WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Czerwień we wnętrzach.

Kolor ten widzimy w naszym ubraniu, przyrodzie, zawsze jako plamę kolorystyczną, dynamiczny akcent mający zwrócić uwagę i nadać kolorytu, ożywić. To samo dotyczyć powinno naszych wnętrz, aranżacja dotycząca kolorystyki jeśli czerpie z czerwieni, to właśnie jako na akcencie,

niewielkim fragmencie ściany, elemencie wyposażenia, dekoracji.

Czerwień jest najbardziej gorącym, energetycznym, pełnym życia i pobudzającym kolorem, jednocześnie pozytywnym, motywującym, inspirującym i radosnym, najmocniej stymuluje naszą psychikę, może pobudzać akcję serca oraz krążenie krwi, wzmaga apetyt, budzi też sporo emocji, w nadmiarze może zdecydowanie rozdrażniać, ale jako dodatek, okazać się może idealnym lekarstwem na monochromatyczne, chłodne i nudne wnętrze, czerwień posiada spory potencjał w dekoracji wnętrz.
Czerwień kojarzymy z miłością, siłą, ale też z niebezpieczeństwem, te cechy czerwieni mogą nam podnieść ciśnienie, dosłownie i w przenośni, więc podczas jej dawkowania musimy zachować umiar, z tą barwą należy obchodzić się nad wymiar ostrożnie i rozważnie.
Czerwony nie jest łatwy w dopasowywaniu do innych barw, z większością kolorów tworzy bardzo silne kontrasty, najkorzystniej wygląda w otoczeniu typowo neutralnych barw, jak bieli, czerni czy szarości, ale też przy wielu pastelach, jak kremowym, écru, piaskowym, jasnych beżach, w bardziej odważnym zestawieniu może wyglądać oryginalnie przy błękicie, różu, brązowym bądź pomarańczowym. Pamiętajmy, że obecność czerwieni w naszym salonie, sypialni może wzbudzić kontrowersje, gdyż to najbardziej wyrazisty kolor, wyjątkowo mocno przykuwa uwagę. Jednak ma wiele zalet, w odpowiedniej ilości i na właściwych elementach, może bardzo pozytywnie wpływać na odbiór wizualny wnętrza oraz jego klimat, nie musimy malować ściany w tym kolorze, wystarczająco zadziałają rozmaite czerwone dodatki, jak poduszki, podkładki stołowe, dywan, zasłona, krzesło, sofa, etc. W salonie jak najbardziej się sprawdzi np. jako jedna czerwona ściana lub jej fragment, jakiś detal wyposażenia czy ozdobny, zaś w sypialni odradzany jest ze względu na swój wysoki ładunek energetyczny, bo przecież sypialnia, to miejsce gdzie nasz organizm potrzebuje wyciszenia przed zaśnięciem, nie pobudzenia, ale w niektórych sytuacjach może być pomocny także w sypialni, chodzi o wzbudzenie namiętności, tak potrzebnej małżonkom, wtedy jakiś niewielki akcent czerwieni, bądź co bądź koloru miłości, nie zaszkodzi. Absolutnie czerwień nie jest wskazana do pokoju dziecięcego, szczególnie niemowlaka czy osób starszych, chyba że w niewielkim dodatku, nie powinien też być w pokoju, w którym pracujemy, bo tu potrzebne jest skupienie i koncentracja, ewentualnie można ją zastosować w pokoju szalonego nastolatka, ale też nie w nadmiarze.
Czerwień nie jest jedna, może wpadać w głęboki burgund, stylowe bordo, jaśniejszy malinowy, być „przydymioną” czerwienią lub pozostać soczystym, ognistym i wyrazistym kolorem, czerwony dobrze wygląda w sąsiedztwie ciemniejszego drewna, ciemnego kamienia naturalnego czy inoxu.
Kolor ten odpowiedni będzie do wnętrza nowoczesnego, ale też klasycznego, czerwień dynamizuje każde wnętrze, nadaje mu ekspresji, świeżości, elegancji, lubują się w niej odważne osoby otwarte na nowe idee, pragnące odnieść sukces, nie stroniące od nowatorskich rozwiązań, indywidualiści, osoby młode duchem, zaś osoby zestresowane, nerwowe, nadpobudliwe, raczej powinny unikać tego koloru.

 

Przeczytaj też: 

Charakterystyka koloru czerwonego

Psychologia koloru czerwonego

 

Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 11.04.2014

Oceń artykuł