WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Niebieski

charakterystyka koloru niebieskiegoNiebieski to kolor zimny ale gustowny i stylowy. Kolor ten choć pochodzi z palety barw podstawowych można nazwać królewskim. Jest idealnym wykończeniem sypialni ponieważ reguluje sen, to kolor odpowiedni także w pokojach dziecinnych gdyż rozwija pracę mózgu. Uosabia dostojność i optymizm, ciemnoniebieski kojarzy się z intelektem i stałością, sprawia, że się wyciszamy, odprężamy i czujemy ożywienie twórcze, w jaśniejszym wydaniu daje nam również wrażenie sterylności i czystości. To kolor niewskazany dla osób rozdrażnionych i apatycznych. Odpowiedni dla cierpliwych, pogodnych duchem, czujących harmonię wewnętrzną.

 

Niebieski jest barwą naturalną; kolorem morza, nieba, atramentu, chabrów. Może to być “ciężki” granat bądź “lekki” błękit, niebieski może także być mroczny i zimny, ale również czysty i przytulny, wszystko w zależności od wybranego odcienia, których nie jest mało. Nie dziwi więc fakt, że kolor ten jest ochoczo wykorzystywany w różnych odsłonach. Doskonały do małych pomieszczeń, gdyż ze względu na swoją właściwość polegającą na oddalaniu się od patrzącego optycznie powiększając wnętrze. Niewskazany w kuchni jak i jadalni ponieważ sprawia, że odczuwamy brak apetytu. Kolor ciemnoniebieski w połączeniu ze srebrem stworzy nam pomieszczenie wyszukane, w dobrym stylu. Ostre ciemne błękity wymieszane z fioletami czy bielą nadają charakter potęgi, siły i intensywności. W pokojach dziecięcych wspaniałym rozwiązaniem jest połączenie niebieskiego z czerwonym bądź pomarańczowym co nasyca pokój intensywną wesołą barwą. Jeśli pragniemy się zrelaksować czy odprężyć należy użyć odcień bladego błękitu w połączeniu z kremowym, beżem czy bielą. Jeśli chcemy uzyskać ciemniejszy efekt warto połączyć błękit z brązem bądź zielenią co nada naszemu wnętrzu splendoru.

 

Niebieski jest barwą idealnie dobraną do wzorzystych poduch, dywanów lub zasłon. Fasada domu pomalowana na niebiesko zimą sprawi, że poczujemy się jak w wiosennym ogrodzie.

 

Przeczytaj też: 

Psychologia koloru niebieskiego

Wykorzystanie błękitu w aranżacji wnętrz

Oceń artykuł