Zależnie od rodzaju wykończenia elewacji stosuje się zróżnicowaną technikę wykonywania dekoracyjnych rowków, tj. boni.
Na elewacji zabezpieczonej systemem ocieplenia wykonuje się żłobienia tj. bonia w warstwie ocieplenia przed nałożeniem tynku cienkowarstwowego, z prostej przyczyny; tynk cienkowarstwowy jak sama nazwa wskazuje ma niewielką grubość, więc żłobień w nim się nie wykona.
Na ścianach obłożonych ociepleniem do wyboru są trzy sposoby wykonania boni:
Firmy produkujące detale wykończeniowe do elewacji oferują także wzmocnione płyty do boniowania, są już fabrycznie zabezpieczone przed oddziaływaniem warunków atmosferycznych, do wyboru mamy styropianowe, ale też z polistyrenu albo poliuretanu, nie potrzeba w tym efektywnym systemie wkładać siatki do wnętrza rowków czy mocować profili na krawędziach boni, cena takich płyt naturalnie jest wyższa od ceny płyt standardowych, niewątpliwym zaś atutem jest tu o wiele szybsza i łatwiejsza praca rzemieślnika z firmy remontowej.
Bonie tj. rowki, można również wycinać bezpośrednio w warstwie ocieplenia, w przypadku gdy ocieplenie stanowi wełna mineralna będzie to jedyny sposób wykonania boni.
Na płaskich płytach, którymi wyklejona została elewacja zaznacza się linie rowków, następnie stosując wycinarkę termiczną albo oscylacyjną, które najlepiej jak będą przymocowane do prowadnicy, żłobi się bonie, kolejnym etapem prac, dokładnie tak samo jak w przypadku profili fabrycznie boniowanych będzie zabezpieczanie krawędzi boni oraz ich wnętrza profilami (listwami i siatką profilowaną), a na koniec nałożenie tynku cienkowarstwowego, przebiega to identycznie na ociepleniu styropianem jak i wełną.
Są też bonie, które dokleja się do elewacji, to przyklejanie paska lub pasków styropianu do płaskiej warstwy płyt systemu ocieplania, wykonanie zabezpieczenia i wykończenie przebiega identycznie jak w przypadku dwóch pozostałych metod wykonywania boni.
Do metody doklejania boni można również wykorzystać gotowe elementy o docelowym przekroju, są zabezpieczone przed wilgocią, słońcem i mrozem, nie potrzeba tutaj żadnej obróbki, po przyklejeniu gotowych elementów do ściany można ją tynkować.
Tradycyjną metodą wykonywania boni, mającą swoje początki w architekturze budynków już w okresie starożytnego Rzymu, jest żłobienie świeżo nałożonego tynku dwu lub trzywarstwowego (nie cienkowarstwowego), ale bonie można wykonać także metodą tzw. nadtynkowywania, we współczesnej renowacji, remontowaniu i wykańczaniu elewacji polega to na mocowaniu listew, najlepiej pcv, na świeżej, związanej warstwie tynku, powstałą przestrzeń pomiędzy listwami wypełnia się dodatkową warstwą tynku, po związaniu tynku usuwa się listwy. Boniowanie elewacji zawiera się w ofercie każdej szanującej się firmy remontowo wykończeniowej, mającej w swoim zakresie kompleksowych usług remontowych prace elewacyjne.
Przeczytaj również publikacje:
Ochrona elewacji przed graffiti.
Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 10.07.2015