich wnętrz.

Aby aranżacja z użyciem szarości nie wyszła mdła i nudna, tylko śliczna, przyjazna i fascynująca, należy zwrócić uwagę na właściwości tego koloru:

1. Podobnie jak biel czy czerń, jest to kolor klasyczny, ponadczasowy, neutralny i uniwersalny, niektórzy mogą go kojarzyć z deszczowym dniem, mgłą, zapadającym zmrokiem, tajemnicą, surowością, ale też ze skromnością i harmonią, jest wyrafinowany i efektowny, prosty, dyskretny i szalenie wszechstronny, szary nigdy nie pobudza naszych emocji, nawet w najciemniejszym wydaniu nigdy nie będzie agresywnym kolorem, daje odpoczynek naszym oczom, jest dobrym lekarstwem na zalewanie nas rozmaitymi bodźcami przez otoczenie.

2. Szary dlatego jest niezwykły, gdyż zależnie od wybranego odcienia i intensywności barwy, możemy stworzyć całkowicie odmienne efekty, jasno szare wnętrze będzie miało kompletnie różny klimat od tego z ciemniejszymi szarościami, jednocześnie szarość inaczej będzie wyglądać w pojedynkę, niż w kombinacji z innymi barwami, które mogą być zarówno ciemne bądź jasne, zimne lub ciepłe, intensywne czy łagodne, możliwości zestawień jest wyjątkowo dużo.

3. Szary to kolor spokoju i król tła, wprowadzi do wnętrza równowagę, jest bezpiecznym partnerem dla wszelkich innych kolorów, można go „zatrudnić” do bardzo wielu zadań, może być kolorem wiodącym, doskonałym tłem dla innych barw i kolorystycznych dodatków, bazą, ale również dodatkiem czy idealnym przejściem tonalnym pomiędzy ciepłymi a zimnymi barwami oraz intensywnymi a delikatnymi, dobrze też akcentuje rozmaite faktury. Szarym bez wątpienia można też zaaranżować wnętrze minimalistyczne, wręcz ascetyczne.

4. Tzw. czysty szary, który jest neutralny i achromatyczny, tj. niekolorowy, nie zawierający żadnych kolorowych pigmentów, ma sporo tonacji pomiędzy bielą a czernią, przynajmniej kilkadziesiąt, przypisujemy mu nazwy odcieni: platynowy, siwy, srebrny, stalowy, popielaty, grafitowy bądź marengo, są to umowne nazwy grup tego koloru. Natomiast szary, to także barwy z domieszką różnych kolorowych pigmentów, i tu powstaną kolory szarego, zarówno o zimnym, jak i cieplejszym wydźwięku, co zobaczyć można na wzorniku NCS, zatem szary, to odcienie od prawie białego, aż po np. antracyt z nutą zielonego, niebieskiego bądź fioletowego. Istnieją też takie kolory, jak ciepły khaki czy zimny gołębi, są to szarości, w których barwa szara będzie dodatkiem, nie zaś bazą, będą to również np. płowy, siny, pudrowy róż bądź kolor wypalonej cegły, nazywamy je przygaszonymi „brudnymi” kolorami.

5. Szary kolor doskonale złagodzi intensywne, żywe barwy, dobrze zarazem z nimi kontrastując, choć jednocześnie w spektakularny sposób podkreśli ich barwę, nie będzie ostrzejsza lecz czystsza, lepiej czytelna, będzie to np. ciemny fiolet, burgundowy, bordowy, czerwień, mocny żółty, pomarańczowy, turkusowy, limonka, trawiasta zieleń, zaś delikatniejsze i spokojniejsze zestawienie uzyskamy łącząc właściwy odcień szarości m.in. z czekoladowym brązem, szarobrązowym, czy z pastelami: jasną zielenią, różem, żółtym, kością słoniową, kremowym, czy też błękitem.

6. Najmniej ryzykowne są jasne odcienie szarości, które będą wspaniale korespondować np. z białymi meblami i innymi dodatkami czy stalowymi elementami, poza tym jasny szary, a zwłaszcza w zimnym odcieniu, powiększa optycznie pomieszczenie. Jeśli spodoba nam się głębia i dostojność bardzo ciemnego szarego, np. grafitowego, to pomalujmy nim tylko jedną ścianę, bądź jej fragment, niech to będzie powierzchnia, którą pragniemy wyraźnie zaakcentować.

7. Jeśli ktoś kocha wnętrza monochromatyczne, a nie lubi klasycznej bieli, to szary będzie dla niego idealny, dobrym przykładem na ”ubranie” wnętrz w szarość mogą być mieszkania typu loft, w których często wykorzystywana jest betonowa okładzina ścienna czy podłogowa i inne szare dodatki, wykończenia czy wyposażenie, do monochromatycznego wystroju odpowiedni będzie np. jakiś dynamiczny wzór na ścianie, mebel o wyszukanym wzornictwie lub w miarę ekspresywny akcent kolorystyczny.

8. Jeżeli chcemy uzyskać spokojną, stonowaną aranżację, bez szaleństw, nie wprowadzajmy do szarego wnętrza innych barw, natomiast aby pokój nie był monochromatyczny i nudny w wyrazie, zastosujmy koniecznie z dwa, trzy odcienie szarości, jednak nie łączmy w jednym pomieszczeniu szarości o odmiennym podbarwieniu, czyli np. szarego wpadającego w zieleń z szarością z nutą niebieskiego, dojdzie do nieprzyjemnego dla oka konfliktu. Jeśli chcemy mieć kilka odcieni szarości, powinniśmy zastosować jej gradację, jako dwa, trzy odcienie różniące się od siebie intensywnością, czyli upraszczając: należy wybrać barwy z tego samego paska wzornika NCS, bądź z dwóch sąsiednich pasków, ale w tym samym rzędzie. Warto zastosować różny odcień szarości na każdej ścianie, a na okiennej najjaśniejszy. Fantastycznie może się prezentować np. srebrzysta szarość bądź błyszczący stalowy lub srebrny detal na tle bardzo ciemnej ściany, będzie to intrygująca kompozycja.

9. Do wnętrz zalanych naturalnym światłem spokojnie można stosować zimne odcienie szarości z nutą niebieskiego, będzie to barwa chłodna, ale uspokajająca, natomiast w pomieszczeniu z ubogą ilością światła słonecznego, bardziej sprawdzi się szary w cieplejszych odcieniach. Zimne odcienie szarości tj. np. z zielonymi tonami, będą miały dość surowy wydźwięk, jednakże z odcieniami khaki lub ciepłej oliwki, wnętrze może zyskać na przytulności. Większość odcieni szarości jest chłodna, jednak w kompozycji z ciepłymi, w miarę wyrazistymi barwami (jako np. dodatki), wnętrze absolutnie nie wyda się zimne w odbiorze, będzie przyjazne i posiadające swoisty klimat. Duże pomieszczenia i zatem większe powierzchnie ścian doskonale nadają się dla jasnych oraz ciemniejszych szarości, w małym wnętrzu dobrze jest zastosować tą samą szarość na suficie, co na ścianach, ale o dwa tony jaśniejszą albo zestawić ją np. z bielą, écru, jasnym beżem, kością słoniową, jasnozielonym, błękitem bądź brzoskwiniowym w postaci koloru innej ściany czy dodatków.

10. Należy uważać przy wybieraniu odcienia szarości farby, bo często okazuje się, że po pomalowaniu ścian jest zbyt ciemny, przygnębiający i ponury, bo szary w intensywnym wydaniu jest piękny, ale na niewielkich powierzchniach, np. fragmencie ściany, wtedy uratowaniem sytuacji będzie pomalowanie jednej ściany na jasny, pastelowy kolor bądź przyozdobienie wnętrza w bardzo jasne dodatki i wykorzystanie sprawdzonych i bezpiecznych kolorów w połączeniu z szarym, tj. np. bieli czy écru, które skutecznie i radykalnie przełamią powierzchnie ścian ze zbyt ciemnym szarym. Poza tym i tak szary w pojedynkę będzie dość monotonny, aby wydobyć jego walory, szare wnętrze potrzebuje trochę kolorystycznych akcentów w postaci mebli i dodatków o żywszych barwach.

11. Szary świetnie wygląda w kompozycji z różnymi fakturami i materiałami, większość z nich może być szara lub w innych barwach, mogą to być tynki strukturalne, wzorzysta, barwna tapeta, kamień, płytki ceramiczne, naturalne tkaniny, szkło, stal, drewno w naturalnych odcieniach, każde z tych elementów doda szaremu wnętrzu splendoru i uroku. Wnętrza z udziałem szarego, to z reguły nowoczesne aranżacje, fajnym pomysłem w szarym pokoju jest położenie fototapety z motywem natury bądź industrialnym na fragmencie bądź całej najbardziej wyeksponowanej ścianie lub powieszenie np. czarno biało szarej grafiki w ramie jak obraz np. z motywem abstrakcyjnym, architektonicznym lub postacią, wielobarwną grafikę można też z powodzeniem zaaplikować malując wzory i motywy na całej ścianie. Takie wyraziste, odważne detale, także te o nasyconej energią kolorystyce, uatrakcyjniają i ożywią przestrzeń, nadadzą nieszablonowego charakteru pomieszczeniu, jednocześnie przykują uwagę i zlikwidują nudę.

12. Jeśli nie mamy przekonania do szarości na ścianach, to pomyślmy o nim w postaci dodatków, a może to być np. grafitowa kanapa, ciemno szare meble, narzuta, srebrzyste poduszki, karnisze, abażur lampy, popielaty dywan, wazon, rama obrazu, etc., które szykownie będą wyglądać np. na tle białych czy kremowych ścian. Jednak z ilością srebrzystych czy grafitowych dodatków nie przesadzajmy, wystarczy ich tylko kilka, bo pojawi się chaos.

13. Raczej nie stosujmy szarego w pokojach dziecięcych, my dorośli możemy się otaczać szarymi kolorami, bo prócz wielu swoich zalet przy okazji wycisza nasze emocje, ale dziecko potrzebuje barw inspirujących, pobudzających, a jeśli już uspokajających, to błękitów czy jasnych zieleni, większość odcieni szarości dla dzieci będzie nijaką i smutną barwą, bo czy widzimy dużo zabawek w tym kolorze?

 

Szary kolor w:

SALONIE               SYPIALNI               ŁAZIENCE

 

Przeczytaj też: Charakterystyka koloru szarego

 

Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 03.03.2013

Oceń artykuł