WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Gotowe kolory farb czy z mieszalnika?

Malowanie wnętrz w mieszkaniu oznacza, że prace remontowe są na ukończeniu, dla usługobiorcy jak i zlecającego usługę to najprzyjemniejszy okres, pomieszczenia nabierają życia i charakteru. Kolory ścian jako pierwszoplanowi aktorzy każdej aranżacji definiują poniekąd styl wykończenia wnętrz,gotowe kolory farb czy z mieszalnika nie mogą więc być wybierane z przypadku, ich komponowanie powinno być skrupulatnie przemyślane.

Mając już pewną koncepcję co do kolorystyki ścian poszczególnych pomieszczeń mieszkania, wiedząc jakimi zasadami rządzi się ubieranie w kolory salonu, sypialni czy pokoju dziecięcego, przystępujemy do wybierania konkretnych barw, w tym momencie może się pojawić mały dylemat, kupić gotowe kolory oferowane przez szereg firm farbiarskich czy zamówić farbę z mieszalni komputerowej, jedno i drugie rozwiązanie ma swoje zalety i wady, cóż zatem wybrać?

 

Zamawianie farby z mieszalni komputerowej.

 

Zalety:

 

1. W najpopularniejszym wzorniku NCS (Natural Color System), znajdziemy ponad dwa tysiące odcieni, poszeregowanych w możliwie logiczny i przejrzysty dla użytkowników sposób.
2. Wybrany kolor zastosujemy na farbie każdego producenta, ponadto do farby emulsyjnej można dopasować kolorystycznie dowolną farbę nadającą się do zabarwienia jej pigmentem, np. farby dekoracyjne, w tym strukturalne, różne bejce czy emalię akrylową, farbę olejno-ftalową, którymi chcemy pomalować stolarkę okienną, drzwiową, grzejnik, półkę, tak aby zlewały się barwą ze ścianami.
3. Chcąc przy następnym malowaniu mieszkania lub obiektu handlowego, biura, odtworzyć identyczne kolory, nawet po wielu latach, wystarczy że mamy spisany pierwotny numer koloru, raz nadana numeracja we wzorniku NCS od kilkudziesięciu lat istnienia pozostaje niezmienna i zawsze taka pozostanie.
4. Jeśli nie jesteśmy pewni co do wybranego koloru, zawsze możemy zamówić próbkę pokolorowanej farby w najmniejszej dostępnej pojemności puszki, po dwukrotnym pomalowaniu fragmentu ściany, efekt warto sprawdzić przy różnym oświetleniu; sztucznym oraz naturalnym i jeśli jest sposobność podczas słonecznego jak i pochmurnego dnia, to da nam najlepszy pogląd czy wybraliśmy trafnie.
5. Różne pojemności puszek, w których kupimy pokolorowaną farbę np. 9l, 2.5l, 1l, powodują, że kupimy jej dokładnie tyle ile potrzebujemy.
6. W zależności od potrzeb, możemy zamówić ulubiony kolor farby emulsyjnej-akrylowej czy tzw. lateksowej o różnych stopniach matu, np. przy farbie Tikkurila [3] – to głęboki mat, [5] – półmat, z dobrze zmywalną powłoką, [7] – półpołysk czy [20] – połysk z super zmywalną powłoką.

 

Wady:

 

1. Jeśli to do wady możemy zaliczyć, to ogromną ilość odcieni do wyboru, paradoksalnie mentalne uwarunkowanie człowieka sprawia, że im mniej ma do wyboru, tym szybciej i łatwiej podejmuje decyzję, za dużo opcji to czasami problem.
2. Z uwagi na dużą ilość odcieni, które muszą się zmieścić w jednym, poręcznym wzorniku, każdy odcień nadrukowany jest na niewielkim, o kilku centymetrach kwadratowych fragmencie paska z kolorami, z tego powodu niektóre odcienie farb mogą zostać mylnie wybrane z uwagi na zróżnicowaną percepcję barw przez oko ludzkie, zależną od wielkości powierzchni, na której widzimy dany kolor.
3. Relatywnie wyższa cena za litr farby w odniesieniu do farb z gotowymi kolorami, komfort musi być droższy.

 

Kupowanie farby z gotowym kolorem.

 

Zalety:

 

1. Wielokrotnie mniejsza ilość odcieni niż we wzorniku NCS powoduje, że szybciej i łatwiej wybierzemy kolor, mniej opcji często oznacza zaletę.
2. Propozycja ok. kilkudziesięciu kolorów sprawia, że ich próbki namalowane są na dość dużych fragmentach planszy z kolorami, która zazwyczaj wisi nad półkami z farbami z marketach budowlanych w Poznaniu z artykułami wykończeniowymi i remontowymi.
3. Relatywnie niższa cena za litr farby w odniesieniu do farby z mieszalni komputerowej, masowa produkcja naturą rzeczy obniża koszta.
4. Gdy nie jesteśmy pewni co do wybranego koloru, u części firm można zakupić za parę złotych niewielką saszetkę, tj. próbkę farby.

5. Nazewnictwo każdego koloru to nie beznamiętny numer, jest często kuszące, intrygujące i wpadające w ucho, podyktowane co prawda względami marketingowymi, jednak lubiane przez klientów.

 

Wady:

 

1. Z kilkudziesięciu propozycji kolorystycznych oferowanych zwykle przez firmę farbiarską, może się zdarzyć, że żadna nie trafi w nasze upodobanie.
2. Niemożliwe jest dopasowywanie identycznego koloru innych rodzajów farb.
3. Przy następnym malowaniu wnętrz, po kilku latach, chcąc odtworzyć identyczny kolor, może się okazać, że danego koloru firma już nie produkuje.
4. Wszystkie kolory farby od konkretnego producenta są przygotowane w jednym stopniu matu, np. u Beckersa w półmacie, w Dekoralu w macie, nie ma możliwości wyboru różnych stopni matu.

 

Reasumując, trudno orzec która opcja; gotowego koloru czy mieszanego, będzie dla nas odpowiedniejsza, jedno i drugie rozwiązanie ma swoje plusy i też ograniczenia, nie ma idealnych produktów, jednak zważając na poszczególne cechy tych dwóch opcji oraz dopasowanie ich do konkretnych zadań, każda zapewni eleganckie wykończenie poznańskiego mieszkania lub domu, a w efekcie satysfakcjonujący finał zamówionej usługi remontowej. Ktoś powie, że istnieje trzecia opcja, kupienie białej farby i wymieszanie jej z pigmentem, jednak ze względu na masę ograniczeń, a niewielkie oszczędności, całkowicie zarzucona przez profesjonalistów.

 

Zapraszam również do publikacji: 

Farby do wnętrz – jakie cechy są w nich preferowane?

Przygotowanie ścian, jak je malować i jakimi farbami?

 

Dla wyceny usługi malowania lub też wykończenia mieszkania pod klucz,

skontaktuj się z naszą firmą remontową; tel. 691 051 308 / Formularz Kontaktowy

 

Opracowanie: Wojciech Gośliński

Data publikacji: 29.12.2015

5/5 - (1 vote)