WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Glinka Prowansalska – naturalny produkt.

Zależy nam na tynku strukturalnym np. do wystroju wnętrza rustykalnego, retro albo też ultranowoczesnego, ale preferujemy całkowicie naturalne produkty, czy mamy w czym wybierać? Firma FoxDekorator przygotowała właśnie taki produkt, jest zarazem ekologiczny i dający szerokie spektrum możliwości dekoracyjnych, tworzy jednocześnie intrygującą teksturę w ciepłych barwach ziemi. Podstawowym, całkowicie naturalnym komponentem tego produktu jest glina, jako materiał znany w najstarszych cywilizacjach, który był wykorzystywany zarówno do wykańczania wnętrz, produkcji przedmiotów użytkowych, ale też rozmaitych dekoracji. Naturalny, artystyczny tynk strukturalny z przeznaczeniem do dekoracji wnętrz pod nazwą Glinka Prowansalska (bo o niej mowa), charakteryzuje się nie tylko doskonałymi walorami estetycznymi, ale również ekologicznymi cechami tynków glinianych, składnikami tego produktu są m.in. specjalnie dobrane piaski, pigmenty oraz glina, jako naturalne spoiwo.

 

Glinka Prowansalska – naturalny produkt.
Poprzez możliwość wykorzystania rozmaitych technik nakładania, ale też zdobniczych domieszek, możemy stworzyć pożądany efekt dekoracyjny.
Efekt uklepywanej struktury:
To nałożenie Pacą Wenecką warstwy o grubości ok. 5mm, następnie po wstępnym przeschnięciu tynku formowanie powierzchni dłońmi w rękawicach, aż do uzyskania oczekiwanego kształtu, będzie to zagładzanie czy uklepywanie, gdy tynk całkowicie wyschnie wystarczy strącić niezwiązane ziarenka piasku za pomocą miękkiego pędzla.
Efekt surowej struktury:
Nakładanie pacą ze stali nierdzewnej warstwy tynku, po wyschnięciu strącenie miękkim pędzlem niezwiązanych ziaren piasku.glinka prowansalska naturalny produkt
Efekt wygładzonej struktury:
Tak jak wyżej, tylko w momencie podsychania tynku należy wygładzać powierzchnię pacą.
Efekt wymywanej struktury:
Po wygładzeniu pacą i wyschnięciu tynku należy wymywać glinę okrężnymi ruchami mokrą gąbką, aż do odsłonięcia uziarnienia.
Glinka Prowansalska może też zawierać specjalne wypełnienia dekoracyjne, mające stworzyć efekt słomy, jest to, mająca włóknisty wygląd preparowana słoma, dla podkreślenia tekstury włókien słomy, po wyschnięciu tynku wymywa się nieznacznie glinę okrężnymi ruchami szerokim pędzlem lub gąbką zamaczaną w wodzie.
Przy użyciu szablonów można także odcisnąć (lub wymyć) na powierzchni tynku motywy florystyczne, kształt liści, gałązek, etc.

 

Glinka Prowansalska jest jedną z prostszych do wykonania dekoracji, jest to suchy tynk do wymieszania z wodą, aby mieszanka dojrzała, po wymieszaniu pozostawia się ją na godzinę, sami wybieramy preferowaną konsystencję, dodając później właściwą ilość wody, można też samodzielnie zdecydować o grubości nałożonej warstwy (nakładanie cienkowarstwowe 1-2mm lub grubowarstwowe 10-20mm), co ma wpływ na głębokość i wyrazistość tekstury i oczywiście czas schnięcia. Barwienie glinki polega na dodaniu Barwnika Fox z szerokiej gamy naturalnych kolorów (ale tylko gdy mamy do czynienia z Glinką w kolorze naturalnym).

 

Podstawowa właściwość gliny, to doskonała dyfuzja pary wodnej, tynk po prostu oddycha, zatem najlepszym (proekologicznym) i racjonalnym podłożem pod tą dekorację byłaby ściana z tynkiem mineralnym. Niewątpliwą zaletą tynku z gliny jest korzystny wpływ na mikroklimat wnętrza, glina ponadto posiada zdolność akumulacji i wypromieniowania ciepła, a także jest bardzo dobrym materiałem dźwiękochłonnym, poprawia to komfort cieplny i akustyczny pomieszczenia. Powierzchni Glinki Prowansalskiej nie zabezpiecza się żadnymi impregnatami, co zakłóciłoby jej oddychanie, a przy okazji całej ściany, chyba że zastosowano ją w miejscu możliwego pochlapania wodą, wtedy Glinkę można zaimpregnować Woskiem Dekoracyjnym lub Lakierem Dekoracyjnym, taki zabieg powoduje nieznaczne pociemnienie tynku, ogólnie jednak Glinki nie powinno stosować się w pomieszczeniach wilgotnych, typu łazienka. Wszystkie pozostałe powierzchnie (inne niż tynk mineralny), może to być tynk gipsowy, cementowo-wapienny, beton, kamień czy płyty g-k, przed nałożeniem Glinki trzeba uprzednio zagruntować Gruntem Szczepnym Stone, Glinkę można bezpośrednio nakładać tylko na nowo położone, surowe, niemalowane i sezonowane tynki, w których zawarty jest cement i wapno. Najlepszą powierzchnią dla nakładania Glinki Prowansalskiej jest w miarę porowate podłoże, oczywiście suche, mocne i czyste, bez jakichkolwiek pozostałości rozwarstwiających się powłok farb (szczególnie klejowych), jeśli podłoże jest słabo związane, sypkie, należy je dodatkowo zagruntować Gruntem Głęboko Penetrującym, zmniejszenie chłonności podłoża zapewnia przy okazji optymalne zużycie Glinki na m2 oraz prawidłowe jej schnięcie, dające odpowiednio dużo czasu na uformowanie tekstury, w przypadku ściany osuszonej z zawilgocenia zaleca się nałożyć Grunt Odcinający Stopper.

 

Nazwa tynku odzwierciedla stylistykę Prowansji, charakteryzującą się m.in. nierównymi powierzchniami ścian, to w zasadzie urokliwy styl wiejski (rustykalny), prosty, wyrazisty, funkcjonalny i bezpretensjonalny, gwarantujący leniwy, kojący, sielski klimat oraz zawsze dobry nastrój, ale Glinkę Prowansalską można z powodzeniem wykorzystać w różnych innych stylizacjach.

 

Zapoznaj się z podobnymi artykułami:

Drewniane panele ścienne – piękne i naturalne pieńki.

Techniki dekoracyjne na ścianie.

 

Opracowanie: Wojciech Gośliński
Data publikacji: 26.01.2014

Oceń artykuł