WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Jakie kolory jak wpływają na dziecko?

Czerwony

Dziecko apatyczne, ospałe pobudzi do działania, zmobilizuje do aktywności fizycznej, działając stymulująco na pracę mózgu jako duży zastrzyk energii, dlatego nie jest zalecany dla dzieci nadpobudliwych i zbyt nerwowych. Wpływa na wzrost ciśnienia krwi zwiększając produkcję hemoglobiny (czerwonych krwinek), co ciekawe, niejadkowi poprawi apetyt, wzmagając go. Jednakże niezależnie od temperamentu dziecka należy uważać z nadmierną powierzchnią tej barwy w pokoju dziecinnym, najlepiej spełni swoją funkcję wyłącznie w postaci dodatków i elementów wyposażenia, może to być krzesło, lampa, dekoracja na ścianie itd., to w zupełności wystarczy. Nie zalecany do malowania całych ścian ze względu na swoją „energię” oraz wizualne zmniejszenie wnętrza. Ogólnie jednak kolor ten jako akcent, detal wyposażenia jest wskazany w pokoju dziecka, bowiem dzięki niemu nasza pociecha będzie miała więcej sił, woli i chęci do działania, niezbędnych podczas różnych aktywności, typu zabawa, nauka.

 

Pomarańczowy

 

Podobnie oddziałuje na dziecko, jak czerwony, jednak o wiele delikatniej, łącząc w sobie właściwości pobudzającej i energetyzującej czerwieni oraz żółtego, koloru stymulującego umysłowo i uszczęśliwiającego. Barwa pomarańczowa dodatkowo może pobudzić twórczo i intelektualnie, wpłynąć na emocje dziecka, jednocześnie złagodzić stres, stymulować apetyt oraz dodać optymizmu. Nie przypadkiem pomarańczowy często stosowany jest w dziecięcych szpitalach z uwagi na jeszcze jedną właściwość, polegającą na pozytywnym oddziaływaniu na układ odpornościowy. Dzięki swoim wszystkim cechom jest bardzo odpowiedni do pokoju każdego dziecka, a tym bardziej dziecka rozpoczynającego naukę w szkole. Pomarańczowy będzie dobry jako różne dodatki, zasłona, dywan etc. lub też jedna ściana w tym kolorze, jeśli wszystkie ściany, to w jaśniejszym wydaniu.

 

Żółty

 

Stosowny do pokoju każdego dziecka, szczególnie zaś dziecka miewającego stany lękowe, smutnego, nieśmiałego, mającego kłopot z nawiązaniem kontaktu z rówieśnikiem. Wszystko dzięki właściwościom koloru żółtego polegającym m.in. na stymulacji układu nerwowego, pobudzaniu, działaniu antydepresyjnym, rozweselaniu, wprawianiu w dobry nastrój, pomocy przy zwalczaniu melancholii, wzmaganiu poczucia bezpieczeństwa, dodawaniu pewności siebie oraz poprawianiu pamięci i koncentracji, z tego ostatniego powodu do zastosowania np. w sąsiedztwie biurka dziecięcego. Tak, jak pomarańczowy, korzystnie wpływa na zdolności intelektualne, jest radosny i przyjazny, rozjaśniający wnętrze, najlepiej stosować w niejaskrawym, jasnym słonecznym odcieniu, można nim wtedy malować duże powierzchnie ścian. Nie jest jednak polecany dziecku nerwowemu i nadpobudliwemu. Żółty doskonale komponuje się z nasyconymi kolorami, nie burząc estetyki pokoju.

 

Zielony

 

Ma działanie wybitnie odstresowujące i uspokajające, zalecany dla każdego dziecka, idealny zaś do pokoju dziecka nadpobudliwego, nerwowego i agresywnego, nadmiernie aktywnego, wykazującego także zmęczenie. Zieleń, podobnie jak róż działa kojąco na wszystkie nasze zmysły, inspiruje i pobudza, ułatwi zasypianie i wypoczynek, zrelaksuje, odpowiedni dla dziecka lękliwego, mającego niską samoocenę oraz brak wiary w siebie i innych. Z natury rzeczy jest jednak kolorem chłodnym, dlatego należy wybierać tony jasne, wesołe, sprawiające wrażenie ciepła, wtedy wnętrze będzie miało pozytywną aurę, sprzyjającą zabawie. Barwa ta jest bardzo wskazana do każdego dziecięcego pokoju podczas jego aranżacji. Pomimo istnienia bardzo wielu odcieni trzeba jednak zachować rozwagę, jeśli chce się nim pomalować całe ściany, intensywniejszy może wizualnie przyciemniać wnętrze, dla niemowląt zalecany raczej w postaci dodatków, czyli zasłona, zabawki, dekoracje itd. Zieleń w pokoju dziecięcym dobrze współgra z odcieniami żółtego, pomarańczowego czy turkusem.

 

Niebieski

 

Kolor ten chłodzi emocje, działa wyciszająco, zdecydowanie sprzyja koncentracji i pracy twórczej, ułatwia zasypianie, podobnie jak kolor zielony kapitalny jest dla dzieci agresywnych, nerwowych, nadpobudliwych, ale uwaga, wpływa ujemnie na apetyt, dla niejadka zatem nie zalecany, za to udowodnione jest przeciwbólowe działanie tego koloru, może delikatnie koić np. bóle stawów czy głowy. Pomimo, że należy do barw chłodnych, w połączeniu np. z pastelami, typu: żółty, brzoskwiniowy, migdałowy, żółtokremowy, łososiowy, tj. kolorami emanującymi ciepłym, przyjaznym i kojącym klimatem, będzie idealnie harmonizował. Czysty błękit będzie działał pobudzająco oraz odświeżająco, sprzyjać będzie rozwojowi chłopca w kierunku pewności siebie, indywidualizmowi oraz niezależności, cech kojarzonych z męskością. Błękit emanuje ponoć męską energią nieba i co naturalne, najczęściej spotykany jest w pokojach chłopców, co nie musi być oczywiście regułą.

 

Fioletowy

 

Podobnie, jak niebieski czy zielony jest kolorem uspokajającym, sprzyja kreatywności dziecka, pozytywnie wpływa na wyobraźnię, stymuluje fizyczne uczucie zmęczenia, odpowiedni na bezsenność. Raczej nie zalecany dla dzieci przewrażliwionych, z niską samooceną, z problemem nawiązywania kontaktów z innymi dziećmi. Fiolet może być kolorem do wnętrza dla chłopca, jak i dziewczynki, w zestawieniu z różem wytworzy pokój o subtelnej dziewczęcej atmosferze.

 

Różowy

 

Różowy pomimo powstania z połączenia bieli z czerwienią, w odbiorze różni się kolosalnie od tych dwóch kolorów. Jest to kolor kojący, wyciszający, romantyczny, bajeczny, w jasnym wydaniu wyjątkowo delikatny, uważany za pełen kobiecości, czułości, stwarzający aurę bezpieczeństwa, emanujący żeńską energią Ziemi. Z wszystkich tych powodów kojarzony jest jako kolor wybitnie dziewczęcy, dlatego w ich pokojach najczęściej jest stosowany, czy to w formie dodatków, czy w postaci wymalowanych dużych powierzchni ścian, jednakże nie jest to kolor obowiązkowy u dziewczynek.

 

Biały

 

Jest kolorem chłodnym i monotonnym, warto go więc przełamać w kierunku śmietankowego, kremowego, co od razu zmieni jego postrzeganie, będzie kolorem ciepłym, jednocześnie bardzo przyjaznym dziecku, szczególnie niemowlakowi oraz wybitnie neutralnym, zarówno dla wystroju wnętrza, oraz co znamienne, w aspekcie zdrowotnym. Nie ma co się obawiać, że będzie to kolor nudny, nie zapominajmy przecież o sporej liczbie ożywiających dodatków w postaci m.in. wielokolorowych zabawek, stolika, lampy, zasłony, dywanu, fototapety czy innej dekoracji, tak jasny kolor może okazać się doskonałą oprawą dla wszystkich tych kolorowych sprzętów.

 

Przeczytaj:

Jaki kolor do jakiego wnętrza – pokój dziecięcy

Jaki kolor do jakiego wnętrza – pokój młodzieżowy

 

Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 29.09.2012

Oceń artykuł