WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Naklejki ścienne z weluru.

Czasami bardzo niewielkim kosztem możemy udekorować swoje wnętrze, aby było na tyle eleganckie jak byśmy zastosowali najdroższy produkt wykończeniowy i dekoracyjny. Mowa tu o naklejkach ściennych, jednak nie tych często z powłoką ze sztucznego tworzywa, tylko zgoła zupełnie innym produkcie, tj. naklejkach z weluru. Naklejka z weluru w porównaniu do zwykłej, cienkiej naklejki wprowadza dodatkowo interesujący element tekstury na ścianie, gdyż stanowi wypukłość względem powierzchni ściany, jest faktycznie trójwymiarową, jednolitą kolorystycznie dekoracją, jeśli zatem zwykła naklejka nie przypada nam do gustu, bo wygląda wg nas zbyt sztucznie a niekiedy wręcz kiczowato, to naklejka welurowa daje zupełnie inne doznania estetyczne, a jeśli dodatkowo jesteśmy wyczuleni na aspekt ekologiczny, wówczas naklejka z tworzywa sztucznego raczej odpada, zaś naklejka welurowa nie popsuje nam aranżacji tzw. wnętrza eko.

Welur jako materiał stosowany w rozmaitych obiciach tapicerskich, produkcji wykładzin czy tapet, w ubiorach, tutaj często wykorzystywany przez dyktatorów mody, zawsze kojarzony jest z elegancją i przepychem, tą cechę z powodzeniem wykorzystali producenci dekoracji ściennych, naklejka welurowa jest miła i ciepła w dotyku, jej matowa powierzchnia równomiernie odbija światło, jest niezwykle przyjemna dla oka, welurowa naklejka ścienna to często bardzo subtelna dekoracja, stanowiąca jednocześnie oryginalny akcent zdobniczy w salonie czy też innym pomieszczeniu, poza tym aplikacja naklejki welurowej nie jest trudniejsza od przyklejania naklejek papierowych czy z tworzywa sztucznego.
Wdrażając ten właśnie pomysł na udekorowanie ściany pamiętajmy o złotej zasadzie, mniej znaczy więcej, na pewno nie wyklejajmy wszystkich ścian danego pomieszczenia, naklejka welurowa, aby przyciągała uwagę powinna być dominującym jeśli nie jedynym ściennym akcentem zdobniczym we wnętrzu, wówczas dopiero osiągniemy pożądany efekt, czyli oryginalne i nobliwe wnętrze.
Producenci naklejek welurowych oferują sporo różnych wzorów, kolorów, tematyka jest bardzo zróżnicowana, zazwyczaj możemy je kupić w sklepach z artykułami malarskimi czy z tapetami, zamówić w sklepie internetowym. Co ciekawe welur jako materiał jest tak wdzięczny i łatwy w obróbce, że możemy samodzielnie przygotować dowolny, unikalny wzór, tj. powycinać welurową dekorację sami, wystarczy kupić płat weluru w sklepie z artykułami tapicerskimi i posiadając minimalne zdolności manualne oraz inspirację, możemy wyciąć prawie wszystko co chcemy, można np. do tego celu wykorzystać plastikowe szablony malarskie, nakreślić linie cięcia kredką kontrastującą z kolorem weluru czy mydełkiem o ostrej krawędzi, następnie wyciąć nożyczkami lub nożykiem do tapet gotowy wzór, jednak precyzyjne i skomplikowane wzory mogą okazać się bardzo pracochłonne, ale będą niepowtarzalne, ponadto tworzenie samodzielnie dekoracji to całkowita swoboda aranżacji, o wzorze, motywie, kolorze czy wielkości naklejki my decydujemy. Przyklejenie na ścianę jest bardzo proste, można użyć bezbarwnego silikonu, kleju montażowego czy taśmy dwustronnej do klejenia wykładzin podłogowych, właściwości klejące ma również silikon akrylowy, tutaj zaletą będzie najmniej zniszczona powierzchnia ściany w miejscu przyklejenia naklejki, gdy kiedyś przy pracach remontowych będziemy je zrywać.
Nasza wyobraźnia i otwarcie na nowatorskie rozwiązania zdecyduje o wyborze naklejki welurowej na ozdobienie ścian w naszych wnętrzach, z odpowiadającym nam motywem czy kolorem, pomysł może banalnie prosty, koszt relatywnie niewielki, a efekt może być naprawdę intrygujący.

 

Przeczytaj również artykuły:

Beton architektoniczny – z placu budowy do wnętrz.

Tapety ścienne z efektem betonu.

 

Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 15.06.2014

Oceń artykuł