WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Cegiełka dekoracyjna w aranżacji wnętrz.

Cegiełka na ścianie salonu czy sypialni stanowi zazwyczaj dominujący element dekoracyjny we wnętrzu, jest to na tyle wyrazista i głęboka tekstura, że definiuje nie tylko charakter pomieszczenia, ale także styl aranżacji.Cegiełka dekoracyjna w aranżacji wnętrz.

Naturalna cegła wypalana jako plaster formatu cegły o grubości ok. 1-1.5 cm lub wersja cegły ciętej podczas jej aplikacji wymaga precyzji na poziomie układania płytek ceramicznych, jest jednak o wiele bardziej czasochłonna w układaniu, a to za przyczyną m.in. konieczności fugowania, co polega na wciskaniu pomiędzy szczeliny ok. 1 cm zaprawy fugującej centymetr po centymetrze, to żmudna i absorbująca robota, z tego tytułu koszt tej usługi nie jest niski, zakupu samej cegły również.

 

Elegancka alternatywa dla naturalnej cegły.

 

To cegiełka wykonana z gipsu, cementu i różnych plastyfikatorów, technologia umożliwia wyprodukowanie tekstury czy kolorystyki w różnych wariantach, wybór jest bardzo szeroki, firmy producenckie prześcigają się w pomysłach, ale tym co jest najbardziej interesujące dla kieszeni inwestora, to mniejsze koszta zakupu materiału oraz o wiele niższe koszta ułożenia, a zatem usługi remontowej, gdyż cegiełki posiadają już gotowe fugi, układa się je na ścianie na styk, mamy tutaj wersję pojedynczych cegiełek albo plaster składający się z kilku złączonych cegiełek, układanie wymaga zachowania poziomu, dokładnego docinania na styku z sąsiednią ścianą lub jakimś detalem wykończenia lub wyposażenia, na koniec wystarczy ułożoną cegiełkę zaimpregnować.
Dekoracja ścian z wykorzystaniem cegiełki jest bardzo uniwersalna, odpowiednia do stylizacji klasycznej, nowoczesnej, rustykalnej, minimalistycznej czy loftowej, przy jej pomocy wykreujemy eleganckie, kameralne i wyszukane wnętrza z nutą wytworności, mimo głębokiej tekstury stanowi subtelny w formie materiał zdobniczy, nie narzucający stylu, a urzeczywistniający intrygujące aranżacje.Cegiełka dekoracyjna w aranżacji wnętrz.

 

Sposoby aranżacji.

 

Cegiełka stanowiąc charakterystyczny detal wykończenia i wystroju wnętrza wymaga obmyślanego planowania przed rozpoczęciem prac remontowych, stosuje się ją zazwyczaj na jednej, tej najbardziej wyeksponowanej i odsłoniętej ścianie, najlepiej prostopadłej w odniesieniu do ściany okiennej, wówczas padające pod ostrym kątem promienie naturalnego światła uwypuklą głębię tekstury cegiełki, idealne do tego będzie również zamontowanie nad ceglaną ścianą oświetlenia punktowego lub ciągłej linii np. paska Led ukrytych w niewielkiej zabudowie g-k na suficie wzdłuż ściany z cegiełką, gra światła i cienia na strukturze da ciekawy efekt wizualny, o zmierzchu jeszcze wyraziściej niż naturalne światło wydobędzie z ceglanej dekoracji wszystkie walory; efektowny światłocień, głębię i strukturę.
Udekorowana, ceglana ściana w salonie, to bardzo często ściana z telewizorem, pod nim znajduje się szafka tv i raczej nic więcej, takiej dekoracji nie możemy zagracić i zakryć meblami.
Cegiełkę jako wyrazistą teksturę nigdy nie łączmy z innym strukturalnym wykończeniem, wyłącznie z gładkimi powierzchniami najlepiej wymalowanymi jednolitym kolorem, wówczas kontrast pomiędzy sąsiadującymi ze sobą odmiennymi teksturami podkreśli każdą z nich.
Cegiełkę najczęściej układa się na wybranej ścianie od narożnika do narożnika, wypełniając całą płaszczyznę jednej ściany, na którą pada naturalne światło pod innym kątem niż na pozostałe ściany wnętrza, co daje najlepsze efekty dekoracyjne, ale cegiełka interesująco zdobi pomieszczenie ułożona również fragmentarycznie, np. za wezgłowiem łóżka sypialnianego, w jego obrysie.
Tekstura cegiełki, jak każda głęboka struktura jest ogólnie wizualnie dość ciężka, dlatego bardzo popularnym jej kolorem jest jednolity biały, udekorowana ściana wygląda lekko, pomieszczenie przestronnie, neutralna biel pasuje praktycznie do każdego koloru ścian czy podłogi, zapewnia to bardziej swobodną aranżację i stosowanie uniwersalnych rozwiązań, przy czym w przyszłości przy zmianie wystroju, cegiełkę można pomalować na dowolny inny kolor.
Biel cegiełki najlepiej jak sąsiaduje z niezbyt mocno nasyconym pastelowym kolorem, zbyt mocny kontrast w stosunku do intensywnej barwy (np. do czerwieni, granatu, czarnego) byłby drażniący, subtelne i właściwe skontrastowanie barw wpływa na walory estetyczne remontowanego i wykończonego wnętrza.

 

Względy techniczne i praktyczne.

 

Cegiełka ma format prostokątny, podobnie jak to jest w przypadku układania płytek ceramicznych problemem może być nierówny sufit, wówczas ostatni rząd cegiełki pokazałby jego nierówności czy brak poziomu, cały efekt dekoracyjny poszedłby na marne, dlatego przed podjęciem decyzji o układaniu cegiełki należy bezwzględnie sprawdzić poziom i równość sufitu, jeśli będzie fatalna, co zdarza się m.in. w mieszkaniach z „wielkiej płyty”, wtedy rozwiązaniem pozostaje montaż sufitu g-k, który będzie w idealnym poziomie.
Ściana pod układanie cegiełki musi być właściwie przygotowana, czasami nie wystarczy odpowiedni grunt, w przypadku rozwarstwiających się warstw farby muszą być one usunięte, gdy ściana nie ma równej powierzchni, wymagać będzie wyrównania tynkiem gipsowym.
Na strukturze cegiełki naturą rzeczy szybciej odkłada się kurz niż na gładkiej powierzchni, jednak po to m.in. się ją impregnuje, aby można było ją wielokrotnie odkurzać odkurzaczem, impregnat nabłyszcza powierzchnię cegiełki, sprawiając, że nie przywrze do niej kurz, a podczas odkurzania nie nastąpi jej zabrudzenie poprzez wtarcie kurzu.
Płytka ceglana w wersji z gotową fugą jest bardzo często stosowana w trakcie realizacji remontowych i usługi wykończenia wnętrz w przestrzeniach mieszkalnych poznańskich mieszkań lub domów, uwielbiana jest także przez projektantów, gdyż nie nadwyręża budżetu inwestora, tj. odbiorcy usługi, a znakomicie udekoruje każde pomieszczenie.

 

Inne artykuły:

Dekoracyjne panele na ścianie – puzzle ścienne.

Listwy dekoracyjne.

 

Opracowanie: Wojciech Gośliński

Data publikacji: 21.08.2016

Oceń artykuł