WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Pomarańczowe akcenty.

Pomarańczowy to spektakularny, naturalny kolor, pojawia się z wielką intensywnością w czasie złotej polskiej jesieni, przesiąkniętej wyjątkowo pięknymi zabarwieniami z ich bogactwem i doniosłością, zastępuje soczystą zieleń niektórych liści, różnorodnością odcienipomarańczowe akcenty pomarańczu, las czy park przechodzi wtedy barwne przeobrażenie, dominują pomarańczowe mieniące się liście, urzekają nas żywe i dynamiczne, wręcz świecące własnym światłem w promieniach słońca oranże, ale piękny jest także sam zachód słońca, dlaczego więc te barwy nie miałyby nas zachwycać w naszych wnętrzach, co do których mamy akurat w planie remont i prace wykończeniowe?

Zważmy wszakże, że prace malarskie są najprostszymi z całego zakresu usług remontowych, to w zasadzie tylko lifting, jednak mogący zmienić naprawdę wiele, w końcu ściany ze swoimi kolorami są pierwszoplanowymi aktorami każdej aranżacji, odcienie pomarańczowego na wybranej ścianie albo też w postaci pomarańczowych dodatków, wprowadzą do wykończonego wnętrza bardzo przyjazną i optymistyczną atmosferę, zwłaszcza w okresie szarugi jesiennej czy zimy, gdy dni są krótkie, niebo często szare, temperatura na zewnątrz nie za wysoka, taki zastrzyk gorącego i energetycznego pomarańczowego poprawi nam humor, doda pozytywnej energii oraz chęci do życia.
Pomarańczowy z natury rzeczy musi być kolorem uszczęśliwiającym, gdyż to połączenie równie radosnych odcieni czerwieni i żółci, dwóch najbardziej ciepłych, energetycznych i pobudzających do działania barw.
We wnętrzach barwa ta oznacza optymistyczne podejście do życia, kreatywność, witalność, asertywność czy też spontaniczne zachowania mieszkańców, dzieli się na mnóstwo odcieni, od bardzo subtelnych po dość intensywne, zawsze jednak rozjaśniając każde remontowane pomieszczenie i budując u użytkowników mieszkania lepszy nastrój.
To własne upodobania określą jak intensywny odcień pomarańczowego wybierzemy do naszego salonu, sypialni, gabinetu, im barwa będzie ciemniejsza, tym na mniejszym fragmencie ścian powinna być zastosowana, gdyż mocny pomarańcz w dużej dawce, tj. na większej płaszczyźnie ścian, przyniesie odwrotny skutek, może męczyć, zaburzać naszą koncentrację, relaks czy po prostu rozpraszać.
Pomarańczowy w aranżacji wnętrz jest jak dobre lekarstwo, które należy przyjąć w odpowiedniej dawce, barwę tę powinno się połączyć z innymi kolorami, które uwydatnią tzw. pomarańczową kolorystyczną plamę, akcent dekoracyjny, mający przykuć uwagę w eleganckim i komfortowym wnętrzu naszego mieszkania czy domu.
Dlatego w wystroju poznańskich mieszkań pomarańczowy traktujmy jako dodatek, nigdy jako kolor dominujący, tylko jako dynamiczny i wyrazisty akcent remontowanych i urządzanych pomieszczeń.
W salonie kolor ten poprawi nam nastrój, dobrze wpłynie na nasze psyche, subtelnie ożywi, doda wiary w siebie, w kuchni zwiększy apetyt niejadkom, gdyż to barwa wzmacniająca łaknienie, rozweseli pokój dziecięcy, zmotywuje nasze pociechy do działania, zainspiruje i doda otuchy, pobudzi intelektualnie i twórczo, złagodzi stres, doda optymizmu, korzystnie wpłynie na układ odpornościowy, w sypialni stosujmy go z umiarem, tutaj potrzebujemy wyciszenia, nie pobudzenia, w łazience wątpliwy do wykorzystania jako detale wykończeniowe, wyłącznie może jako ręcznik, kubek, etc., tutaj relaksuje nas gorący prysznic, zajmują zabiegi higieniczne, nasze łazienki w większości nie są za duże, a kolor ten lubi przestrzeń.
Pomarańczowy zdecydowanie nadaje się do nowoczesnych wnętrz, także rozmaitych awangardowych, przede wszystkim jednak pogodnych aranżacji, preferowany przez ludzi młodych duchem, bez kompleksów i uprzedzeń, otwartych na nowe idee, może uatrakcyjnić pomieszczenie bez wyrazu, rozjaśniając je, dodając dynamizmu i ekspresji.
Czysty pomarańcz nie ma nic do ukrycia, jego siła na dodatku dekoracyjnym czy fragmencie ściany odzwierciedli naszą charyzmatyczną osobowość, poprawi efekt dekoracyjny danego elementu wystroju czy wyposażenia świeżo wyremontowanego i wykończonego, eleganckiego, wysublimowanego, poznańskiego wnętrza.
Pomarańczowy dobrze czuje się w sąsiedztwie neutralnej bieli, czystej szarości czy barw na przeciwległym kole kolorów; głównie kontrastujących odcieni niebieskiego, ale dobrze mu też przy odcieniach żółtego, fioletowym, kremowym, piaskowym, niektórych odcieniach brązowego.
Jeśli łączyć pomarańcz, to z bardziej stonowanymi, pastelowymi kolorami, tylko tak okiełznamy jej moc i emanującą energię, ochłodzimy bielą lub błękitem, uspokoimy popielatym, écru, w zestawieniu z inną intensywną barwą zatracimy na sensie zastosowania pomarańczu, efekt przyciągnięcia uwagi zaniknie, byłoby to właściwe raczej do aranżacji pop-art.
Barwa ta nie nadaje się do tworzenia na ścianie efektu cieniowania, czyli połączenia kilku odcieni oranżu, powstanie wrażenie rozmydlenia koloru.
Pomarańczowy jest zawsze modny i apetyczny, dobrze się z nim czują osoby w każdym wieku, nie musi być stosowany na ścianie w ogóle, wystarczy jako jeden, góra trzy żywe dodatki i to zrobi swoje, rozgrzeje i uatrakcyjni prawie każde pomieszczenie, tchnie świeżą energią w przestrzeń mieszkalną, dlatego większości z nas kolor ten tak się podoba.
Z uwagi na jej energię stosujmy pomarańcz z umiarem, przed zamówieniem usługi remontowej u firmy wykończeniowej, w tym malowania, warto zainspirować się magazynami wnętrzarskimi, ewentualnie skorzystać z pomocy firmy designerskiej, projektanta z wykształceniem plastycznym, których w Poznaniu nie brakuje.

 

Przeczytaj też: 

Charakterystyka koloru pomarańczowego

Psychologia koloru pomarańczowego

 

Opracowanie: Wojciech Gośliński

Data publikacji: 13.11.2015

Oceń artykuł