WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Szklana fototapeta.

Fototapeta jako element wykończeniowy i zarazem dekoracyjny jest bardzo popularnym i wdzięcznym sposobem na ozdobienie wybranego fragmentu ściany i jednocześnie całego wnętrza, jednak jeśli mamy do czynienia z wybitnie wilgotnym pomieszczeniem, sauną, łazienką, a szczególnie ze ścianą narażoną na pochlapane wodą bądź ścianą nad blatem kuchennym, tzw. fartuszkiem, wówczas zwykła fototapeta nie wchodzi w grę. Są co prawda fototapety w bezbarwnej otulinie pcv, jak gdyby laminowane, ale tym co będzie najskuteczniejszą ochroną fototapety przed wilgocią, zarysowaniem czy wysoką temperaturą, będzie szkło, które w połączeniu z fototapetą lub innym materiałem tworzy, można by rzec szklaną fototapetę.

Szklana fototapeta jest dość charakterystycznym i wyrazistym wykończeniem dekoracyjnym, należałoby więc podjąć decyzję o jej zastosowaniu już na etapie projektowania, przed pracami remontowymi i wykończeniowymi, gdyż w pewnej mierze wpłynie na całą aranżację; pozostałe dekoracje, wyposażenie i stylistykę.
Szklana fototapeta, to oryginalny i niezawodny sposób, jeśli chcemy mieć trwałą i świetną za razem dekorację, poblask i połysk tafli szkła daje dodatkowy efekt dekoracyjny i estetyczny, stanowi nowoczesne, komfortowe, elegancje i praktyczne rozwiązanie, taka błyszcząca powierzchnia dodaje dynamizmu fototapecie, stanowiąc niekiedy kluczowy detal zdobniczy wnętrza. Szklana ściana jest idealna do utrzymania w czystości, można ją myć wodą i dowolnymi detergentami, żadnej powierzchni tak łatwo nie wyczyścimy jak właśnie szkła, poza tym zasłaniając fototapetę szkłem hartowanym, możemy z powodzeniem zastosować tą metodę wykończenia nad blatem kuchennym i to nawet w sąsiedztwie źródła ciepła, czyli nad płytą grzewczą kuchenki gazowej lub elektrycznej (tu płyta indukcyjna wytwarza znacznie mniej ciepła).
Miejsc do wykorzystania fototapety na szkle jest sporo, może to być wspomniana ściana nad blatem kuchennym, wybrany fragment ściany w saunie, łazience, nawet ściana w stanowisku prysznicowym, za każdym razem będzie to interesujący element danej aranżacji, stanowiący nowatorski i bardzo funkcjonalny design.
Często stosowane rozwiązanie technologiczne, to zwykła fototapeta przykryta szkłem, natomiast bardziej zaawansowanym, nowocześniejszym materiałem, przy okazji o wiele trwalszym, jest szkło na którym od spodniej strony bezpośrednio nadrukowano fototapetę, zwykle jest to szkło hartowane, odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne i oddziaływanie wysokiej temperatury, zatem bezpieczniejsze od zwykłego szkła. Sposób montażu na ścianie, to kołki dystansowe bądź klej montażowy, montując z dystansem od ściany, tył szklanej fototapety możemy podświetlić świetlówką lub paskiem Led, taka ściana w łazience czy jako odcinek ściany nad blatem kuchennym, zyska dodatkową funkcjonalność, jako dodatkowe światło, aczkolwiek bardziej dekoracyjne niż użytkowe.
A jaki motyw, obraz, pejzaż wybrać na naszą szklaną fototapetę, do kuchni odpowiednie mogą być motywy owoców, warzyw, kwiatów, trawy, etc., do łazienki jakiś pejzaż, grafika, podwodne i nadmorskie krajobrazy, muszle, rafy, kamienna plaża, itd., do innych wnętrz można wykorzystać również reprodukcję obrazu (realizm, abstrakcja), możemy zastosować praktycznie każde zdjęcie z banku zdjęć firm sprzedających takowe albo zlecić zrobienie szklanej fototapety z dowolnego naszego zdjęcia.
Istnieje jeszcze jedna metoda stworzenia szklanej dekoracji, pomiędzy dwiema taflami hartowanego szkła umieścić możemy dowolny inny materiał; tkaninę, fornir, obraz, ale także zostawiając więcej przestrzeni pomiędzy dwiema taflami szkła można pomiędzy nimi umieścić np. kamienne otoczaki, tu ograniczeniem jest nasza wyobraźnia oraz aspekt wizualnego oddźwięku danego materiału.

 

Podobna tematyka publikacji:

Tapety ścienne z efektem betonu.

Dekoracyjne napisy na ścianę.

 

Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 26.05.2014

Oceń artykuł