WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Słoneczne barwy we wnętrzach.

Słońce zależnie od pory dnia może mieć różne odcienie, od słonecznego żółtego o południu, po pomarańczowy podczas zachodu, za każdym razem zachwycając nas swoim mistycznym pięknem i majestatem, tą przyjemną dla oka kolorystykę często stosuje się w wykończeniach wnętrz.

Do słonecznych odcieni zaliczamy jasne żółcienie czy rozjaśnione oranże, wywodzące się z połączenia czerwieni i właśnie żółtego, to kolory natury, optymistyczne, radosne i pobudzające, wybitnie ciepłe barwy, kojarzone z beztroską wakacji, rozjaśnią każde pomieszczenie, tworząc aurę przytulnego i przyjaznego.

 

Mają niesamowite właściwości.

 

Lista walorów tych barw jest dość długa, prócz tego, że nas regenerują, poprawiają humor i subtelnie ożywiają, budują też dobry nastrój oraz odprężają i rozweselają, dodają energii i wiary w siebie podnosząc nas na duchu, aktywują emocje i inspirują, motywują oraz zachęcają do działania, uaktywniają pracę mózgu, likwidują odrętwienie, otwierają i rozjaśniają umysł, aktywując psyche i wzmacniając nasz system nerwowy.
Aspekt psychologiczny tych barw to witalność, kreatywność, serdeczność, żartobliwość, figlarność, uniesienie czy też lekkie nastawienie do otoczenia i życia, żółty symbolizuje intelekt, intuicję, umysł czy mądrość, pomarańczowy zaś przyswajanie nowych idei, wyzwolenie się z mentalnych ograniczeń.
Nadają się praktycznie do każdego pomieszczenia, rozświetlając, nadając mu charakter ciepłego i przytulnego, stosowane są przez designerów w rozmaitych stylizacjach remontowych; klasycznych, ultra nowoczesnych czy też rustykalnych, szczególnie w pokojach dziecięcych sprawdzą się idealnie, gdyż stymulują dziecko umysłowo, poprawiając jego pamięć i koncentrację, uszczęśliwiają oraz rozweselają, pobudzają twórczo i intelektualnie, działają antydepresyjnie, dodają pewności siebie oraz pomagają zwalczać melancholię, wzmagają poczucie bezpieczeństwa oraz łagodzą stres, pobudzają apetyt, co interesujące, pozytywnie oddziałują na układ odpornościowy dziecka.
Wpływ tych barw na całą sferę psychosomatyczną człowieka nie powinien ujść uwadze firmy projektowej, w opcji jeśli skorzystaliśmy z jej usługi.

 

Metody aranżacji.

 

W wykończeniu wnętrz remontowanych mieszkań z zastosowaniem żółtego czy pomarańczowego z zasady wykorzystuje się jasne pastele, stonowane i spokojne, powiększające optycznie dostępną przestrzeń mieszkalną, ale uwaga, zbyt ostre i intensywne odcienie tych kolorów mogłyby zadziałać odwrotnie, rozdrażniając i pomniejszając pomieszczenie, w mocniejszej wersji stosuje się je zatem raczej jako energetyzujące dodatki o niewielkiej powierzchni koloru.
Żółcienie i pomarańcze w jasnym, pastelowym wydaniu są łagodne dla narządu wzroku, można nimi pomalować całe ściany, łącząc także żółty z pomarańczowym w jednym pomieszczeniu, choć nie należą do neutralnych barw, to doskonale komponują się z wieloma kolorami, nie tylko z przeciwstawnymi, jak błękity, zielenie, ale też z bielą, szarościami, fioletowymi, czerwonymi czy czarnymi dodatkami, nie trzeba ich stosować na wszystkich ścianach aby ocieplić salon lub sypialnię, wystarczą także jako akcenty, tzw. plamy kolorystyczne na jednej czy dwóch ścianach.
Mogą stanowić kolor bazę, dominujący we wnętrzu, ale równie dobrze sprawdzą się w zrównoważonej kompozycji kolorystycznej z inną, kontrastującą lub uzupełniającą barwą, ale o podobnie jasnym odcieniu, mocniejsze kolory w sąsiedztwie jasnych pasteli żółcieni i pomarańczowego to raczej dodatki.
Jasny żółty mocno odbija promienie słoneczne i też sztucznego światła, sam jak gdyby świecąc, dobry jest zwłaszcza do mało doświetlonego pokoju np. z oknami na północ, uważać należy z jego ilością w pokoju bardzo dobrze doświetlonym naturalnym światłem, pamiętajmy przy tym, że szczególnie pomarańczowy, w kuchni poprawi apetyt, znakomicie czują się z nim osoby w każdym wieku.

 

Wpuśćmy słońce do naszych wnętrz.

 

Przy pomocy palety jasnych żółcieni i pomarańczy wykreujemy w remontowanym, poznańskim mieszkaniu szerokie spektrum intrygujących, ciekawych i modnych stylizacji, za każdym razem ciepłych i przytulnych, dobitnie kojarzących się z pięknym, słonecznym dniem, kiedy to najlepiej się czujemy, znika wtedy chandra, przygnębienie czy stres, pojawia się chęć do działania, optymistyczne nastawienie do życia.
Pomieszczenia mieszkania ze ścianami w tych barwach zawsze będą lekkie, apetyczne, słodkie, trochę cukierkowe, na pewno ożywcze i kojące, z pierwiastkiem dziecięcej radości i promiennego optymizmu, wyciszając negatywne emocje, znakomicie oddziałując na samopoczucie domowników, pomagając się efektywnie zrelaksować, odczuć prawdziwe ciepło, gdyż fizycznie to barwy ciepłe, a określają to długości fal elektromagnetycznych tych barw.
Na życzenie dynamizmu wnętrzu dodadzą farby w wykończeniu półmatowym, przy bezpośrednim świetle słonecznym na powierzchni ściany powstaną wtedy refleksy świetlne, ściana będzie miejscami lśniła, zaś dodatkowej przytulności i kameralności pomieszczeniu dodadzą farby w pełni matowe, od których promienie światła odbijając się, są równomiernie rozpraszane.

 

Zapoznaj się również z publikacjami: 

Ponadczasowe pastele górą

Trend na ciemnie, stonowane barwy w aranżacji wnętrz.

 

Autor publikacji: Wojciech Gośliński

24.05.2017

5/5 - (1 vote)